Tapicerka bez plam – nowe materiały stosowane w pokryciach SOF i foteli – zobacz, jak łatwo utrzymać je w czystości

2020-08-31 22:51

Wypoczynek w salonie to meble szczególnie narażone na rozmaite zabrudzenia, które często kończą się trwałym zniszczeniem kanapy lub foteli. Dlatego też warto przyjrzeć się meblom z plamoodpornymi tapicerkami, dzięki którym nasze wyposażenie będzie mogło nam służyć przez lata, zachowując idealny wygląd.

Spis treści

  1. Tkaniny obiciowe plamoodporne – co to takiego?
  2. Jak czyścić plamoodporny materiał obiciowy?
  3. Zalety plamoodpornej tapicerki
  4. Gdzie sprawdzą się meble z tapicerką plamoodporną?

Tkaniny obiciowe plamoodporne – co to takiego?

Kanapa, której nie zaszkodzi wylanie winogronowego soku? Fotel, w którym możemy się wygodnie ułożyć z czekoladkami, bez obaw, że zniszczą one jasną tapicerkę? Do tej pory podobne scenariusze mogły zdawać nam się nierealne, a wieczór z kieliszkiem czerwonego wina na wygodnej kanapie wiązał się ze stresem.

Pewnie niejeden użytkownik, marząc o białych meblach do salonu, szybko zmieniał zdanie, kierując się względami praktycznymi, ewentualnie decydował się na kanapy i fotele obite odporną na plamy, ale nieprzyjemną w dotyku ekoskórą.

Nowoczesne technologie pozwoliły jednak na stworzenie zupełnie nowego materiału obiciowego, z którego przy odpowiednio szybkiej reakcji jesteśmy w stanie łatwo i bez wysiłku usunąć uciążliwe zabrudzenia.

Siła takich tapicerek oparta jest na precyzyjnej metodzie impregnacji – zabiegowi poddawane są bowiem nie już gotowe tkaniny, ale najmniejsze, pojedyncze włókna. Dzięki takiemu procesowi cały materiał zyskuje ponadprzeciętne właściwości.

Jak czyścić plamoodporny materiał obiciowy?

Co zatem zrobić, jeśli zabrudzimy sofę obitą plamoodporną tkaniną? Sięgnijmy po miękką ściereczkę i… wodę, a następnie zetrzyjmy ślady po winie, coli czy sosie pomidorowym z naszych mebli wypoczynkowych – to takie proste!

Jak to możliwe? Środki impregnujące sprawiają, że materiał obiciowy zyskuje właściwości hydrofobowe. Oznacza to, że zabrudzenia nie wnikają w głąb tkaniny, a pozostają na jej powierzchni, gotowe, by pozbyć się ich raz na zawsze.

W zdecydowanej większości przypadków z takiej tapicerki możemy pozbywać się również zaschniętych plam, to jednak wymaga solidnego namoczenia obicia wodą ze spryskiwacza.

Zalety plamoodpornej tapicerki

Jakie zalety ma plamoodporny materiał obiciowy na meble, rzecz jasna poza niewrażliwością na plamy? Jest przede wszystkim:

1. idealny dla alergików – zaimpregnowane włókna są chronione nie tylko przed mokrymi, brudzącymi substancjami, ale również przed roztoczami, kurzem czy grzybami;

2. odporny na blaknięcie – tkaniny plamoodporne na długi czas zachowują swój mocny kolor, deseń i świeży wygląd;

3. chroniony przed środkami chemicznymi – dzięki temu, że wszystkie plamy możemy usuwać z tapicerki samą wodą, nie musimy stosować na niej silnych środków chemicznych, które osłabiają strukturę tkaniny;

4. dostępny w szerokiej palecie kolorystycznej – nowoczesny materiał obiciowy barwiony jest na dowolne odcienie.

Gdzie sprawdzą się meble z tapicerką plamoodporną?

Kanapa i fotele obite plamoodporną tapicerką to absolutne must have w każdym mieszkaniu. Dzięki nim pozbędziemy się stresu – nie tylko swojego, ale i naszych gości, którzy podczas towarzyskiego spotkania mogą przecież nieumyślnie wylać napój lub upuścić przekąskę.

Takie meble w salonie to jednak przede wszystkim gratka dla młodych rodziców – mogą oni bez obaw zezwolić swoim maluchom na zabawę na jasnej kanapie, nawet jeśli widzą, że czyhają one na jasne materiały z flamastrami i kredkami. Plamoodporne tkaniny dają więc więcej spokoju podczas mierzeniem się z trudami rodzicielstwa.

To jednak także pomoc dla właścicieli zwierzaków! Ilekroć koty lub psy wracają z jesiennych spacerów i wskakują z zabłoconymi łapkami na meble wypoczynkowe, ogarnia nas złość. Teraz możemy z uśmiechem przyglądać się radości pupili z powrotu do domu i od razu przeciwdziałać plamom z mokrą ściereczką.

Tapicerki plamoodporne to także niezbędne obicie mebli znajdujących się w miejscach publicznych – hotelach i restauracjach, w których nie dość, że goście mają mnóstwo okazji do zabrudzenia kanapy, to jeszcze zazwyczaj nie są tak uważni, jak we własnych mieszkaniach.

Powodów, aby wybrać plamoodporną tapicerkę, jest mnóstwo – zadbajmy więc o swój komfort korzystania z mebli wypoczynkowych każdego dnia.