Świdrzyk cygarowiec: zwalczanie. Szkodniki świdrzyk: jak wygląda, czy jest szkodliwy i jak się go pozbyć

2016-01-29 16:54 Magdalena Sokołowska
Świdrzyk cygarowiec szkodnik
Autor: archiwum Świdrzyk cygarowiec szkodnik, którego można spotkać w miejscach, gdzie są suszarnie ziół, magazyny, zaplecza aptek.

Świdrzyk cygarowiec szkodnik: sprawdź jak wygląda, gdzie najczęściej występuje oraz jakie są metody jego zwalczania.

Świdrzyk cygarowiec (Lasioderma serricorne) to szkodnik, który należy do rodziny kołatkowate. Są to niewielkie chrząszcze od 2 mm do 5,4 mm. Samice świdrzyka są trochę większe od samców. Przednia część pancerzyka jest dość charakterystyczna dla tego gatunku, przypomina duży kołnierz lub rozłożony wachlarz, natomiast druga część chitynowego pancerzyka jest podłużna, owalnie zakończona. Wierzch ciała świdrzyka cygarowca błyszczący, jest barwy rudo-brunatnej, natomiast nogi i czułki są żółte. Samica świdrzyka cygarowca składa ok. 100 jaj. Pełny rozwój świdrzyka cygarowca następuje przy minimalnej temperaturze 21°C  i trwa 10 tygodni. Okres ten może się skracać lub wydłużać w zależności od temperatury. Można je spotkać na całym świecie, jednak w chłodniejszym klimacie giną.

Szkodliwość świdrzyka cygarowca: szkodniki

Głównym miejscem gdzie można spotkać świdrzyka cygarowca są suszarnie ziół, magazyny, zaplecza aptek. Wraz z produktami takimi jak tytoń w postaci surowej i suszonej, ryż, suszone owoce, zioła, niepalone ziarna kakaowca i kawy, suszona papryka, orzechy, drożdże, suszone ryby, możemy przynieść szkodnika do domu. Świdrzyka cygarowca można znaleźć również na materiałach z naturalnego włókna. Samice świdrzyka cygarowca składają jaja na produktach, na których po wylegnięciu żerują larwy powodując szkody. Zanieczyszczają pokarm kałem, wylinkami. Przed przeobrażeniem świdrzyki cygarowca budują  kokon z resztek pokarmu i kału. Dorosłe osobniki nie odżywiają się, największą aktywność przejawiają wieczorem i nocą. Dożywają 6 tygodni.

Świdrzyk cygarowiec zwalczanie

Świdrzyk cygarowiec zwalczanie: najważniejsza w walce z tym owadem jest profilaktyka. Należy przeglądać produkty spożywcze i usuwać zakażone produkty. Bardzo dobrym sposobem na pozbycie się świdrzyka jest poddanie porażonego produktu działaniu niskiej temperatury. Należy wietrzyć spiżarnie, kuchnie, miejsca gdzie przechowujemy żywność, lub na kilka godzin umieścić je do lodówki. W temperaturze poniżej 15°C larwy świdrzyka cygarowca pozostają nieaktywne, ale nie giną od razu. Mogą żyć jeszcze przez około 3 tygodnie. Temperatura 0°C zabija jaja i larwy po 11-12 dniach, a poczwarki i osobniki dojrzałe po 13-14. w celu zwalczania świdrzyka cygarowca można zastosować mocno pachnące rośliny lub wytwarzane z nich olejki np.: miętę, liść laurowy, wanilię, pomarańcze, goździki, lawendy. Ze względu na mocny zapach, działają odstraszająco na szkodniki. Można spróbować użyć odkurzacz do wyciągnięcia nieproszonych gości z zakamarków w naszych mieszkaniach. W przemyśle tytoniowym czy dużych suszarniach ziół, dużą skutecznością cieszą się pułapki feromonowe stosowane do zwalczania świdrzyka cygarowca.

Robaki w domu. Widzisz je u siebie? Obejrzyj galerię, poznaj je!