Przynosisz do domu stare meble? Uważaj na karaluchy! Jak sprawdzić, czy masz w domu te insekty?

2024-06-13 9:41

Czasami trudno oprzeć się porzuconej szafce vintage. Zabierasz ją do domu, a za kilka dni dostrzegasz niepokojące objawy obecności... karaluchów. Insekty są nie tylko utrapieniem ze względu na swój odstraszający wygląd, ale również mogą roznosić poważne choroby i powodować alergie. Jak sprawdzić, czy w domu są karaluchy? Odpowiadamy.

Spis treści

 1. Jak wygląda karaluch?
 2. Jak sprawdzić, czy w domu są karaluchy?
 3. Czy karaluch może ugryźć?
 4. Gdzie szukać karaluchów?
 5. Karaluch w domu, co zdradza jego obecność? Zdjęcia

Jak wygląda karaluch?

Karaluchy to inteligentne insekty, które doskonale wiedzą, że kluczem do ich przeżycia jest nie rzucać się w oczy ludziom. Dlatego często możemy nie zdawać sobie sprawy, że w naszym domu mieszkają lokatorzy na gapę.

Karaluchy żerują w nocy, więc nie zauważymy ich w świetle dnia. Najczęściej zdarzyć się to może przypadkiem, gdy w nocy zapalimy światło w kuchni lub łazience, a zdemaskowane karaluchy zaczną uciekać w popłochu, szukając schronienia.

Karaluchy bardzo łatwo rozpoznać. Dorosłe osobniki osiągają długość ok. 3 cm. Mają ciemnobrązowy kolor (wpadający w czerń) i długie czułki. 

karaluch
Autor: getty images

Ich egzoszkielet jest bardzo twardy i dodatkowo pokryty woskiem, dlatego karaluchy są odporne na wodę. Mimo skrzydeł insekty te nie latają, ale trzy pary zwinnych nóżek pozwalają im dość szybko biegać.

Jak sprawdzić, czy w domu są karaluchy?

Jeśli do tej pory w domu nie natrafiliśmy na karaluchy, wcale nie oznacza, że ich tam nie ma. Specjaliści wymieniają kilka nieoczywistych dowodów na to, że karaluchy pojawiły się w naszym domu.

1. Odchody

Ponieważ karaluchy nie są wybredne jeśli chodzi o żywność, mogą zajadać się różnymi produktami znalezionymi w kuchennych szafek.

Po takiej uczcie mogą zostawić za sobą odchody, które wyglądem przypominają mieloną kawę lub czarny pieprz. Odchody karaluchów są bardzo małe (mają mniej niż 1 mm) i mogą różnić się od siebie długością.

Jeśli zauważysz nietypowy czarny pył w kuchennych szafkach lub w innych nietypowych miejscach, usuń go ostrożnie – jeśli to faktycznie są odchody karaluchów, mogą zawierać groźne bakterie i patogeny.

2. Charakterystyczny zapach

Kolejną wskazówką, która może pomóc w ustaleniu, czy w Twoim domu zalęgły się karaluchy jest zapach. Ponieważ insekty te nie nalezą do najczystszych, zostawiają odchody w miejscach, gdzie żerują.

Odchody karaluchów wytwarzają feromon, który dla innych karaluchów jest zachęcający, ale dla ludzi – pachnie stęchlizną. Wraz ze wzrostem kolonii karaluchów ten zapach się nasila.

3. Rozmaz

Zdarza się, że karaluchy zostawiają na różnych powierzchniach ciemne i nieregularne ślady rozmazu, gdy pełzają po ścianach.

Ślady są widoczne najczęściej na powierzchniach poziomych i w miejscach, gdzie ściana łączy się z podłogą, np. na listwach przypodłogowych. Warto więc dobrze się przyjrzeć tym miejscom.

4. Zrzucona skóra

Szacuje się, że w ciągu swojego życia karaluch zrzuca skórę 5-8 razy. Ciemne fragmenty skórki karalucha znalezione w domu mogą być dowodem obecności tych insektów.

Czy karaluch może ugryźć?

Na szczęście karaluchy nie gryzą ludzi, są wszystkożerne, ale nie żywią krwią. Są jednak niebezpieczne dla człowieka, ponieważ przenoszą choroby, takie jak np. grypa, czy gruźlica.

Gdzie szukać karaluchów?

Jeśli podejrzewasz, że w Twoim domu mieszkają karaluchy, koniecznie sprawdź miejsca, w których insekty przebywają najczęściej:

 • zakamarki szafek w łazience i kuchni – zwłaszcza szafki w miejscach niedaleko źródeł wilgoci
 • okolice zlewu, wanny, sedesu – karaluchy uwielbiają przestrzenie z bezpośrednim dostępem do wody
 • urządzenia zapewniające ciepło (np. silnik pralki i suszarki)
 • pęknięcia w listwach przypodłogowych – to jedna z najczęstszych kryjówek karaluchów
 • uszkodzone pokrywy odpływów
 • kanały rurowe

Źródło:

 • onet.pl
 • dddsochaczew.pl

Karaluch w domu, co zdradza jego obecność? Zdjęcia

Plaga karaluchów na Ursynowie
Nasi Partnerzy polecają