Plamy na ścianie znikają w mgnieniu oka! 4 proste sposoby na usunięcie tłustych plam

2024-06-07 10:00

Jak zmyć plamy na ścianie? Malowanie ścian to szybki sposób na oświeżenie mieszkania. W kuchni albo w pobliżu grzejników często pojawiają się tłuste plamy na ścianie. Radzimy jak usunąć tłuste plamy ze ściany. Malowanie ścian? Może być koniecznością, ale nie zawsze - przeczytaj nasz poradnik.

Plamy na ścianie: jak zmyć podczas remontu i ponownego malowania ścian
Autor: Thinkstockphotos.com Jak usunąć plamy na ścianie? Najlepsza metoda polega na ich zeszlifowaniu. W tym celu trzeba zedrzeć ze ściany farbę razem z wierzchnią warstwą tynku, a następnie odsłonięte miejsce na nowo otynkować lub wykończyć gładzią gipsową. Przy okazji remontu warto też uzupełnić ewentualne spękania tynku lub ubytki powierzchniowe. Nadają się do tego lekkie masy szpachlowe, które można później malować.

Spis treści

  1. Plamy na ścianie: jak zmyć podczas remontu i ponownego malowania ścian
  2. Jak usunąć tłuste plamy ze ściany, domowe sposoby: 1 sposób
  3. Jak usunąć tłuste plamy ze ściany: 2 sposób
  4. Jak usunąć tłuste plamy ze ściany: 3 sposób
  5. Jak usunąć tłuste plamy ze ściany: 4 sposób
  6. Galeria zdjęć: malowanie ścian

Podpowiadamy, jak usunąć tłuste plamy ze ściany samodzielnie. Są to domowe, sprawdzone sposoby. Tłuste plamy warto usunąć także zanim zabierzemy sięza malowanie ścian.

Plamy na ścianie: jak zmyć podczas remontu i ponownego malowania ścian

Zacieków i plam z tłuszczu, czy soku owocowego nie da się łatwo zamalować. Wielokrotnie nanoszona farba sprawia, że powłoka w końcu zaczyna się łuszczyć, a plamy i tak spod niej prześwitują. Jak usunąć plamy na ścianie? Najlepsza metoda polega na ich zeszlifowaniu. W tym celu trzeba zedrzeć ze ściany farbę razem z wierzchnią warstwą tynku, a następnie odsłonięte miejsce na nowo otynkować lub wykończyć gładzią gipsową. Przy okazji remontu warto też uzupełnić ewentualne spękania tynku lub ubytki powierzchniowe. Nadają się do tego lekkie masy szpachlowe, które można później malować.

O czym jeszcze pamiętać podczas remontu? >>

Kontakty, włączniki i gniazdka jako praktyczne dekoracje: pomyśl o tym przed remontem! >>

Sposób drugi to odizolowanie zacieków warstwą specjalnej farby podkładowej (gruntującej). Tworzy ona na ścianie nieprzepuszczalną błonę, redukując w ten sposób i wyrównując chłonność podłoża, co zapewnia równomierną przyczepność i jednolity odcień farby na całej malowanej powierzchni. Przy okazji wzmacnia też jej strukturę i wypełnia drobne nierówności. Zagruntowaną powierzchnię można malować bez obaw, że stare plamy znów się pojawią.

Jak usunąć tłuste plamy ze ściany, domowe sposoby: 1 sposób

Jednym ze sposobów na usuwanie tłustych plam ze ściany jest zebranie tłuszczu bibułą lub papierowym ręcznikiem. Dociśnij je do ściany. Posyp plamę na ścianie mąką ziemniaczaną lub talkiem. Po kilku godzinach oczyść ścianę.

Sprawdź też: jak usunąć pęknięcie na ścianie i suficie >>>

Sprawdź też: jak usunąć zacieki na suficie >>>

Przetrzyj zabrudzenie na ścianie szmatką zwilżoną roztworem płynu do mycia naczyń (najlepiej użyj płynu z kwasami owocowymi).

Jak usunąć tłuste plamy ze ściany: 2 sposób

Innym sposobem na wywabienie tłustej plamy jest wyciśnięcie na plamę na ścianie trochę pianki do golenia. Odczekaj 2–3 godziny. Przetrzyj wilgotną szmatką.

Jak usunąć tłuste plamy ze ściany: 3 sposób

Spryskaj plamy na ścianie preparatem do mycia luster lub okien. Poczekaj kilkanaście minut, aż zadziała. Przemyj ścianę ciepłą wodą.

Sprawdź też: jak usunąć tłuste plamy - 10 domowych sposobów >>>

Jak usunąć tłuste plamy ze ściany: 4 sposób

W przypadku plam na białej ściany zeskrob brudną powłokę farby (i jeśli to konieczne, także wierzchnią warstwę tynku). Ponownie otynkuj lub zagipsuj ubytek. Zastosuj specjalną farbę do zacieków. Ponownie pomaluj ścianę białą farbą.

Galeria zdjęć: malowanie ścian

Inspiracje na kolory ścian. Zdjęcia wnętrz - malowanie ścian.

Co wiesz o kawie?

Pytanie 1 z 10
Cappuccino to jedna z najpopularniejszych kaw we Włoszech. Włosi piją je tylko:
Tajniki malowania: grunt, malowanie sufitu, dobry wałek, agregatem...