Odpływ w prysznicu. Jak się go czyści, jaki typ najłatwiej utrzymać w czystości?

2020-11-04 12:42 Barbara Ruppel
Odpływ w prysznicu - czyszczenie
Autor: materiały prasowe Cersanit

Odpływ w prysznicu to miejsce, o które szczególnie powinniśmy dbać. To właśnie tam trafiają zabrudzenia, resztki kosmetyków, włosy i sierść naszych pupili. Jak czyścić odpływ liniowy, a jak syfon w brodziku? Czy używanie środków takich jak popularny Kret jest bezpieczne dla rur? Podpowiadamy również, jak udrożnić rury domowymi sposobami bez „ciężkiej chemii”. Zapraszamy do lektury.

Czyszczenie odpływu liniowego

Coraz chętniej decydujemy się na odpływ liniowy zamiast tradycyjnego brodzika. Nic dziwnego – takie rozwiązanie ma praktycznie same plusy, a przy tym prezentuje się nowocześnie, stylowo i podnosi walory estetyczne każdej łazienki. Niektórzy twierdzą, że czyszczenie odpływu liniowego jest trudne, ale nie jest to prawda. Czyszczenie odpływu liniowego trwa mniej niż 5 minut i nie jest w żaden sposób skomplikowane.

Oczywiście, warto zaznaczyć, że każdy odpływ, niezależnie czy jest to liniowy, czy syfon w tradycyjnym brodziku – powinien być czyszczony przynajmniej raz na dwa tygodnie. Gdy zadbamy o regularne opróżnianie odpływu z zanieczyszczeń, włosów czy sierści nie tylko unikniemy problemu niedrożnych, zatkanych rur, ale samo czyszczenie nie sprawi nam żadnego problemu.

Jak wyczyścić odpływ liniowy w 5 prostych krokach?

1. Przy pomocy dołączonego do zestawu kluczyka lub haczyka należy zdjąć górną pokrywę odpływu (maskownicę). Pokrywy zazwyczaj wykonane są ze stali nierdzewnej, a otwory mogą przybierać różne kształty – od prostych, minimalistycznych do bardziej ozdobnych form.

2. Pokrywę należy dokładnie umyć wodą i delikatnym detergentem, np. płynem do naczyń.

3. Kolejnym krokiem jest wyjęcie i wyczyszczenie sitka – można pomóc sobie szczoteczką lub gąbką, usunąć pozostałości po włosach, sierści i innych zanieczyszczeniach.

4. Następnie należy wyjąć syfon (tzw. suchy syfon) i dokładnie go wyczyścić i opłukać ciepłą wodą.

5. Na koniec włożyć wszystkie elementy odpływu na miejsce, pamiętając o kolejności i dla pewności włączyć ciepłą wodę – jeśli spływa bez problemu, wszystko się udało. Jeśli mimo oczyszczenia odpływu woda nie spływa do rur, może to oznaczać, że odcinek rur jest zapchany.

Co zrobić, gdy woda gromadzi się w odpływie liniowym i nie spływa do rur?

By udrożnić odpływ liniowy, musimy zdjąć maskownicę, sitko i syfon. Gdy dostaniemy się do odpływu możemy wykorzystać środki chemiczne typu Kret lub granulki udrażniające rury. Pamiętajmy, że są to środki żrące i niebezpieczne nie tylko dla nas, ale i dla niektórych rur. Dlatego warto dowiedzieć się u producenta, czy dany model odpływu można udrażniać za pomocą silnych detergentów. Jeśli tak, koniecznie załóżmy rękawice i gogle, gdy wlejemy detergent nie pochylajmy się i nie wdychajmy oparów.

Udrożnić rury możemy również w bezpieczniejszy sposób. Do zatkanego odpływu liniowego wsypmy pół szklanki sody oczyszczonej i tyle samo octu, a następnie zasłońmy odpływ maskownicą. Gdy dojdzie do reakcji, z odpływu może wypłynąć piana. Zostawmy sodę i ocet w odpływie na 30 minut lub godzinę, a następnie zalejmy odpływ litrem wrzątku. Jeśli po tym woda nadal nie będzie normalnie spływać do rur, raz jeszcze wsypmy sodę i wlejmy ocet, ale tym razem zostawmy miksturę na kilka godzin.

Czyszczenie odpływu i syfonu w brodziku

Odpływ w prysznicu w przypadku tradycyjnego brodzika również wyczyścimy w kilka minut. Wystarczy podnieść pokrywę odpływu i usunąć zanieczyszczenia, a więc włosy, sierść czy resztki odzieży oraz kosmetyków. Pamiętajmy, żeby robić to w gumowych rękawiczkach, dla higieny i bezpieczeństwa. Zanieczyszczenia mogą gromadzić się również pod wkładką syfonu, dlatego dobrze jest ją wyjąć i oczyścić. W przypadku syfonu z korkiem klik klak sprawa jest jeszcze prostsza – by go wyczyścić, zdejmujemy korek i usuwamy zanieczyszczenia z odpływu.

Jak postąpić w przypadku zatkanego odpływu w brodziku? Możemy pomóc sobie cienkim drucikiem zagiętym na końcu i w ten sposób „wyłowić” zanieczyszczenia. Innym sposobem może być użycie gumowej przepychaczki (drążek z kielichową gumową końcówką). Dla pewności warto wlać detergent typu Kret lub mieszankę sody oczyszczonej i octu. Jeśli żaden z tych sposobów nie pomógł, konieczne będzie przeczyszczenie podejścia kanalizacyjnego – wtedy musimy skontaktować się z hydraulikiem.

Dbanie o odpływ, niezależnie od jego rodzaju, pomoże zaoszczędzić czas i energię na późniejsze udrażnianie rur. Dlatego odpowiedź na pytanie, jaki typ odpływu w prysznicu najłatwiej utrzymać w czystości jest jedna: każdy, który regularnie czyścimy :-)