Nie wyrzucaj skórek po mandarynkach. To idealny środek czyszczący

2022-12-08 13:14

Mandarynki to cytrusy, które nie tylko warto jeść dla zdrowia, ale których skórki można wykorzystać do domowych porządków! Sprawdź, jak przygotować ekologiczny i w pełni naturalny środek czyszczący z mandarynkowych obierków.

mandarynki
Autor: getty images

Środek czyszczący ze skórek mandarynek

Jedząc mandarynki większość z nas wyrzuca obierki do kosza. To duży błąd, ponieważ skórki tych niewielkich cytrusów doskonale nadają się do czyszczenia uciążliwych zabrudzeń w domu.

Mandarynka, podobnie jak inne cytrusy wykazuje działanie antybakteryjne i dezynfekujące. Zawarte w niej substancje świetnie radzą sobie także z rozpuszczaniem tłuszczu.

By w pełni wykorzystać moc mandarynek, warto połączyć je z innym środkiem, który pod względem usuwania brudu, osadu i kamienia nie ma sobie równych – octem.

Środek czyszczący na bazie octu i skórek z mandarynek jest w pełni ekologiczny i skutecznością dorównuje sklepowej chemii – jest przy tym dużo tańszy i bezpieczniejszy dla zdrowia niż gotowe detergenty z marketu.

Jak przygotować środek czyszczący z mandarynki i octu?

To proste. Wystarczy, że do naczynia lub pojemnika włożymy garść skórek z mandarynek i zalejemy szklanką octu tak, by dokładnie pokrył obierki (można je pociąć na mniejsze kawałki).

Pojemnik i odstawiamy w ciemne miejsce na kilka godzin, a najlepiej na noc. Dla lepszego efektu warto delikatnie nakłuć skórki mandarynek widelcem. Jeśli obawiamy się zapachu octu, naczynie lub pojemnik możemy przykryć. Następnie płyn przelewamy do butelki z atomizerem (lub zwykłej, zakręcanej) i rozcieńczamy z przegotowaną wodą.

Środkiem na bazie mandarynek i octu możemy czyścić armaturę w łazience i kuchni, tłuste powierzchnie, a także podłogę (tu najlepiej wlać skondensowany płyn z mandarynek do ciepłej wody).

BONUS: skórka z mandarynek to doskonały pochłaniacz nieprzyjemnych zapachów! Warto posypać ją solą i włożyć do lodówki lub delikatnie nakłuć i położyć w szafie.

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE