Na twoich panelach pojawiły się "bąble"? Ten genialny trik usunie je w kilka minut

2023-01-19 14:52

Charakterystyczne wybrzuszenia na panelach nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale mogą doprowadzić do dalszego niszczenia podłogi. Istnieje jednak fenomenalny trik, który pozwala pozbyć się „bąbli” z laminowanych paneli w zaledwie kilka minut.

panele laminowane
Autor: getty images

Dlaczego na panelach powstają wybrzuszenia?

Problem wybrzuszeń czy „bąbli” na panelach dotyczy głównie powierzchni pokrytych laminatem. Kiepskiej jakości panele laminowane nie są w stanie poradzić sobie z nadmiarem wilgoci i bardzo źle znoszą kontakt z wodą.

Pod wpływem wody wierzchnia warstwa laminatu ulega wybrzuszeniu, co widoczne jest pod postacią bąbli. Jeśli w porę nie zadbamy o panele, mogą one ulec poważnemu uszkodzeniu i wtedy będą nadawać się już tylko do wymiany.

Dużo lepszym wyborem od laminatów będą panele winylowe. Z wilgocią i wodą dobrze poradzą sobie również panele drewniane, oczywiście biorąc pod uwagę, że odpowiednio je zaimpregnujemy.  

Warto więc pamiętać, by nie myć paneli laminowanych bardzo mokrym mopem – lepiej użyć do tego wilgotnej ściereczki lub lekko wilgotnego mopa.

Jeśli w przedpokoju mamy panele laminowane, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, gdy na zewnątrz jest mokro, warto zainwestować w specjalne podkładki z gumy, na które położymy mokre buty. Można też rozłożyć na podłodze ręczniki i szmatki, które wchłoną większość wody z mokrego obuwia.

A co zrobić w przypadku, gdy zauważymy wybrzuszenia na panelach? Czy można je uratować? Tak! I To w bardzo prosty sposób.

Jak pozbyć się „bąbli” z paneli laminowanych?

Popularnym sposobem na bąble powstające na panelach laminowanych jest ich... wyprasowanie. Metoda ta wymaga jednak ostrożności.

Zanim przystąpisz do prasowania paneli, dokładnie je wysusz. Może się zdarzyć, że po wyschnięciu panele wrócą do pierwotnego kształtu, a wybrzuszenia samoczynnie znikną.

Jeśli jednak bąble są wciąż widoczne, przykry je bawełnianym ręcznikiem lub szmatką. Pamiętaj, by tkanina była wykonana z naturalnego materiału, który nie stopi się pod wpływem wysokiej temperatury.

Kolejnym krokiem jest ustawienie żelazka na średnią moc i przyciśnięcie rozgrzanej stopy do ściereczki. Możesz delikatnie „prasować” wybrzuszoną powierzchnię.

Uważaj, by przez przypadek nie przypalić sąsiednich paneli. Zerkaj co jakiś czas pod ściereczkę i sprawdzaj, jak reagują bąble na kontakt z żelazkiem.

Zazwyczaj kilka minut wystarczy, by pozbyć się wybrzuszeń z podłogi. Niestety, w przypadku dużych uszkodzeń paneli metoda z żelazkiem może okazać się niewystarczająca. Wtedy jedynym ratunkiem będzie wymiana paneli na nowe.

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE