Muszki owocówki - jak się ich pozbyć? Domowe sposoby

2023-09-04 11:27

Mimo że muszki owocówki nie wzbudzają takiego jak muchy plujki, to denerwują, kiedy po dotknięciu misy z owocami cała ich chmara uniesie się w powietrze. Wyjaśniamy, co to są muszki owocówki, jak pozbyć się ich z domu oraz jak wykonać pułapkę.

Spis treści

 1. Muszki owocówki — co to jest?
 2. Skąd się biorą muszki owocówki?
 3. Jak pozbyć się muszek owocówek?
 4. Muszki owocówki — jak pozbyć się ich z domu? Oto co możesz zrobić!
 5. Muszki owocówki — pułapka
 6. Przeczytaj również:

Muszki owocówki pojawiają się tam, gdzie wyczują słodki zapach. Lgną nie tylko do owoców, ale też do ciast owocowych, miodu, dżemów, różnego rodzaju słodkich napojów (soków czy kompotów), a nawet wina czy piwa. Niekiedy strach odłożyć na chwilę szklankę, by później nie wyławiać z niej nieżyjące już muszki.

Muszki owocówki — co to jest?

Aby rozpoznać wroga, najpierw trzeba go poznać. Muszki owocówki, których właściwa nazwa to wywilżna karłowata, żywią się drożdżami, które pojawiają się na gnijących owocach. Są niezwykle maleńkie, zazwyczaj długość ich ciała nie przekracza 3 mm.

Żyją bardzo krótko, maksymalnie dwa tygodnie. W tym czasie jednak intensywnie się rozmnażają i składają jaja. Kiedy zobaczysz pierwsze muszki, musisz zacząć działać! Właśnie wtedy przyda ci się pułapka na muszki owocówki.

Skąd się biorą muszki owocówki?

Muszki owocówki nasze domy opanowują najczęściej latem, kiedy jest ciepło i wilgotno. Trudno się przed nimi ustrzec, kiedy ciągle mamy otwarte okna. Co ciekawe, często to my sami przynosimy je do domu wraz z zakupami.

Ich larwy albo jeszcze jajeczka znajdują się na zakupionych przez nas owocach. Muszki są bardzo małe, więc ich larwy i jaja jeszcze mniejsze, więc w sklepie raczej ich nie dostrzeżesz. Zorientujesz się dopiero po kilku dniach, gdy w twoim domu pojawi się stado much. 

Mucha owocówka
Autor: Getty Images/nechaev-kon

Jak pozbyć się muszek owocówek?

Pułapka na muszki owocówki to ostateczna broń. Zanim po nią sięgniesz, postaraj się ograniczyć liczbę muszek samodzielnie i zapobiegaj ich rozmnażaniu.

Muszki owocówki — jak pozbyć się ich z domu? Oto co możesz zrobić!

 1. Utrzymuj czystość w kuchni. Zlew powinien być umyty i pusty.
 2. Jeśli masz zmywarkę, po włożeniu do niej naczyń, nie pozostawiaj jej otwartej.
 3. Zamykaj kosz na śmieci. Szczelnie go zamykaj.
 4. Owoce trzymaj w szklanych, zamykanych paterach. 
 5. Nie przechowuj na wierzchu fragmentów owoców. To otwarte zaproszenie dla muszek owocówek.
 6. Konfitury, dżemy i syropy trzymaj szczelnie zamknięte w lodówce.

Muszki owocówki — pułapka

Jeśli kolonia muszek opanuje twój dom, pułapka na muszki owocówki może być jedynym skutecznym i słusznym rozwiązaniem. Wypróbuj kilku poniższych rozwiązań, a z pewnością twoja kuchnia będzie wolna od much.

Przeczytaj również:

Robaki w domu. 14 najczęściej spotykanych insektów domowych. Widzisz je u siebie? Sprawdź, co zrobić!

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE