Mklik mączny. Szkodniki w domu: jak wyglądają mkliki i jak się ich pozbyć

2021-10-11 11:56
mklik mączny
Autor: Mariusz Bykowski Mklik mączny to szkodnik, który atakuje m.in. produkty mączne, kasze, orzechy.

Szkodniki w domu: gdzie można znaleźć mkliki, jak szkodzą i jak się ich pozbyć. Mkliki to motyle podobne do moli, podpowiadamy jak je zwalczać. Najczęściej w domu pojawia się mklik mączny.

Mkliki (Ephestia) są motylami należącymi do rodziny omocnicowatych, wyglądem przypominają mole. Rozpiętość ich skrzydeł wynosi, od 6 mm do 25 mm w zależności od gatunku. Poszczególne gatunki mklika, tego uciążliwego szkodnika, różnią się również barwą skrzydeł - od jasnoszarej, srebrnoszarej, niebieskoszarej, żółtoszarej do brązowoszarej. Na skrzydłach mklika widać charakterystyczne, wyraźne bądź rozmyte linie proste lub zygzakowate tworzące wzory oraz plamy.

Mkliki samice składają jaja na produkty spożywcze lub w ich okolicach. Średnio w ciągu całego życia ok. 200 jaj. Gąsienice mklika są owłosione, białawe z różowym odcieniem lub szarozielone. Okres rozwoju całego pokolenia waha się od 38 dni do 364 dni. Zależy to od danego gatunku, produktu jaki spożywają gąsienice, temperatury i od wilgotności otoczenia.

Mklik mączny to popularny szkodniki w domu

Najbardziej popularny w naszych warunkach jest mklik mączny, który najczęściej poraża produkty mączne, kasze, a także orzechy, suszone warzywa, suchary, owoce i grzyby, kakao, nasiona roślin strączkowych i ziarna zbóż. Nagminnie mklik mączny występuje w młynach, piekarniach, magazynach i w sklepach z artykułami spożywczymi.

Zobacz też: mole spożywcze zwalczanie

Mkliki odchodami, wylinkami i gęstym kożuchem przędzy zanieczyszczają artykułu spożywcze, uszkadzają sita w młynach i zatykają przewody maszyn. Larwy rozdrabniają pokarm, dlatego w skażonej przez mklika żywności znajduje się proszek zmieszany z odchodami, zbity w grudki.

Mklik próchniczek i mklik daktylowiec uszkadzają ziarna zbóż i jego przetwory, zioła, suszone warzywa, owoce, tytoń, nasiona kakao i czekoladę. Natomiast mklik figowiak i mklik kauczukowiec możemy znaleźć w produktach spożywczych importowanych do Polski.

Robaki w domu. Widzisz je u siebie? Obejrzyj galerię, poznaj je!

Sonda
W Twoim domu pojawiły się myszy lub szczury. Co robisz?

Jak pozbyć się mklika mącznego?

Najczęściej my sami przynosimy tego szkodnika do domu, mkliki są w naszych ulubionych kaszach, orzechach, czy produktach mącznych. Całkowicie nieświadomi stwarzamy mu doskonałe warunki do rozwoju i rozmnażania w domu, np. szafce kuchennej. Dlatego gdy tylko coś nas zaniepokoi, przeprowadźmy lustrację w naszych kuchniach.

Wszystkie produkty, co do których mamy podejrzenie, że szkodnik jest lub był w nich należy usunąć z domu. Po przyjściu ze sklepu trzeba dokładnie obejrzeć opakowania z produktami przemiału zbóż i systematycznie zaglądać do nich w szafkach.

Aby pozbyć się mklika należy przecierać półki i usuwać rozsypaną żywność. Mkliki mogą gnieździć się w mało dostępnych szczelinach i ciemnych zakątkach. Główna oznaką ich obecności jest oprzęd. Zwalczanie: mkliki można wymrozić w temperaturze -15°C lub zabić wysoką temperaturą 50-52°C.

Mklik mączny a przechowywanie żywności

W galeriach znajdziecie podpowiedzi, jak przechowywać żywność, by nie borykać się ze szkodnikami w domu.

Kret, nornice i inne szkodniki ogrodowe: jak je wypłoszyć?
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W październikowym numerze „M jak Mieszkanie” zapraszamy do domu ciepłe, zgaszone odcienie i nastrojowe światło. Przedstawiamy inspirujące przykłady lamp w stylach boho, industrialnym i nowoczesnym. Znajdziesz tu swoje ulubione!

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie – Październik 2021