Karaluchy w domu. Tak rozpoznasz, że masz u siebie nieproszonego gościa
Pojawienie się w domu karaluchów nie zwiastuje niczego dobrego. Insekty są nie tylko utrapieniem ze względu na swój odstraszający wygląd, ale również mogą roznosić poważne choroby i powodować alergie. Sprawdź, jak rozpoznać, że w Twoim domu zamieszkały karaluchy.

Jak wygląda karaluch?
Karaluchy to inteligentne insekty, które doskonale wiedzą, że kluczem do ich przeżycia jest nie rzucać się w oczy ludziom. Dlatego często możemy nie zdawać sobie sprawy, że w naszym domu mieszkają lokatorzy na gapę.
Karaluchy żerują w nocy, więc nie zauważymy ich w świetle dnia. Najczęściej zdarzyć się to może przypadkiem, gdy w nocy zapalimy światło w kuchni lub łazience, a zdemaskowane karaluchy zaczną uciekać w popłochu, szukając schronienia.
Karaluchy bardzo łatwo rozpoznać. Dorosłe osobniki osiągają długość ok. 3 cm. Mają ciemnobrązowy kolor (wpadający w czerń) i długie czułki.

Ich egzoszkielet jest bardzo twardy i dodatkowo pokryty woskiem, dlatego karaluchy są odporne na wodę. Mimo skrzydeł insekty te nie latają, ale trzy pary zwinnych nóżek pozwalają im dość szybko biegać.
Jak rozpoznać, że w domu są karaluchy?
Jeśli do tej pory w domu nie natrafiliśmy na karaluchy, wcale nie oznacza, że ich tam nie ma. Specjaliści wymieniają kilka nieoczywistych dowodów na to, że karaluchy pojawiły się w naszym domu.
1. Odchody
Ponieważ karaluchy nie są wybredne jeśli chodzi o żywność, mogą zajadać się różnymi produktami znalezionymi w kuchennych szafek.
Po takiej uczcie mogą zostawić za sobą odchody, które wyglądem przypominają mieloną kawę lub czarny pieprz. Odchody karaluchów są bardzo małe (mają mniej niż 1mm) i mogą różnić się od siebie długością.
Jeśli zauważysz nietypowy czarny pył w kuchennych szafkach lub w innych nietypowych miejscach, usuń go ostrożnie – jeśli to faktycznie są odchody karaluchów mogą zawierać groźne bakterie i patogeny.
2. Charakterystyczny zapach
Kolejną wskazówką, która może pomóc w ustaleniu, czy w Twoim domu zalęgły się karaluchy jest zapach. Ponieważ insekty te nie nalezą do najczystszych, zostawiają odchody w miejscach, gdzie żerują.
Odchody karaluchów wytwarzają feromon, który dla innych karaluchów jest zachęcający, ale dla ludzi – pachnie stęchlizną. Wraz ze wzrostem kolonii karaluchów ten zapach się nasila.
3. Rozmaz
Zdarza się, że karaluchy zostawiają na różnych powierzchniach ciemne i nieregularne ślady rozmazu, gdy pełzają po ścianach.
Ślady są widoczne najczęściej na powierzchniach poziomych i w miejscach, gdzie ściana łączy się z podłogą, np. na listwach przypodłogowych. Warto więc dobrze się przyjrzeć tym miejscom.
4. Zrzucona skóra
Szacuje się, że w ciągu swojego życia karaluch zrzuca skórę 5-8 razy. Ciemne fragmenty skórki karalucha znalezione w domu mogą być dowodem obecności tych insektów.
Gdzie szukać karaluchów?
Jeśli podejrzewasz, że w Twoim domu mieszkają karaluchy, koniecznie sprawdź miejsca, w których insekty przebywają najczęściej:
- zakamarki szafek w łazience i kuchni – zwłaszcza szafki w miejscach niedaleko źródeł wilgoci
- okolice zlewu, wanny, sedesu – karaluchy uwielbiają przestrzenie z bezpośrednim dostępem do wody
- urządzenia zapewniające ciepło (np. silnik pralki i suszarki)
- pęknięcia w listwach przypodłogowych – to jedna z najczęstszych kryjówek karaluchów
- uszkodzone pokrywy odpływów
- kanały rurowe
Źródło:
- onet.pl
- dddsochaczew.pl