Jak usunąć rysy z płyty indukcyjnej? 3 sprawdzone sposoby

2023-07-04 15:25

Nowa płyta indukcyjna jest prawdziwą ozdobą kuchni, jednak po latach, a czasami niekiedy miesiącach użytkowania pojawiają się na niej delikatny rysy, a czasem nawet głębsze zarysowania! Czy można się ich pozbyć? Jak usunąć rysy z płyty indukcyjnej?

Wszystko, co nowe, jest piękne. Jednak czas robi swoje, a pośpiech, który niekiedy pojawia się podczas przygotowywaniu posiłków, wcale nie pomaga. Płyta indukcyjna jest pokryta na ogół szkłem lub ceramiką, które są bardzo wytrzymałe, jednak nie nieśmiertelne. O ile wysokie temperatury jej nie zaszkodzą, to upuszczona z większej wysokości pokrywka lub garnek już tak! 

Podobnie będzie w przypadku przypalonego od spodu naczynia, które gwałtownie przesuniesz po płycie, chcąc sobie zrobić miejsce na coś inengo. Twarde drobinki, jakie znajdują się na nim, mogą zostawić trwały ślad w postaci rys! Czasami nawet jeśli ci się uda ich uniknąć, możesz skutecznie zmatowić samą płytę. Ta skaza będzie doskonale widoczna, kiedy przyjrzysz się jej z daleka, a na płytę będzie padać światło. 

Jak uniknąć zarysowania kuchenki indukcyjnej?

1. Używaj odpowiednich garnków i patelni

Upewnij się, że twoje naczynia są przeznaczone do płyty indukcyjnej. To ważne, bo te przystosowane do indukcji mają gładki spód, który minimalizuje ryzyko powstawania rys.

2. Staraj się nie przesuwać naczyń

Jeśli chcesz przenieść garnek lub patelnię z miejsca na miejsce, po prostu je podnieś. Unikaj przesuwania. Nigdy nie masz pewności, czy coś nie znalazło się pod naczyniem i nie porysuje płyty. 

3. Zanim zaczniesz gotować, umyj płytę indukcyjną

Przed gotowaniem zadbaj o czystą indukcję. Usuń z niej wszelkie zabrudzenia, okruszki i zanieczyszczenia. Wszystko, co szorstkie, jest potencjalne niebezpieczne i może sprzyjać tworzeniu się rys!

4. Używaj miękkich ściereczek i gąbek

Szkło i szorstka gąbka? To brzmi jak katastrofa. Jeśli czyścisz kuchenkę, to tylko za pomocą delikatnych materiałów. 

5. Używaj podkładek ochronnych

Kiedy skończysz gotować, pod garnek lub patelnię możesz podłożyć zwykłą ściereczkę lub nawet kartkę ręcznika papierowego. Łatwiej będzie ci przesunąć naczynie, a przy okazji unikniesz rys.

Jeśli na twojej płycie indukcyjnej pojawiły się rysy, możesz spróbować się ich pozbyć i przywrócić płycie walory estetyczne. Zajrzyj do naszej galerii i dowiedz się, jak usunąć rysy z płyty indukcyjnej.  

Przeczytaj również: