Jak oszczędzić na praniu? Wystarczy zmienić kilka nawyków

2022-10-31 15:27

Pralka to nie tylko pożeracz wody, ale również prądu. Dlatego przy drastycznych wzrostach cen warto wypróbować kilka trików, które pomogą nam oszczędzić na rachunkach. Wystarczy kilka drobnych zmian podczas robienia prania – efekty będą spektakularne!

pralka
Autor: getty images

1. Pierz w niższej temperaturze

Wiele osób pierze ubrania w zbyt wysokich temperaturach, przez co tkaniny szybciej się niszczą, a kolory – blakną. Ale pranie w niższej temperaturze ma na celu nie tylko wydłużenie żywotności ubrań, ale również oszczędzanie!

Wystarczy, że ustawimy o 20 stopni niższą temperaturę, by zaoszczędzić sporo na rachunkach (generujemy mniej energii podczas prania).

Warto też zawsze upewniać się, jakiej temperatury i czasu prania potrzebują dane tkaniny – niektóre naprawdę nie wymagają prania przez 3 godziny, by być czyste.

Dobrym pomysłem na obniżenie kosztów za energię jest też zredukowanie obrotów i rezygnacja z prania wstępnego, jeśli ubrania nie są bardzo brudne.

2. Skorzystaj z nocnej taryfy

System dwutaryfowy sprzyja oszczędzaniu! Warto więc ustawiać pralkę, gdy prąd jest dużo tańszy, a więc mniej więcej w godzinach od 22 do 6 rano. Jeśli możemy pozwolić sobie na pranie nocą, warto to robić.

3. Pierz tylko z pełnym bębnem

To nadrzędna zasada ekonomicznego prania. Nigdy nie powinniśmy włączać pralki, jeśli bęben nie jest do końca pełny. Dlatego dużo ekonomiczniej jest wstawiać pranie rzadziej, ale z pełnym bębnem, niż włączać pralkę częściej, by wyczyścić kilka sztuk odzieży – i później zapłacić więcej za prąd i wodę.

4. Dobierz odpowiednie detergenty

Oszczędzić możemy również kupując odpowiednie detergenty. Czasem w różnych sklepach ten sam proszek lub płyn do płukania znacznie różni się ceną. Oprócz porównywania cen w sklepach stacjonanych, warto odwiedzić też strony internetowe – często ceny w sklepach online są dużo niższe.

Drugą kwestią jest wybieranie detergentów, które są skuteczne – nie ma sensu wydawać pieniędzy na płyny, kapsułki czy inne specyfiki, które nie wywabiają dokładnie plam. To prosty przepis na marnowanie pieniędzy.

5. Kup energooszczędną pralkę

Jeśli planujemy zakup nowej pralki, warto rozważyć modele energooszczędne. Ponadto, warto zwrócić uwagę na różne przydatne programy i funkcje danej pralki, które pomogą w oszczędzaniu – np. redukcja zużycia wody, pranie w niskich temperaturach, opóźniony start (wtedy można pralkę nastawić na noc), itd.

Warto jest wybrać urządzenie dostosowane do naszych potrzeb i stylu życia. Jeśli z pralki korzystamy sami, nie będziemy potrzebować urządzenia o dużej pojemności bębna. W ten sposób szybciej zapełnimy bęben!

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE