Jak myć okna bez smug? Czym myć okna, żeby się błyszczały?

2024-03-28 8:01

Mycie okien bez smug: domowe porady na wiosenne porządki. Podpowiadamy jak myć okna i parapety, by szybko i skutecznie uporać się z brudem i smugami na szybie. Czym myć okna, żeby się błyszczały? Podpowiadamy

Spis treści

  1. Od czego zacząć mycie okien?
  2. Jak umyć bardzo brudne okna?
  3. Jak myć okna ściągaczką?
  4. Czym myć okna, żeby się błyszczały?
  5. Domowe sposoby na mycie okien bez smug. Zdjęcia
  6. Jak wyczyścić rolety zwijane? Jak umyć żaluzje aluminiowe, a jak drewniane? Sprawdzone porady

Mycie okien to dość uciążliwa i czasochłonna czynność sprzątania domu. Jeśli jednak zrobimy to skwapliwe i nieugięcie korzystając z pomocy domowników i nowoczesnych lub ekologicznych (przygotowanych w domu), środków czyszczących mycie okien minie nam szybko i sprawnie. Podpowiadamy jak szybko i dobrze umyć okna, by lśniły na wiosnę.

W słoneczny dzień naturalne światło pomoże Ci dostrzec brud na oknie. Minusem mycia okien przy ładnej pogodzie jest fakt, że woda wysycha zbyt szybko, pozostawiając na szybach uporczywe smugi. Z kolei w pochmurny dzień deszcz może pokrzyżować Ci plany na sprzątanie. Odradzamy mycie okien podczas mrozu, ponieważ niska temperatura otoczenia sprawia, że szyby stają się kruche i mogą pęknąć. Najlepiej zatem zaplanować tę czynność na pogodny poranek.

Od czego zacząć mycie okien?

Umyj okna co najmniej dwa razy w roku. Za każdym razem dostrzeżesz zaskakującą różnicę w całym pokoju, który stanie się jaśniejszy i bardziej przytulny. Mycie okien rozpocznij od zdjęcia firan, zasłon i rolet. Użyj szczotki do pozbycia się kurzu i pajęczyn z parapetów. Zmywacz do paznokci usunie ślady kleju po taśmie montażowej.

Do mycia framug wykorzystaj gąbkę zamoczoną w ciepłej wodzie z płynem do mycia naczyń. Pamiętaj, że im mniej mydlin, tym lepiej. Zachowaj ostrożność, jeśli chcesz użyć silnych środków czyszczących, aby nie porysować ram. Po umyciu framug nie zapomnij o umyciu parapetów.

Jak umyć bardzo brudne okna?

Przystępując do mycia okien, możesz przygotować domowy roztwór czyszczący, dodając dwie łyżki octu do niewielkiej miski z ciepłą wodą (ok. 2,5 l wody). W przypadku bardzo brudnych lub tłustych szyb okiennych należy użyć dwóch łyżek amoniaku, lub gliceryny, która chroni szyby przed osadzaniem się kurzu i śladami kropel deszczu. Woda z denaturatem zapobiegnie zamarzaniu szyb zimą. Po umyciu okien, a koniec należy je przetrzeć suchą, niestrzępiącą się szmatką.

Jak myć okna ściągaczką?

Podczas mycia okien możesz usunąć nadmiar wody czystą, gumową ściągaczką, zaczynając od górnej części szyby. Co jakiś czas przecieraj wycieraczkę czystą szmatką, aby uniknąć roznoszenia brudu. Stróżki wody, które pozostały na szybie, usuń suchą ściereczką z mikrofibry. Na koniec przetrzyj parapet, na który mogła spłynąć woda.

Czym myć okna, żeby się błyszczały?

  • Spryskaj okna niewielką ilością wody z octem i wytrzyj do sucha, np. zgniecionymi gazetami. Farba drukarska doda szybie blasku i nie będzie na niej smug.
  • Do polerowania czystej i suchej szyby okna można też użyć nylonowych rajstop lub szarego papieru. Zwieńczeniem twojej pracy będzie zawieszenie w oknie świeżo wypranych firanek.
  • Błysk oknom nada również nabłyszczacz do zmywarek. Wystarczy dodać do wody niewielką ilość nabłyszczacza, np. szklankę na trzy litry wody.
  • Gliceryna farmaceutyczna, płyn do płukania tkanin. Do miski z ciepłą wodą, wlej łyżeczkę gliceryny farmaceutycznej lub płynu do płukania tkanin, dokładnie wymieszaj.

Domowe sposoby na mycie okien bez smug. Zdjęcia

Jak wyczyścić rolety zwijane? Jak umyć żaluzje aluminiowe, a jak drewniane? Sprawdzone porady