Jak czyścić wannę akrylową, stalową i żeliwną?

2008-10-01 2:00

Wanny nie tylko się brudzą, ale też niszczą. Z powierzchni stalowych i żeliwnych może odprysnąć emalia. Natomiast akryl może się zarysować.

Jak czyścić wannę stalową i akrylową?
Autor: Marcin Czechowicz

Czyszczenie wanien

Wanny akrylowe, żeliwne i stalowe można czyścić żelami sanitarnymi. Stosuje się również różnego rodzaju mleczka bądź proszki z mączką marmurową, ale nie do wszystkich rodzajów emalii (sprawdźmy to w instrukcji eksploatacji wanny). Wanny akrylowe najlepiej pielęgnować płynami - mleczka i proszki z mączką marmurową mogą zniszczyć ich powierzchnię. Wanny ze sztucznego marmuru myjemy wyłącznie płynami lub żelami polecanymi przez ich producentów.

Konserwacja wanny

Wanny nie tylko się brudzą, ale też niszczą. Z powierzchni stalowych i żeliwnych może odprysnąć emalia. Miejsca uszkodzone należy wyczyścić z rdzy, odtłuścić, a następnie pokryć warstwą tzw. emalii zaprawkowej. Akryl może się zarysować. Zadrapania usuwa się szlifując uszkodzoną powierzchnię wodnym papierem ściernym (używając papieru o coraz mniejszej grubości ziaren), pokrywając ją pastą polerską i polerując flanelową ściereczką. "Kosmetyki" do tego rodzaju zabiegów są oferowane przez producentów w gotowych zestawach. Przy użyciu zestawu pielęgnacyjnego można usunąć tylko drobne, powierzchniowe zadrapania i uszkodzenia.

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE