Czym myć okna? Cebula do mycia okien, ocet, a może pianka do golenia? Genialne sposoby

2024-02-27 14:05

Czym myjesz okna? Może sięgasz po zwykły, sklepowy płyn do mycia okien, a może wciąż szukasz swojego ideału i rozglądasz się za bardziej ekologiczną alternatywą? Niektórzy próbują octu, inni pianki do golenia, a ty... sięgnij po cebulę! Cebula do mycia okien to sposób na lśniące okna!

Cebula do mycia okien
Autor: Getty Images/hrabar, Getty Images/wmaster890

Spis treści

  1. Czym myć okna? Cebula do mycia okien
  2. Cebula do okien. Jak umyć okno cebulą?

Czym myć okna? Cebula do mycia okien

Zamiast od razu sięgać po sklepową chemię do mycia okien, warto skorzystać z tańszych i ekologicznych sposobów na smugi, tłuszcz i zaschnięty brud na powierzchni szyb.

Jednym z nich jest właśnie cebula. To niepozorne warzywo kryje w sobie ogromną moc dezynfekującą i rozpuszczającą wszelkiego rodzaju osady oraz zanieczyszczenia. Świetnie rozprawia się szczególnie z tłuszczem i zaschniętymi odchodami much, które często „ozdabiają” nasze okna.

Ale to nie wszystko! Cebula, oprócz swoich właściwości czyszczących, doskonale sprawdza się również jako środek nabłyszczający. Warto o tym pamiętać podczas kolejnej wizyty w markecie lub osiedlowym warzywniaku.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: "Magiczna gąbka": co to jest, jak jej używać, która najlepsza?

Najlepsze rośliny doniczkowe do sypialni. 3 gatunki oczyszczające powietrze w sypialni

Cebula do okien. Jak umyć okno cebulą?

Mycie szyb cebulą to prosty i przede wszystkim tani sposób na przejrzyste i pozbawione smug okna. Cebulę możemy też wykorzystać do nabłyszczania chromowanych powierzchni w kuchni i łazience. Dzięki potraktowaniu ich połówką cebuli będą błyszczeć jak nigdy przedtem.

Mycie okien cebulą. Sposób nr 1

Okna przy pomocy cebuli możemy wyczyścić na dwa sposoby. Jeśli do czynienia mamy z zaschniętym, trudnym do usunięcia brudem i osadem, najlepiej użyć połówki cebuli. Warzywo kroimy na pół i pocieramy nim zabrudzone miejsca.

Gdy cebula pokryje się brudem, wystarczy odkroić plasterek warzywa i kontynuować czyszczenie. Po przetarciu całego okna zbieramy resztki brudu papierowym ręcznikiem i miękką, suchą szmatką dokładnie polerujemy szybę.

Mycie okien cebulą. Sposób nr 2

Drugim sposobem jest przygotowanie detergentu na bazie cebuli. Warzywo obieramy i kroimy na pół lub na kilka drobniejszych kawałków. Zalewamy gorącą wodą i zostawiamy na godzinę. Po tym czasie oddzielamy wodę od cebuli i gotowe.

Środek na bazie cebuli możemy przelać do butelki z atomizerem i stosować jak spray do szyb lub przelać do pojemnika. W miksturze moczymy ściereczkę i przecieramy nią szyby. Następnie, inną szmatką lub ręcznikiem papierowym wycieramy okno do sucha. Nie zaszkodzi też wypolerować szybę dla lepszego efektu!

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Nie waż się tego robić z grudnikiem! Straci wszystkie kwiaty!

Quiz. Jak się mieszkało w czasach PRL-u?

Pytanie 1 z 11
Co w latach 80. przeważnie zdobiło ściany polskich przedpokoi?