15. grudnia. Kończymy domowe porządki. Myjemy drzwi wewnętrzne i lustra!

2015-12-14 17:10 Katarzyna Wilk-Żamojda
Czyścimy lustro w przedpokoju
Autor: Marcin Czechowicz Czyste lustro jest wyjątkową dekoracją domu. Warto poświęcić mu chwilę uwagi podczas domowych porządków przed Bożym Narodzeniem.

Domowe porządki obejmują także drzwi wewnętrzne, fronty szaf i lustra. Na drzwiach zostają ślady rąk, a lustra po prostu się kurzą.  Lustra szczególnie w przedpokoju, ozdobne i na drzwiach szaf. Nie brudzą się na co dzień jak te w łazience, ale okazuje się, że nawet na pionowych, gładkich powierzchniach osiada kurz.

Kończymy domowe porządki! To już ostatnie elementy wyposażenia domu, które warto wyczyścić przed Bożym Narodzeniem. Drzwi wewnętrzne, drzwi szaf  i lustra. Na drzwiach często zostają ślady rąk w okolicy klamki. Na lustrach, mimo, że ich powierzchnia jest idealnie gładka także osiada kurz. Widać to dobrze, kiedy wytrze się mały fragment. Domowe porządki przed Bożym Narodzeniem są więc dobrą okazją do szybkiego odświeżenia drzwi i luster.

Domowe porządki: myjemy drzwi wewnętrzne

Drzwi wewnętrzne są elementem wyposażenia wnętrz, który także wymaga czyszczenia. Przynajmniej raz na jakiś. Skoro w grudniu robimy gruntowe domowe porządki wyczyśćmy także drzwi wewnętrzne w mieszkaniu. Im prostsze drzwi tym czynność jest łatwiejsza i mniej pracochłonna. Do gładkich drzwi płytowych dobieramy preparat do czyszczenia w zależności od materiału z którego są wykonane. Drzwi fornirowane czyścimy preparatami przeznaczonymi do drewnianych mebli, drzwi z lakierowanego mdf-u i laminowane - wilgotną ściereczką z rozcieńczonym płynem do mycia – usunie ślady rąk, lub wilgotnymi chusteczkami przeznaczonymi do czyszczenia  wielu powierzchni. Przyjrzyjmy się od razu czy płyn lub ściereczki nie zostawiają śladów i smug – wtedy dobrze jest od razu wycierać do sucha powierzchnię drzwi miękką ściereczką. Trochę trudniej czyści się drzwi z szybami. Potrzebne są tu dwa preparaty – dodatkowy do szyb. Przed czyszczeniem, lub jeśli jest to preparat nowy, sprawdźmy czy nie uszkodzi sąsiedniej powierzchni. Na koniec wypolerujmy wszystkie  dodatkowe metalowe elementy – stalowe lub aluminiowe wstawki. Zadbajmy także o wyczyszczenie szczytu drzwi – kurz bardzo lubi się tam zbierać i otworów na dole w drzwiach do łazienek. z frontami szaf postepujemy dokładnie tak samo jak z drzwiami wewnętrznymi.

Czytaj też: jak dopasować drzwi wewnętrzne do wystroju?

 

drzwi wewnętrzne także podlegaja porządkom domowym przed świętami
Autor: materiały prasowe Czyste drzwi wewnętrzne bez śladów rąk będą ozdobą wysprzątanego domu na święta. Mat. prasowe: siempre.pl

Domowe porządki: myjemy lustra ozdobne i na frontach szaf

Wiadomo, że lustra są wyjątkową ozdobą naszych mieszkań. A co najważniejsze nie tylko zdobią ale także powiększają przestrzeń. Jednak żeby tak działały powinny być idealnie czyste. Na powierzchni lustra, tak jak na innych powierzchniach, osiada kurz – dobrze to widać jeśli wytrzemy powierzchnię lustra na wysokości wzroku i spójrzmy na lustro pod kątem. Dlatego raz na jakiś czas, a na pewno przed świętami dobrze jest wyczyścić dokładnie całe lustra. Najczęściej zapominamy o lustrach w drzwiach szaf i przedpokoju, czyli tam gdzie lustra się chlapią – te myjemy podczas każdego sprzątania. Do czyszczenia luster najlepiej jest używać gotowych płynów do czyszczenia szyb i luster  - mają formuły zapobiegające powstawaniu smug. Do wycierania do sucha najlepiej używać chłonnych ściereczek z mikrofibry lub  papierowych ręczników.

Czytaj też: domowe sposoby na ekologiczne środki do sprzątania