Wzmacniacz sygnału WiFi. Jak wzmocnić sieć WiFi w mieszkaniu?

2017-12-29 13:32 Paweł Okopień
Wzmacniacz sygnału WiFi. Jak wzmocnić sieć WiFi w mieszkaniu?
Autor: Marcin Czechowicz Wzmacniacz sygnału WiFi. Jak wzmocnić sieć WiFi w mieszkaniu?

Duża powierzchnia mieszkania, betonowe stropy, wiele sieci WiFi w okolicy – to czynniki, które znacząco obniżają jakość sygnału WiFI, a tym samym dostępność internetu w naszym domu. Aby ją poprawić, warto zastosować wzmacniacz sygnału WiFi. Jaki model wybrać? I co trzeba wiedzieć o sieci WiFi, by podjąć najtrafniejsze decyzje? Mamy garść porad, które usprawnią Twoją domową sieć.

Współcześnie internet nie tylko musi być wszędzie, powinien także być szybki. To ważne, ponieważ do sieci podłączamy już nie tylko nasze komputery i smartfony, ale coraz częściej telewizory, sprzęty AGD oraz inne urządzenia należące do systemu domu inteligentnego i tzw. internetu rzeczy (ang. Internet of Things).

Dlatego też warto, aby nasza sieć WiFi była dostępna w całym domu. Nie zawsze udaje się to osiągnąć przy użyciu jedynie routera, czyli urządzenia, które udostępnia nam sygnał i rozsiewa bezprzewodową sieć po mieszkaniu. Z pomocą może przyjść nam wzmacniacz WiFi. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup, warto sprawdzić, czy rzeczywiście wzmacniacz jest nam niezbędny.

Co i dlaczego zakłóca sygnał WiFi?

Powodów, dla których sygnał WiFi nie dociera we wszystkie zakątki domu, może być wiele. Ten najbardziej prozaiczny to zasięg routera. W optymalnych warunkach dobry router ma zasięg o promieniu nawet ponad stu metrów.

Zwykle jednak jest on dużo mniejszy. Wpływ na to mają ściany, zwłaszcza te uzbrojone, ponadto betonowe stropy, a także inne sieci w różnych standardach, które nasz sygnał zakłócają.

Często też korzystamy z mało zaawansowanych routerów dostarczonych przez operatorów lub z najtańszych modeli, które nie należą do najlepszych urządzeń na rynku. Wszystko możemy jednak naprawić niewielkim kosztem lub nawet zupełnie za darmo.

Czy potrzebuję wzmacniacza sygnału WiFi?

Zanim zdecydujemy się na zakup wzmacniacza WiFi, zastanówmy się, czy nie możemy po prostu zmienić położenia naszego routera tak, aby działał efektywniej. Jeśli sygnał nie dociera do niektórych pokoi, spróbujmy przenieść urządzenia nieco bliżej, oczywiście o ile pozwolą na to przewody. Spróbujmy też wymienić same anteny w routerze na mocniejsze; koszt wyniesie od 30 do 50 zł, czyli wciąż dużo mniej niż zakup wzmacniacza sygnału WiFi.

Warto także sprawdzić typ oraz standard pracy rutera. Może okazać się, że posiadamy starszy sprzęt, który na przykład ogranicza nam prędkość internetu. Coraz powszechniejsze łącza światłowodowe są bardzo szybkie, a stare rozwiązania sieciowe ich nie obsługują. Dobrze, aby nasz router pracował w standardzie 802.11ac (wcześniejsze standardy to b, g i n). Zanim przystąpimy do wzmacniania sygnału, zadbajmy, by nasza podstawowa infrastruktura sieciowa była w miarę aktualna.

.. Z kablem czy bez. Przewodowe i bezprzewodowe technologie w mieszkaniu

.. Szafka RTV – konieczna czy zbędna? Urządzamy kącik multimedialny

Przy wymianie routera warto zastanowić się także nad system Mesh, który lepiej niż typowe routery pokrywa siecią dom. Systemy Wi-Fi Mesh to m.in. TP-Link Deco, Asus Lyra, Linksys Velop, Google Wi-Fi i Netgear Orbi. W przypadku instalacji któregoś z nich trzeba się liczyć z wydatkiem przynajmniej 1000 zł. Co ciekawe, zakupu lepiej dokonać na amazon.de niż w polskich sklepach  ze względu na korzystniejsze ceny. Jest to jednak rozwiązanie do dużych domów.

W przypadku mieszkań czy domów do około 150 mkw z powodzeniem wystarczy pojedynczy router. Dobrej jakości sprzęt nie powinien kosztować więcej niż 400 zł. Jeśli jednak mamy już dobry router i nie chcemy go zmieniać, a dalej nie mamy sygnału Wi-Fi w niektórych częściach mieszkania, wtedy warto zastanowić się nad wzmacniaczem sygnału WiFi.

Wzmacniacz sygnału WiFi. Jak wzmocnić sieć WiFi w mieszkaniu?

Autor: Marcin Czechowicz

Wzmacniacz sygnału WiFi. Jak wzmocnić sieć WiFi w mieszkaniu?

Sygnał LTE też można wzmocnić

 

Niekiedy korzystamy w domu z internetu mobilnego. Niestety zasięg nie zawsze jest wystarczająco dobry. Aby go poprawić, można skorzystać z anten zewnętrznych i wzmacniaczy sygnału LTE.  Jest to koszt około 300 zł. Takie rozwiązanie przyda się zwłaszcza w miejscach o słabym sygnale telefonicznym. Przed zakupem konkretnego urządzenia warto jednak skonsultować się z przedstawicielem operatora i skorzystać z pomocy ekspertów.

Jak działa wzmacniacz sygnału WiFi?

Wzmacniacz sygnału WiFi najczęściej jest niewielkim urządzeniem wpinanym bezpośrednio do gniazdka elektrycznego, dzięki czemu nie zajmuje miejsca i nie rzuca się w oczy. Jako wzmacniacz sygnału niejednokrotnie można wykorzystać inny posiadany router WiFi. Informację o tym, czy dane urządzenie może pełnić tę funkcję, znajdziemy w instrukcji obsługi lub bezpośrednio w ustawieniach.

Wzmacniacze WiFi przyjmują też inne nazwy, jak reapeter WiFi lub extender WiFi. Te angielskie określenia dobrze podsumowują ich działanie – urządzenia takie pełnią rolę „przedłużacza”.  Podczas konfiguracji wzmacniacza WiFi musimy połączyć go z naszą siecią bezprzewodową, której sygnał on następnie przekazuje dalej. Niestety, nie jest to przekazywanie kierunkowe, co oznacza, że sygnał rozproszony jest także w tym kierunku, w którym już mamy zasięg. 

Jeśli mamy taką możliwość, wzmacniacz zasięgu podłączmy do domowej sieci internetowej przewodowo, co pozwoli na wyższe prędkości i uzyskanie dostępu do sieci nawet tam, gdzie ledwo łapiemy oryginalny zasięg.

Jaki wzmacniacz WiFi wybrać?

Decydując się na wzmacniacz WiFi, wybierzmy taki, który zapewni wsparcie dla standardów, z których korzysta nasz router i nasze urządzenia mobilne. Jeśli więc router wspiera standard ac, to dobrze, aby wzmacniacz WiFi również go wspierał. Absolutnym minimum jest wsparcie dla standardu n. Choć pozornie nie ma to znaczenia, to warto wybierać wzmacniacz tej samej firmy, co router. Ułatwi nam to konfiguracje, gdy będziemy poruszać się po podobnie wyglądającym menu.

Dobrze, aby wzmacniacz posiadał kilka trybów pracy, w tym tryb punktu dostępowego, co pozwoli podłączyć do niego także urządzenia bez odbiornika WiFi, np. dekoder satelitarny albo drukarkę ze złączem sieciowym. Niestety większość urządzeń sieciowych nie posiada wsparcia dla języka polskiego, co utrudnia ich konfigurację. Z drugiej strony konfiguracja na ogół jest dość prosta, rozłożona na kilka kroków, więc nie powinna sprawić większych kłopotów nawet osobom z nikłą znajomością angielskiego.

.. Jaki telewizor kupić? Jak wybrać najlepszy telewizor dla siebie?

.. Jak wybrać telewizor dla seniora, dla gracza, dla kinomana?

Urządzenia warte uwagi to: TP-Link TL-WA850RE za 99 zł, D-Link DAP-1520, za 139 zł, NetGear EX6150-100PES za 269 zł, Asus RP-AC52 za 178 zł, TP-Link TL-WA860RE za 129 zł, TP-LINK RE200 za 129 zł, Asus RP-N12 za 99 zł, TP-LINK RE270K za 219 zł, AVM FRITZ! WLAN Reapeter 310 za 129 zł. Wszystkie wymienione modele to sprzęty o różnych możliwościach z różnych przedziałów cenowych. Podane ceny pochodzą ze sklepów internetowych i w zależności od sklepu oraz czasu mogą się różnić. 

Jak widać, wydatek na wzmacniacz to minimum 100 zł, a ceny urządzeń ze standardem ac zaczynają się od blisko 130 zł. Z pewnością warto wydać taką kwotę, gdy potrzebujemy internetu w całym domu. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup, koniecznie sprawdźmy bieżącą instalację sieciową, by znaleźć słabe ogniwo.

Wifi a telewizor w domu: inspiracje