Wybieramy nowoczesne stoliki kawowe do salonu! 12 modnych modeli

2024-04-12 13:17

Trudno sobie wyobrazić salon bez stolika kawowego. Jest nie tylko dekoracją, ale też jest niezwykle praktyczny. To przy nim można napić się kawy, odłożyć książkę czy stworzyć aranżację zgodną z porą roku. Jeśli postawisz na nietuzinkowy model, może grać główne skrzypce w strefie wypoczynku. Oto modne stoliki kawowe do salonu. Zobacz 12 najpiękniejszych modeli!

Spis treści

  1. Jak dobrać wysokość stolika kawowego?
  2. Jak dobrać stolik kawowy do sofy?
  3. Stolik kawowy — jak wybrać właściwy? Jaki powinien mieć kształt?
  4. Stolik kawowy - co na nim postawić?

Jak dobrać wysokość stolika kawowego?

Wysokość stolika kawowego jest niezmiernie ważna, ponieważ ma bezpośredni wpływ na twój komfort. Wysokość stolika kawowego powinna mieścić się w przedziale od 40 do 50 cm. Siedząc na sofie, łatwo będzie ci się pochylić i sięgnąć po to, co na nim położyłeś. 

Uwaga! Ważne są jednak także twoje indywidualne preferencje, twój wzrost, ale też wysokość kanapy.

Jak dobrać stolik kawowy do sofy?

Kolejną bardzo ważną rzeczą przy wyborze odpowiedniego stolika kawowego jest dobranie go do wypoczynku. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę:

1. Wysokość sofy: wysokość obu mebli powinna być zbliżona, tzn. blat stolika kawowego powinien znajdować się na wysokości siedzenia kanapy. Jeśli stolik będzie niższy, będziesz musiał się pochylać.  

2. Długość sofy: najlepiej, aby długość stolika była zbliżona do długości sofy. Każdy, kto na niej siedzi, powinien mieć do niego swobodny dostęp. 

3. Styl sofy: chociaż stolik kawowy może być spójny ze stylem sofy, to jednak wcale nie musi! Ważne jednak, aby wpisywał się w aranżację całego salonu. Do minimalistycznej sofy możesz wybrać nieco bardziej zdobny stolik kawowy, jeśli w tym pomieszczeniu znajdują się inne elementy utrzymane w tym stylu, które będą z nim korespondować.

Stolik kawowy
Autor: Materiały prasowe / sklum.com
Meble z drewna. Z wizytą w pracowni Swallow’s Tail Furniture

Stolik kawowy — jak wybrać właściwy? Jaki powinien mieć kształt?

Dobór odpowiedniego stolika kawowego zależy od wielu czynników, takich jak rozmiar pomieszczenia, styl wystroju, preferencje estetyczne itp. Oto kilka wskazówek, które pomogą ci w wyborze:

Po pierwsze: rozmiar 

Stolik kawowy powinien być proporcjonalny do rozmiarów sofy oraz pomieszczenia. Nie powinien być ani za duży, ani za mały, aby zachować równowagę w wystroju.

Jeśli znajduje się obok sofy, weź pod uwagę jej rozmiar. Stosuj zasadę: duży wypoczynek, duży stolik kawowy. Skoro na kanapie będzie siedzieć kilka osób, każdy z nich musi na stoliku mieć przestrzeń na swoją filiżankę lub talerz. 

Po drugie: po co ci ten stolik? 

Zastanów się, po co ci stolik kawowy! Potrzebujesz go tylko do postawienia na nim kawy lub herbaty, a czasami talerza? A możesz chcesz, aby można było coś w nim jeszcze schować? Znając swoje potrzeby, szukaj idealnego stolika.

Po trzecie: materiał 

Z jakiego materiału powinien być zrobiony stolik kawowy? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, bowiem zależy od stylu, w jakim urządzono resztę pokoju. Wybierając dany materiał, weź też pod uwagę, czy jest łatwy w utrzymaniu w czystości.

Najbardziej ponadczasowym i klasycznym wyborem będzie drewniany stolik kawowy. Masz do wyboru jednak wiele innych opcji: stoliki kawowe z metalu, szkła albo kombinacji tych materiałów. 

Po czwarte: jaki kształt stolika kawowego wybrać?

Stoliki kawowe są produkowane w wielu różnych kształtach i rozmiarach. Bezpiecznym wyborem są okrągłe stoliki kawowe. Sprawdzą się w domach, gdzie mieszkają małe dzieci. Bardziej nowoczesne, o konkretnych, geometrycznych formach idealnie nadadzą się do wnętrz urządzonych w nowoczesnym stylu.  

Stolik kawowy
Autor: Materiały prasowe / kochamymeble.pl

Stolik kawowy - co na nim postawić?

Chociaż, jak sama nazwa wskazuje, stolik kawowy to miejsce, gdzie możemy odstawić filiżankę z kawą, jest też idealny do eksponowania różnych elementów dekoracyjnych. Co na nim postawić?

  • Książki i czasopisma: postaw na książki w wybranej kolorystyce, np. z białymi lub beżowymi okładkami.
  • Wazon z kwiatami: kwiaty to zawsze dobry pomysł. Niezależnie od stylu, każdemu wnętrzu dodadzą świeżości.
  • Misa z owocami: świeże owoce ładnie wyglądają, ale też zawsze dobrze mieć je pod ręką. Łatwiej ci po nie sięgnąć, gdy są blisko.
  • Podstawka pod kubki: jeśli chcesz uniknąć przebarwień i plam na stoliku, zawsze pamiętaj o podkładkach. Pomogą uchronić każdy blat!

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Mieszkanie o przedwojennym szyku. Wypełnili je antykami z poprzedniego domu

QUIZ PRL: Jak się mieszkało za komuny? Pamiętasz te mieszkania?

Pytanie 1 z 10
W domach z betonu nie było: