To na tym krześle podczas koronacji zasiądzie Karol III. To, co w nim skrywano, opisano już w Biblii

2023-04-24 14:03

Koronacja Karola III już tuż, tuż! Do tego historycznego wydarzenia dojdzie 6 maja w londyńskim Opactwie Westminster. Podczas tej wiekopomnej chwili nowy monarcha zasiądzie na Krześle koronacyjnym o ponad 700-letniej historii. Co o nim wiemy?

Krzesło koronacyjne
Autor: Mark Tantrum CC BY 4.0 / Darkmaterial CC BY-SA 4.0

Krzesło koronacyjne zostało zamówione około 1300 r. przez króla Edwarda I. Do tej pory podczas koronacji zasiadło na nim 38 angielskich i brytyjskich władców. Wysoki na prawie 2 m mebel został wykonany ze złoconego drewna dębowego.

Jest bardzo zdobny. Znajdują się na nim ornamenty przedstawiające rośliny oraz ptaki. Z tyłu z kolei uwieczniono Edwarda I lub Edwarda Wyznawcę. Kiedyś inkrustowano go kolorowym szkłem, ale to nie zachowało się do naszych czasów. 

Krzeslo koronacyjne do naszych czasów dotrwało dzięki pieczołowitym konserwacjom. Ostatnią renowację przeszło tuż przed koronacją Karola III. Rozpoczęła się ona pod koniec ubiegłego roku i była prowadzona przez konserwatorkę z Westminster Abbey, Kristę Blessley. Mebel został oczyszczony, a głównym celem renowacji było naprawienie łuszczących się złoceń. 

Co ciekawe, to nie jedyne krzesło koronacyjne. Kopia powstała w XVII w. W 1689 r. miała miejsce koronacja Marii II Stuart oraz jej męża Wilhelma III. Mimo że to Maria, jako córka króla Jakuba II,  miała większe prawo do tronu niż jej mąż, wnuk króla Karola I,  to on zasiadł na oryginale, a ona na kopii. 

Świadectwo historii

Krzesło koronacyjne uważa się za jeden z najstarszych, wciąż używanych mebli. Oprócz tego jest ono także jednym z najstarszych zachowanych artefaktów koronacyjnych! Kiedy w latach 1649 - 1660 r. w Wielkiej Brytanii panowało bezkrólewie, wiele przedmiotów związanych z tym rytuałem zaginęło. Pozostało jedynie krzesło i łyżka koronacyjna. 

- [To krzesło] to wspaniałe świadectwo ciągłości naszego społeczeństwa - mówi dr RM Morris, starszy współpracownik naukowy w Constitution Unit of University College London.

Z kolei Kuratorka Westminster Abbey, Susan Jenkins, dodaje, że krzesło “pomaga podkreślić starożytny i tradycyjny charakter nabożeństwa koronacyjnego oraz szacunek należny monarsze”. 

Na co dzień krzesło znajduje się w kaplicy św. Jerzego w Opactwie Westminsterskim. Po raz ostatni zostało użyte w 1953 r. podczas koronacji królowej Elżbiety II. Teraz po 70 latach zasiądzie na nim jej syn Karol. 

Koronacja królowej Elżbiety II
Autor: By BiblioArchives / LibraryArchives from Canada / uploaded by oaktree_b, CC BY 2.0,

Kamień z czasów biblijnych

Krzesło koronacyjne zostało zaprojektowane po to, by w środku przechowywać Kamień ze Scone, czyli szkocki symbol monarchii. Król Edward I w 1296 r. zabrał Kamień z opactwa w Scone, miejsca, w którym koronowano szkockich władców.

Replika Kamienia ze Scone
Autor: Aaron Bradley from Vancouver, Canada - CC BY-SA 2.0 Replika Kamienia ze Scone

Z Kamieniem, nazywanym także Kamieniem Koronacyjnym lub Kamieniem Proroczym, związana jest legenda. Wykonany z czerwonego piaskowca, długi na ponad 60 cm Kamień istniał ponoć już w czasach biblijnych, a prorok Jakub miał dostać na nim objawienia. Zanim Kamień dotarł do Anglii, miał przebyć długą drogę: przez Syrię, Egipt, Hiszpanię aż do Szkocji. 

Pierwszy zasiadł na nim rządzący Szkocją w IX w. n.e. Kenneth I, a po nim każdy kolejny szkocki król. Do 1996 r. Kamień znajdował się w Opactwie Westminsterskim, ale później wrócił do Szkocji i od tej pory przechowywany jest na Zamku w Edynburgu.

Na koronację Karola zostanie jednak wypożyczony, aby tradycji stało się zadość i kolejny władca Wielkiej Brytanii też mógł na nim zasiąść. 

Przeczytaj również:

Źródło: architecturaldigest.com