Sofa rozkładana. Nie tylko zamiast łóżka

2019-05-13 11:21

Sofa rozkładana to rozwiązanie, po które sięgamy nie tylko z konieczności. Możliwość szybkiej przemiany kanapy w miejsce do spania może być miłą opcją dodatkową. Sofy rozkładana występują dziś w bardzo wielu odsłonach. Różnią się między sobą kierunkiem i metodą rozkładania i rodzajem materaca. Jaką kanapę rozkładaną wybrać, żeby cieszyć się wygodą za dnia i w nocy?

Sofa rozkładana – polski spryt w małym metrażu

Średnia wielkość mieszkania w Polsce plasuje się sporo poniżej europejskiej średniej. Długie dekady powierzchniowo oszczędnego budownictwa mieszkaniowego nauczyły jednak Polaków, jak radzić sobie z aranżacją niewielkich przestrzeni. Lekkie, oszczędne meble, składane stoliki i w końcu rozkładane sofy stanowią klasykę polskiej zaradności.

Panuje dość powszechne przekonanie, że noc spędzona na rozkładanej kanapie to gwarancja snu niskiej jakości. To nie musi być prawda. Trzeba co prawda uczciwie przyznać jedno – solidna rama łóżka i dobrze dobrany do potrzeb materac to najlepszy sposób na zdrowy, satysfakcjonujący sen. Nie znaczy to jednak, że nie ma takich kanap rozkładanych, na których będziemy się wysypiać.

Narożnik z funkcją spania
Autor: materiały prasowe VOX Również narożne sofy mogą łatwo przemienić się w wygodną przestrzeń do spania.

Kanapa rozkładana – ustalmy potrzeby

Zanim przystąpimy do wyboru sofy rozkładanej, musimy dobrze zastanowić się nad tym, jak często ma być używana. Jeśli w kawalerce w bloku chcemy zyskać dodatkowe miejsce i zamierzamy w związku z tym spędzać na niej każdą noc, a w dodatku jest nas dwoje – wybór dobrej, solidnej kanapy rozkładanej z porządnym materacem i prostym systemem rozkładania będzie bardzo istotny.

Jeśli zaś noce spędzamy na wygodnym łóżku w sypialni, sofa rozkładana ma stanąć w salonie, a jej jedyni przyszli użytkownicy to krewni przyjeżdżający w odwiedziny i kilku zbyt gorliwych imprezowiczów, doskonała jakość nocnej odsłony rozkładanej kanapy będzie nieco mniej istotna.

..   Jaka sofa do małego salonu - mała sofa czy narożnik? >>>

..   Meble modułowe: sofa, kanapa, narożnik. Urządzamy nowoczesny salon >>>

Dobrze przewidziane potrzeby pozwolą nam zoptymalizować koszty. Sofa rozkładana na lata jest bowiem całkiem sporym wydatkiem – ważnym jednak i opłacalnym, jeśli nie chcemy wymieniać jej zbyt często. Solidna kanapa z nieco mniej doskonałym modułem do spania będzie sporo tańsza i opłacalna, jeśli nasze potrzeby są skromniejsze. Słowem, im więcej nocy zamierzamy spędzić na rozkładanej kanapie, tym więcej uwagi poświęćmy poniższym uwagom.

Sofa rozkładana typu DL
Autor: serwis prasowy Agata Meble Sofa z mechanizmem typu DL to wybór dla miłośników twardszych materaców.

Materac w sofie rozkładanej

To co sprawdza się jako siedzisko, niekoniecznie sprawdzi się jako materac do spania. Materace w sofach rozkładanych występują w kilku odmianach w zależności od zastosowanego elementu sprężynującego. Są to taśmy siedziskowe, sprężyny bonellowe lub kieszeniowe lub rozmaite wypełnienia piankowe. Postarajmy się wybrać taki sam rodzaj, jak wybralibyśmy do łóżka. Nie idźmy na kompromisy, kiedy w grę wchodzi komfort snu.

Bardzo dobrą opcją będzie materac ze sprężynami kieszeniowymi. Rodzaj elementu sprężystego to jednak nie wszystko. Pamiętajmy, żeby dobrać odpowiednią do masy ciała klasę twardości materaca. Zadbajmy też o odpowiednią grubość. Generalną zasadą, o której warto pamiętać, jest to, że lepiej się śpi na pojedynczym materacu, niż na połączonych ze sobą dwóch oddzielnych. Dwa różne materace mogą się zużywać w różnym tempie, a to z kolei wiąże się z ryzykiem, że miejsce łączenia stanie się niewygodne.

Sofa rozkładana
Autor: materiały prasowe VOX Sofa rozkładana może być wyposażona także w dodatkowe funkcje dzienne. W sofie Milton mamy możliwość regulowania zagłówków.

Mechanizmy rozkładania sofy

Sof rozkładanych o pojedynczym materacu najwięcej znajdziemy wśród takich, które rozkładają się do przodu. To zazwyczaj większe modele, dość zróżnicowane pod kątem wygody obsługi. Pamiętajmy, żeby koniecznie przetestować system rozkładania przed zakupem. Zwłaszcza jeśli nabywamy sofę rozkładaną do codziennego użytku.

Z jeszcze większą uwagą dobierajmy sofę rozkładaną, którą obsługiwać będzie osoba starsza lub dziecko. Taki system musi zarówno wymagać niewiele siły i być bezpieczny.

Inną opcją są kanapy z systemem DL. Są to kanapy, w których powierzchnia do spania składa się z siedziska i oparcia sofy. Wymagają wyjątkowo dobrej konstrukcji, żeby zapewnić wygodę. Zazwyczaj cechują się wysoką twardością i z pewnością znajdą amatorów wśród tych, którzy potrzebują w nocy mocnego podparcia.

Pojemnik na pościel – łatwa schludność

Chociaż generalnie kanapa rozkładana jest jedynie alternatywą dla łóżka, nie oznacza to że nie ma nad nim żadnej przewagi. Zdecydowana większość rozkładanych sof jest wyposażona w wygodne pojemniki na pościel. Jeśli tylko system składania kanapy jest prosty w obsłudze, cały proces ścielenia staje się praktycznie niezauważalny. O takiej prostocie użytkownicy łóżek mogliby tylko pomarzyć.