Śniadanie w… komplecie czyli MUST HAVE kuchennego AGD!

2016-02-24 13:26

Zestawy śniadaniowe: wybieramy sprzęt AGD do kuchni. O tym, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia, mówią nie tylko dietetycy. W codziennym pośpiechu często o nim zapominamy. Przyrządzenie pysznego śniadania zajmuje kilka minut, gdy mamy do dyspozycji zaledwie kilka prostych sprzętów AGD. Zobaczcie bez czego nie można się obejść w kuchni!

Spis treści

  1. Zestaw śniadaniowy: kuchenne MUST HAVE AGD - toster
  2. Zestaw śniadaniowy: kuchenne MUST HAVE AGD - czajnik elektryczny
  3. Zestaw śniadaniowy: kuchenne MUST HAVE AGD - ekspres przelewowy
  4. Kuchenne MUST HAVE AGD: Razem lub osobno

Powiedzenie "spiesz się powoli" w porannej gonitwie niekoniecznie sprzyja ciepłym i zdrowym posiłkom. Co ciekawe, błyskawiczne przygotowanie w kuchni pysznego śniadania w pełnej pośpiechu codzienności umożliwi nam zaledwie kilka prostych sprzętów AGD. Gdy raz ich użyjemy, już nigdy nie oddamy! Często producenci oferują zestawy śniadaniowe AGD z jednej wzorniczej kolekcji. Najczęściej w skład zestawu śniadaniowego wchodzi: czajnik elektryczny, toster, ekspres do kawy przelewowy, opiekacz, może być też prosta wyciskarka do owoców i warzyw. Oto one: zestawy śniadaniowe AGD - przegląd.

Zestaw śniadaniowy: kuchenne MUST HAVE AGD - toster

Złociste grzanki można w nim zrobić w 2-3 minuty. Toster pozwoli też odświeżyć „wczorajsze” pieczywo - odpada, więc konieczność wyprawy do sklepu, na co rzeczywiście można nie mieć rano czasu. Toster potrafi również odmrozić bułki, jeśli ktoś jest na tyle zapobiegliwy, by nadmiar kupionego pieczywa zamrozić. Urządzenie opieka na kilku poziomach – zależnie od modelu, może być ich nawet 5. Poziomy opiekania zwykle są wyraźnie zaznaczone do indywidualnego ustawienia, w niektórych urządzeniach stopień opiekania pieczywa ustawia się przyciskiem. Toster zrobi zatem kromki mniej lub bardziej przyrumienione. Najczęściej gotowe kromki pieczywa tostowego (już pokrojone) wkłada się od góry i po ustawieniu stopnia opiekania, dźwignią opuszcza w dół. Tę samą dźwignię podnosi się, gdy urządzenie skończy pracę, by łatwiej było wyjąć grzanki, choć z reguły „wyskakują” samodzielnie. Można jednak spotkać modele, do których pieczywo się wsuwa niczym do tunelu, a potem wysuwa. Zależnie od wielkości urządzenia można wkładać kromki o standardowym rozmiarze (zwykle 9x10 cm przy grubości ok. 1 cm), ale są też tostery szersze. Jednorazowo można opiec od 2-4 kromek, w zależności od modelu. Wiele tosterów wyposażonych jest w ruszt, na którym kładzie się pieczywo do odświeżenia oraz w tackę na okruchy (spadające na nią resztki należy usuwać). Do niektórych modeli dołączane są szczypce, do wyjmowania gorącego pieczywa. Po skończonej pracy zazwyczaj daje sygnał dźwiękowy, że już gotowe. Może też to sygnalizować za pomocą lampki, która po skończonej pracy tostera gaśnie.

UWAGA!

- do tostera nie powinno się wkładać zbyt grubych kromek (gdy odświeżamy stare pieczywo i sami je kroimy), bo urządzenie nie poradzi sobie z ich uwolnieniem; pozostawione wewnątrz pieczywo po prostu się spali, za cienkie zaś nazbyt się spiecze;

- w trakcie pracy tostera nie wolno wkładać do środka metalowych przedmiotów (np. noża, widelca), by grzankę wydobyć; grozi to w najlepszym razie uszkodzeniem tostera, a może też spowodować porażenie prądem;

- nie należy dotykać gorących rusztów, bo można się poparzyć;

- tego typu urządzeń nie należy myć w zmywarce.

Zestaw śniadaniowy: kuchenne MUST HAVE AGD - czajnik elektryczny

Szklankę wody na herbatę zagotuje w niespełna minutę. Większość czajników elektrycznych ma obrotową (o 360°C) podstawę, więc dzbanek z wodą można postawić na podstawę, w której znajduje się element grzejny, w zasadzie w dowolnym jej miejscu (dawniej trzeba było „nacelować” na konkretny punkt). Gdy pracę skończy sam się wyłączy i powiadomi o tym sygnałem dźwiękiem lub świetlnym (zgaśnie lampka kontrolna). Wiele czajników ma regulację temperatury (40, 80, 90, 100°C), to ważne, jeśli chcemy zaparzyć, np. herbatę zieloną, która nie potrzebuje wrzątku albo tylko wodę podgrzać. Niektóre modele mają też sterowanie dotykowe, a ich podświetlane przyciski ułatwiają obsługę. Ważnym elementem nowoczesnych czajników jest filtr oczyszczający wodę. Istotna jest też funkcja podtrzymanie temperatury. Aktywuje się ją odpowiednim przyciskiem, a wyłącza poprzez ponowne naciśnięcie przycisku jej wyboru lub po zdjęciu czajnika z podstawy. Tryb utrzymywania może trwać 30 minut. Po upływie tego czasu rozlega się np. sygnał dźwiękowy i czajnik wyłącza się samoczynnie.

UWAGA!

- nowoczesne czajniki wyłączają się same po zagotowaniu wody,- warto sprawdzić czy czajnik ma funkcję wyłączania w przypadku braku wody,- grzałka powinna znajdować się w podstawie, a więc nie być widoczna.

Zestaw śniadaniowy: kuchenne MUST HAVE AGD - ekspres przelewowy

Zasada działania jest prosta – do zbiornika wlewa się wodę, a do pojemnika z filtrem (wymiennym lub stałym) sypie kawę. Następnie włącza się urządzenie do sieci i... czeka. Nie długo, bo parzy ono kawę (zależnie od tego dla ilu osób) przez niespełna 10 minut. Gotowa kawa wpływa do dzbanka lub termosu (dłużej utrzyma temperaturę). Utarło się przekonanie, że to najlepszy rodzaj ekspresu do zrobienia lekkiej kawy śniadaniowej. Na pewno tak jest, chociaż nowoczesne modele mają już funkcje regulacji mocy naparu. Mało tego, niektóre z nich wyposażone są także w młynek do kawy, co jest gwarancją zachowania aromatu. Inne przydatne funkcje to timer (może być elektroniczny lub mechaniczny, obsługiwany za pomocą specjalnego pokrętła), pozwalający zaprogramować czas, w którym ekspres automatycznie rozpocznie pracę. Niezwykle praktyczny jest również wskaźnik niskiego poziomu wody. Dzięki niemu urządzenie samo rozpoznaje, a następnie sygnalizuje zbyt niski poziom wody w zbiorniku, jak również blokada kapania czy podgrzewana tacka utrzymująca temperaturę naparu. Oczywiście po zaparzeniu kawy urządzenie się wyłącza.

UWAGA!

- kawa do tych urządzeń powinna być zmielona grubiej, jeżeli urządzenie nie ma wbudowanego młynka, - napar z tego typu ekspresów ma stosunkowo dużą zawartość kofeiny.

Kuchenne MUST HAVE AGD: Razem lub osobno

Urządzenia, o których była mowa, są sprzedawane w różnych liniach wzorniczych, ale nie ma obowiązku kupowania całego zestawu śniadaniowego. Można nabywać je pojedynczo i z czasem skompletować. Tyle, że gdy zmienia się „kuchenna” moda pewne linie przestają być aktualne i wchodzą nowe, a np. trzy produkty z tej samej kolekcji i w tym samym kolorze po prostu wyglądają ładnie.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE