Miksery i blendery - mały sprzęt AGD niezbędny w kuchni

2008-09-30 2:00

Mały podręczny mikser to duża pomoc w kuchni. Nie zajmuje wiele miejsca i nie kosztuje fortuny, ma za to sporo zastosowań. Pomoże utrzeć ciasto, krem, przyrządzić majonez, ubić pianę czy śmietanę. Jednym słowem – mikser będzie nam towarzyszył w przyrządzaniu wielu pyszności.

Miksery i blendery - mały sprzęt AGD niezbędny w kuchni
Autor: Juliusz Sokołowski

Miksery wyposażone są najczęściej w ubijaki, mieszadła i – czasami – w nasadkę blendera. W większych zestawach jest też miska zamocowana na stojaku, a w kompletach z blenderami – wysoki pojemnik. Ręczny mikser nie zajmuje wiele miejsca, a jego montaż i demontaż zabierają dosłownie chwilę. Jest więc idealny do małej kuchni, w której nie ma miejsca dla wielofunkcyjnego robota. Po skończonej pracy wystarczy umyć mieszadła i przetrzeć wilgotną szmatką zachlapane urządzenie. Jeżeli mikser wyposażony jest w specjalny uchwyt – można odwiesić go na ścianę. Dzięki temu zawsze jest pod ręką.

Idealny mikser – jaki powinien być

Na pewno poręczny i łatwy w montażu – aby nie utrudniał pracy w kuchni, tylko ją upraszczał. Dobrze, jeżeli można powiesić go na ścianie (nie będzie zajmował miejsca w szafce), a wymienne nakładki – trzymać w dołączonym do urządzenia pojemniku. Producenci mikserów wymyślili jeszcze kilka udogodnień. Są to na przykład: schowek na przewód w obudowie urządzenia czy uchwyty na mieszadła przyczepione do miksera lub mocowane do ściany. Prawie wszystkie roboty mają funkcję turbo. Kiedy jej użyjemy, mikser przez kilkanaście sekund pracuje na najwyższych obrotach, niezależnie od tego, na którym biegu był wcześniej. Funkcja ta przydaje się wtedy, gdy chcemy rozbić twarde grudki ciasta. Niektóre miksery są wyposażone w mieszadła, które nie tylko się obracają, lecz także dodatkowo przemieszczają w górę i w dół. W ten sposób ciasto jest dokładnie wymieszane w każdym zakamarku miski.

Jak wyglądają miksery

Stylistyka mikserów jest nowoczesna i prosta. Najczęściej są białe lub kremowe z wykończeniami w zieleni, błękicie, czerwieni, ale zdarzają się też srebrne i chromowane (np. Kenwood). Naczynia w blenderach i niektóre mis-ki mogą być bezbarwne. Najlepiej wybrać urządzenie z dużej serii wzorniczej jednego producenta: bez trudu można potem dokupić inne sprzęty w identycznej stylistyce, np. opiekacz, frytkownicę czy czajnik.

Do czego służą końcówki mikserów?

 • Mieszadła – do dokładnego wyrabiania ciast ucieranych, drożdżowych, serników, pierników.
 • Ubijaki (trzepaki) – do ubijania piany, śmietany kremówki, ucierania żółtek z cukrem, robienia kremów oraz ciast na omlety i naleśniki.
 • Blender (nasadka miksująca) – do rozdrabniania gotowanych warzyw i owoców, przyrządzania lodów i koktajli.

Miksery

Różnią się liczbą nasadek i mocą. Niektóre mają dodatkowo blender. Inne wyposażone są w uchwyt do wieszania urządzenia na ścianie lub pojemnik na mieszadła.

Czego można się po nich spodziewać: Moc: 150-350 W, 3-5 prędkości, cena: 79-189 zł.

Miksery z miską

Miska zamocowana na stojaku znacznie ułatwia pracę. Jeśli przygotowujemy ciasto, które długo się wyrabia, nie zmęczymy się trzymaniem miksera w dłoni – możemy go zamocować na stojaku. Miski powinny mieć odpowiednią wysokość (prawie taką jak końcówki miksera), żeby ubijane produkty nie rozpryskiwały się po całej kuchni. Wywinięty brzeg naczynia ułatwia jego opróżnianie, a łagodnie zaokrąglone wnętrze sprzyja dobremu wymieszaniu składników. Oglądając miskę w sklepie, upewnijmy się, czy do jej spodu przymocowane są gumowe podkładki zapobiegające jej przesuwaniu się po blacie. W niektórych modelach miska obraca się podczas pracy miksera – umożliwia to lepsze i szybsze wymieszanie składników niż w modelach z nieruchomą miską.

Czego można się po nich spodziewać: Moc: 180-350 W, pojemność misy obrotowej: 2,5-3 l, cena: 110-239 zł.

Blendery

Przyrządzanie owocowo-mlecznych, a czasem także alkoholowych koktajli stało się szalenie modne – dlatego coraz częściej kupujemy służące do ich przygotowywania blendery. Jeżeli w mikserze nie ma nasadki blendera, można kupić osobne urządzenie spełniające tę funkcję.

Czego można się po nich spodziewać: Moc: 165-300 W, pojemność kubka: 0,5-1 l, cena: 80-229 zł.

Zanim kupisz mikser – sprawdź!

 • Czy do wybranego przez ciebie urządzenia można dokupić uzupełniający osprzęt – miskę, mieszadła, nakładkę blendera.
 • Jaka jest moc silnika. Im większa, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że silnik będzie się przegrzewał podczas dłuższej pracy.
 • Co dokładnie znajduje się w zestawie. Może się na przykład okazać, że wprawdzie sam mikser jest tani, ale ma tylko jedną parę mieszadeł i nie ma blendera!
 • Czy mikser jest całkowicie stabilny, kiedy na chwilę przerywasz pracę i odstawiasz go na stół.
 • Czy mieszadła łatwo się wkłada i wyjmuje.
 • Czy uchwyt dobrze dopasowuje się do dłoni, czy urządzenie można trzymać w ręku wygodnie i pewnie.
 • Czy mikser nie jest zbyt ciężki – w przeciwnym razie po każdym kręceniu kremów będą cię bolały ręce.
 • Czy silnik nie pracuje zbyt głośno. Jest to szczególnie ważne, kiedy w twoim domu są małe dzieci (hałas silnika może je przestraszyć lub obudzić).
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE