Kino domowe. Jaki projektor kupić, jaki sprzęt do niego dobrać? Praktyczny poradnik

2017-08-08 17:26
Projektor domowy
Autor: mat. pras. Optoma Projektor 4K ULH55

Kino domowe może powstać nie tylko w obszernej willi, także w kawalerce. Niezbędny jest jednak zakup dobrego projektora i systemu nagłośnienia i przygotowanie odpowiedniego ekranu. Domową salę kinową o świetnych parametrach da się urządzić bez wydawania fortuny i bez dyplomu z elektroniki. Radzimy, w jaki sposób osiągnąć najlepsze efekty.

Kino w domu może dawać fantastyczną rozrywkę nawet bez wielkich nakładów finansowych. Urządzenie go, a zwłaszcza wybór, montaż i podłączenie projektora, wymaga jednak znacznie więcej uwagi niż zakup telewizora. Większość dostępnych na rynku projektorów nie ma wbudowanego tunera telewizyjnego. Oznacza to, że  sygnał do rzutnika trzeba dostarczać z zewnętrznego źródła – dekodera telewizyjnego, odtwarzacza blu-ray, konsoli do gier, komputera lub innego urządzenia multimedialnego, takiego jak Amazon Fire TV, Google Chromecast lub Apple TV.

Drugim mankamentem większości projektorów jest brak głośników lub obecność głośników bardzo niskiej jakości, porównywalnych do tych z telefonu komórkowego. Do projektora trzeba więc dokupić soundbar albo pełny zestaw kina domowego, co generuje dodatkowe koszty, choć znacznie wzbogaca wrażenia podczas seansów filmowych.

Kino domowe. Jaki projektor kupić? Rodzaje, technologie, ceny

Na co zwrócić uwagę przy zakupie projektora? Na rynku są dziesiątki urządzeń, jednak nie wszystkie przeznaczone są do kina domowego. W przeciwieństwie do telewizorów, w świecie projektorów występuje bardzo duża specjalizacja. Mamy projektory biznesowe o dużej jasności, często małych gabarytach, ale ze specyficzną rozdzielczością i odzwierciedleniem kolorów, które sprawdzają się w salach konferencyjnych, ale w domowych salach kinowych już nie. Istnieją też projektory edukacyjne – to odmiana projektorów biznesowych stworzona z myślą o edukacji. Urządzenia te charakteryzują się tzw. krótkim rzutem, tak by mogły znaleźć się blisko ekranu.

Dostępne są też projektory przemysłowe. Na te zapewne w sklepie nawet nie spojrzymy, gdyż kosztują krocie. Warto jednak wiedzieć, że urządzenia właśnie tego rodzaju są wykorzystywane przy wyświetlaniu reklam m.in. na stacjach warszawskiego metra albo na różnych pokazach videomappingu. Oczywiście dostępne są również bardzo profesjonalne projektory kinowe, tych jednak nie uświadczymy w standardowych sklepach z elektroniką.

Wśród projektorów do użytku domowego mamy do dyspozycji pico-projektory oraz projektory do kina domowego. Te pierwsze kuszą ceną i małymi gabarytami; sama nazwa świadczy o tym, że są miniaturowe. Niektóre modele z powodzeniem można zmieścić w kieszeni, często mają też wbudowany akumulator. Cechują się jednak bardzo niskimi parametrami obrazu. Mają rozdzielczość mniejszą niż ekran nawet najtańszego smartfona oraz jasność, która nie pozwala na wyświetlenie wyrazistego obrazu. Kosztują jednak około tysiąca złotych i na ogół dają możliwość wyświetlenia obrazu ze smartfona, mają wbudowany odtwarzacz plików z kart SD i umożliwiają łączność bluetooth z zewnętrznymi głośnikami. Dzięki temu doskonale sprawdzają się podczas wyjazdów. Pico-projetkory polecam szczególnie osobom z małymi dziećmi, chcącym puszczać pociechom bajki także poza domem. Urządzenia tego rodzaju to także dobra propozycja dla osób mobilnych, dla których wyświetlany film ma być jedynie pretekstem do spotkania ze znajomymi, imprezy czy grilla na działce.

Projektory do kina domowego: rodzaje, technologie, ceny

Porządne projektory do kina domowego, które gwarantują wysoką jakość obrazu, kosztują od ok. 2 tys. złotych. W przypadku urządzeń tego rodzaju najważniejszym parametrem z pewnością jest rozdzielczość. Nie warto kupować projektora o rozdzielczości niższej niż FullHD. Warto też zwrócić uwagę na technologię wykorzystaną w projektorze do wyświetlenia obrazu. W urządzeniach z segmentu do 9 tys. zł do wyboru będziemy mieć 3LCD lub DLP. Pierwsza oferuje większą jasność, przez co polecam ją tam, gdzie nie można zapewnić pełnego zaciemnienia pokoju. Druga oferuje lepszą czerń i doskonalszy kontrast oraz wierniejsze odwzorowanie kolorów, przez daje efekty bliższe tym z sal kinowych. Spośród projektorów wykorzystujących technologię 3LCD polecić można przede wszystkim urządzenia firmy Epson, z kolei spośród tych z technologią DLP – projektory marek takich jak BenQ, Acer oraz Optoma. Ceny mieszczą się w przedziale od 3 do 4 tys. zł.

Jeśli chcemy uzyskać lepszą jakość, czyli rozdzielczość 4K – powszechną już w telewizorach – musimy być gotowi na większe wydatki. Do niedawna projektor z taką rozdzielczością oznaczał wydatek 40 tys. zł. Niestety aby w pełni cieszyć się najnowszymi standardami obrazu, nadal właśnie tyle musimy wydać na topowe projektory do kina domowego od Sony czy JVC. Jednak w cenie 9 tys. zł dostępny jest projektor DLP od Optomy, również o rozdzielczości 4K, który pod względem jakości wyświetlanego obrazu może konkurować z nowoczesnymi telewizorami, przy czym filmy wyświetla na jeszcze większym ekranie.

Projektory do kina domowego: żywotność lamp i inne kwestie techniczne

Producenci projektorów do kina domowego na ogół dają gwarancję na 2 tysiące godzin pracy lamp, przy czym ich żywotność określają zwykle na 4-8 tysięcy godzin. W porównaniu do telewizorów, które powinny wytrzymać ponad 100 tysięcy godzin, czy ponad 10 lat świecenia bez przerwy, to mało. Pamiętajmy jednak, że nawet te 2 tysiące godzin to blisko 3 lata oglądania co dzień dwugodzinnego filmu. Projektora używa się jednak inaczej niż telewizora; zwykle korzystamy z niego mniej, włączając w celu obejrzenia konkretnego filmu czy odcinka serialu albo rozegrania gry. Dlatego projektor do kina domowego posłuży nam kilka dobrych lat. Sam jestem posiadaczem już ponad 10-letniego projektora, który zdążył się zestarzeć, a jeszcze nie zdążył wysłużyć.

Wspomniałem, że projektora używamy inaczej niż telewizora. W praktyce na ogół oznacza to, że projektor będzie dodatkiem do telewizora, jego uzupełnieniem, a nie zamiennikiem. Dla osób, które oglądają tylko pojedyncze filmy, a nie włączają telewizji w charakterze tła dla życia domu, projektor zdecydowanie będzie strzałem w dziesiątkę.  Z drugiej strony dziś można nabyć naprawdę świetne jakościowo telewizory o przekątnej 75 cali w cenie 10-14 tysięcy złotych i są to sprzęty znacznie bardziej uniwersalne niż projektor, których użytkowanie ponadto nie wymaga szczególnych przygotowań. Dlatego zakup projektora polecam osobom świadomym, z czym wiąże się tego typu rozrywka.

Kino domowe. Jaki ekran do projektora? Zwijany lub malowany na ścianie

Projektor w domu bez trudu osiągnie wspomnianą przekątną stu cali, a jeśli metraż nam na to pozwoli, otrzymamy ekran nawet trzystucalowy. To przewyższa nie tylko wszystkie dostępne na rynku telewizory, ale też wiele ekranów w kinach studyjnych. Takie efekty uzyskamy na szerokiej ścianie w salonie nawet średniego mieszkania. Stucalowy ekran wymaga od nas wolnej powierzchni 221 na 125 centymetrów.

Obraz z projektora można wyświetlać na zwykłej ścianie, białej lub kolorowej. Efekty nie będą jednak najlepsze. Warto więc postarać się o ekran - zwijany lub... namalowany na ścianie. Do malowania ekranu służą specjalne farby, takie jak Tikkurila H499, tworząca matową srebrną powierzchnię, doskonałą do wyświetlania filmów. Taki ekran sprawdzi się w specjalnym pomieszczeniu kina domowego; w domku jednorodzinnym może to być zaaranżowana piwnica albo strych. W salonie lepszym pomysłem będzie rozwijany ekran. Wydatek na podstawowy ekran tego typu to minimum 250 zł, a jeśli marzy się nam ekran o nieco większych gabarytach, wyższej jakości oraz z elektrycznym mechanizmem rozwijania i zwijania, musimy wydać już ponad tysiąc złotych. Efekt będzie najlepszy, gdy ekran do kina domowego po zwinięciu będzie się chował za podwieszanym sufitem.

Na tym niestety nie kończą się przygotowania. O czym już była mowa, projektorowi musi towarzyszyć źródło sygnału, urządzenia dźwiękowe, ekran, a także urządzenia zaciemniające. W kinie domowym usytuowanym w piwnicy lub na poddaszu często wystarczy po prostu zgasić światło. W przypadku kina domowego w salonie wskazane są rolety zewnętrzne lub bardzo solidne zaciemniające rolety wewnętrzne.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Przed Wami lipcowe wydanie M jak Mieszkanie . Zapraszamy gorąco do lektury, jednocześnie zdradzając 19 sposobów na uporanie się z upałem w domu.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - lipiec 2022