Czasami liczy się każdy centymetr. Sprytne patenty na przechowywanie w kuchni, sypialni, salonie

2024-01-12 16:13

Nie podpowiadamy, co zrobić, by zostać perfekcyjną panią domu. Chcemy po prostu dobrze zorganizować przechowywanie rzeczy i nie tracić czasu czy nerwów na ich ciągłe poszukiwania. Sprawdziliśmy też, co praktycznego i ładnego proponują producenci.

Witryna
Autor: serwis prasowy marki Car Möbel Na oku Za przeszklonymi frontami szafy widać wszystkie pochowane w niej przedmioty. Co ważne dla osób zabieganych – rzeczy nie kurzą się tak, jak na otwartych półkach. Całość wygląda dekoracyjnie

Bez przeglądu rzeczy i pozbycia się tych niepotrzebnych nie ma co marzyć o sukcesie. Gdy się już z tym uporasz (zaskakujące, ile zyskuje się miejsca!), posegreguj resztę. Zrób to tematycznie, np. w szafie w przedpokoju odzież i obuwie zimowe oddziel od letnich albo pogrupuj ubrania i obuwie każdego domownika.

Podobny plan działania zastosuj też w pozostałych pomieszczeniach. Na przedmioty, naczynia, książki, do których często sięgasz, przeznacz miejsca na wysokości oczu (na regale, półkach, w witrynie) lub w zasięgu ręki (pilot przy kanapie). Wyeliminujesz nie tylko szukanie rzeczy, lecz także zbędne i często męczące czynności, jak schylanie się czy wchodzenie na stołek. Teraz czas na patenty, sprytne i efektowne rozwiązania…

Gdy masz mało miejsca

…przydzą się lekkie optycznie i nieduże meble, np. regały, także z szufladami pod blatem, komody. Potrzebujesz więcej schowków? Prosta sprawa – skomponuj z meblem ozdobne pudełka.

Regał
Autor: serwis prasowy dutchhouse.pl Na zdj. regał Rook marki White Label Living, żelazny stelaż, drewno jodłowe, dutchhouse.pl
Regał
Autor: serwis prasowy marki Tamo
komoda
Autor: serwis prasowy marki noo.ma Na zdj. komoda Bau marki noo.ma
Przechowywanie
Autor: serwis prasowy marki By Lassen

Kratka

Na metalowej lub np. bambusowej ramie wbrew pozorom wiele zmieścisz. Jest jak rodzaj spersonalizowanego obrazka, bo samodzielnie tworzysz na niej kompozycję z osobistych rzeczy. Klucze, biżuteria, fotki, notatki, kieszonki z kwiatkami. Do każdego wnętrza!

Metalowy organizer na ścianę w stylu loftowym
Autor: serwis prasowy marki House Doctor
Organizer na ścianę
Autor: serwis prasowy marki Madam Stoltz
Funkcjonalna garderoba

Jeśli to możliwe, zaplanuj ją obok sypialni (lub przeznacz na garderobę część pomieszczenia). Można ją także usytuować przy łazience. Ułatwi ci to poranne ubieranie się. By wygodnie poruszać się w garderobie, zostaw ok. 1,2 m wolnej przestrzeni. Gdy nie ma w niej okna, zapewnij sprawną wentylację. Źródła światła wybierz o jasnej temperaturze barwowej, zbliżonej do światła dziennego. Najlepiej ledowe, bo nie nagrzewają się tak jak np. halogeny. Lampy nie powinny zajmować miejsca, więc sprawdzą się sufitowe spoty, reflektorki, oprawy do zabudowy. Głębokość standardowych szaf ubraniowych to 60 cm. Wtedy rękawy wiszących na drążkach ubrań się nie gniotą. W szafie o głębokości 40 cm, zastosuj drążki tzw. puzony – montowane pod kątem prostym do frontu mebla i wysuwane do przodu. Szuflady, kosze, półki dostosuj do potrzeb domowników, by nie zamienić garderoby w składzik, w którym trudno opanować bałagan.

Garderoba
Autor: Rafał Lipski

W równych rzędach

Gdy na garderobę możesz przeznaczyć całe pomieszczenie, warto zadbać o jej przyjazny klimat i intrygujący efekt. Nieraz przecież spędza się w niej sporo czasu. W tym wąskim, długim wnętrzu część kolekcji butów ustawiono na półkach prostego regału. Świetnie ożywiły aranżację. Za drzwiami przesuwnymi zabudowy (po prawej stronie) oraz w komodzie (po lewej) trzymana jest odzież.

Garderoba
Autor: Monika Filipiuk-Obałek Projekt wnętrza: Katarzyna Kosiorek/KK Architekci.

Na dodatek

By maksymalnie wykorzystać przestrzeń półki i nie dopuścić do chaosu wśród rzeczy, które trudno złożyć w kostkę (albo zwyczajnie nie da się tego zrobić), sięgnij po prosty patent – tkaninową półkę wiszącą.

Garderoba
Autor: serwis prasowy marki IKEA

Dwa poziomy

Montując drążki na wieszaki – jeden nad drugim – zachowaj odpowiednią ilość miejsca poniżej nich. Na koszule, spódnice, marynarki, kurtki potrzeba 100–110 cm, na płaszcze i sukienki – 150–170 cm.

Garderoba
Autor: Rafał Poławski
Organizacja od kuchni

Za jednym frontem szafki stojącej zmieścisz kilka szuflad o różnej wysokości: na sztućce i akcesoria kuchenne (najniższe), naczynia oraz garnki (najwyższe). Nie musisz więc szatkować zabudowy nadmiarem podziałów, jakie tworzą szuflady, a zwiększasz powierzchnię do przechowywania. I także komfort pracy, bo wszystko masz pod ręką. Jako dodatkowe miejsce magazynowe dokupisz do szuflad pojemniki nakładane na ich boki (w poprzek). Przestrzeń wnętrza zaś da się wykorzystać co do milimetra dzięki różnego rodzaju wkładkom i regulowanym przegrodom. Skutecznie uniemożliwiają przesuwanie się ich zawartości. Talerze i kubki utrzymają w ryzach ograniczniki i stojaki. Przyprawy czy utensylia – organizery. Ale nie zapomnij też o zwykłych relingach z haczykami nad blatem. Zmieścisz na nich podręczne przybory, pojemniki na drobiazgi, nawet ogródek ziołowy.

Kosze i szuflady

Wysuwane pojedynczo lub wszystkie jednocześnie wraz z frontem zabudowy (jak w cargo na zdj.) to najbardziej ergonomiczne rozwiązania w kuchni. Odpada nurkowanie w szafkach i łatwiej utrzymać porządek. Estetyczne kosze Fioro, z dębu i metalu, nie wymagają ukrywania ich za drzwiczkami.

Przechowywanie w kuchni
Autor: serwis prasowy marki Peka

Przejrzyście

Zawartość przezroczystych pojemników wygląda apetycznie i sama jest ozdobą. A gdy dużo gotujesz, takie naczynia bardzo są pomocne. Ważne, by były hermetyczne, przechowywane w nich produkty mają przecież długo zachować świeżość.

Przechowywanie w kuchni
Autor: serwis prasowy marki HolmeGaard Na zdj. szklane pojemniki Scala ze stalowymi uchwytami, marki HolmeGaard.

Przydatne gadżety

Przechowywanie w kuchni
Autor: serwis prasowy marki Ferm Living Na zdj. organizer marki Ferm Living
Przechowywanie w kuchni
Autor: serwis prasowy gibeon.pl Na zdj. stojak na pokrywkę
Przechowywanie w kuchni
Autor: serwis prasowy fabrykaform.pl N zdj. organizer Tower marki Yamazaki
Przechowywanie w kuchni
Autor: serwis prasowy marki Stasher Na zdj. praktyczne silikonowe torby na przekąski marki Stasher
Lampy z duszą. Radosław Nakonowski daje industrialnym perełkom drugie życie