Kanapy portret własny

2008-03-05 1:00

Bez niej trudno wyobrazić sobie mieszkanie, elegancką poczekalnię i hotel. Niezależnie od tego, czy jest to sofa, leżanka czy wielofunkcyjna kanapa, nie ulega wątpliwości – wciąż mamy do czynienia z jej nieustającymi modyfikacjami, które dotyczą zarówno wzornictwa, jak i funkcjonalności.

Wygodna meblościanka

Ułatwianie wypoczynku – oto główne zadanie kanapy. Nowe ergonomiczne kształty, tkaniny obiciowe, wszystko to ewoluuje w tym kierunku. Dla wygody powstają też lekkie systemy przenośne lub wyposażone w kółka, dzięki czemu łatwiej jest przesuwać meble i aranżować całe pomieszczenia.
Żaden salon nie może obejść się bez kanapy. Stanowi ona centrum domowego życia, miejsce, gdzie spotykają się wszyscy domownicy, łącznie z kotem i psem. Tu odpoczywamy, oglądamy telewizję, czytamy, bawimy się z dziećmi, pracujemy, jemy, śpimy, rozmawiamy, przyjmujemy gości. Dlatego salonowa kanapa powinna być duża i komfortowa.
Wygodę w każdej pozycji zapewnią przesuwane podłokietniki czy miękkie poduchy. Zwykle możliwe jest też dopasowanie do własnych potrzeb składanego oparcia i regulacja wysokości zagłówków, które bywają również chowane. Oddzielne podnóżki pozwolą rozbudować kanapę. Obecnie dostępne są ciekawe rozwiązania opierające się na pojedynczych modułach o rozmiarze fotela, które zestawia się, tworząc dowolnej wielkości systemy o różnych kształtach. Wybierając narożnik, będziemy mieć z kolei pewność, że wygodnie odpoczniemy, oraz, że zmieszczą się na nim cała rodzina lub goście.

Odkąd projektanci zaczęli przypisywać współczesnej sofie dodatkowe funkcje, zaczęła ona przypominać socjalistyczną meblościankę. Bywa wyposażona w mały stolik, który przyda się na przykład w czasie popołudniowej kawy. Może on być wykonany z drewna, fornirowanej płyty MDF albo ze szkła, dokręcany do boków na wysuniętej nóżce albo nakładany na podłokietniki lub podnóżek. Zdarza się też, że stolik jest jednocześnie podłokietnikiem.
Ponadto możemy mieć montowaną do kanapy lampkę, a w obszernych podłokietnikach lub oparciu – półki i schowki na książki, laptopa i inne rzeczy. Dostępne są też kanapy z otworami przepustowymi na kable, a także z głośnikami i możliwością wbudowania systemu kina domowego.

Spanie na kanapie

Takie określenie kojarzy nam się ze źle przespaną nocą. Tymczasem wcale nie musi tak być. Już od dawna dostępne są modele kanap z funkcją spania i pojemnikiem na pościel, wyposażone w różne systemy rozkładania, takie jak:

  • klik-klak – mechanizm jak w wersalce, jest pojemnik na pościel;
  • szuflada – wysuwane dwuczęściowe siedzisko i oparcie tworzą powierzchnię do spania; może być pojemnik na pościel;
  • przewracany bok – wysuwa się siedzisko i rozkłada oparcie;
  • sedak – cały mechanizm stalowy razem z materacem jest schowany w siedzisku, nie ma tu miejsca na pojemnik na pościel (rozwiązanie przeznaczone dla gości);
  • moduły – kanapy składają się z oddzielnych, luźno ze sobą powiązanych elementów, które można dowolnie zestawiać, co pozwala szybko zorganizować miejsce do spania dla gości. Powstają też kanapy, których siedzisko i oparcie po rozłożeniu tworzą duży, komfortowy materac.

Sofy i szezlongi

To z reguły najprostsze lub najbardziej wyrafinowane rozwiązania, a to dlatego, że służą wyłącznie krótkiemu wypoczynkowi w pozycji siedzącej lub półleżącej. Pełnią też ważną funkcję dekoracyjną, gdyż umieszcza się je zwykle w reprezentacyjnej części mieszkania czy biura. Fantazje projektantów nie znają tu granic – możemy spotkać modele o bardzo oszczędnej lub skomplikowanej formie, wykonane zarówno z popularnych, jak i bardzo wyszukanych materiałów, zróżnicowane także pod względem wzorniczym.

Ważna figura

Wydawać by się mogło, że najciekawsze wzornictwo charakteryzuje kanapy, które nie mają wielu dodatkowych funkcji. Tymczasem ładny design nie musi wykluczać funkcjonalności. Coraz częściej powstają oryginalne rozwiązania, uwzględniające jednocześnie wiele praktycznych udogodnień.
Tendencja do ustawiania kanapy pośrodku pokoju pozwala projektantom na tworzenie pomysłowych koncepcji tyłu jej oparcia, który bywa bardzo dekoracyjny.
Są kanapy, w których liczy się przede wszystkim walor estetyczny – niektóre szokują, inne można nazwać dziełami sztuki. Oczywiście, wstawienie takiego mebla do salonu wiąże się z koniecznością stylowego zaaranżowania całego pomieszczenia, a czasem wyeksponowania kanapy na odpowiednim tle. W tych przypadkach najważniejszy jest prestiż i estetyczna przyjemność. Niezależnie jednak od tego, na jaki rodzaj kanapy się zdecydujemy, musimy pamiętać, że niewątpliwie będzie to jeden z najważniejszych mebli w naszym domu.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE