Jak wybrać baterie łazienkowe i kuchenne

2011-09-22 13:50

By zlewozmywak czy umywalka dobrze prezentowały się w kuchni lub łazience, nie wystarczy dopasowanie ich do wystroju tych pomieszczeń. Kropką nad i jest dobrze dobrana bateria. Baterie łazienkowe, czy kuchenne dodają szyku, podkreślają urok, a bywa, że nadają styl mało wyrazistym sprzętom.

Bateria łazienkowa i kuchenna

Zarówno w aranżacjach kuchni, jak i łazienek króluje minimalizm, w który wpisuje się wzornictwo urządzeń sanitarnych, ceramiki i armatury. Nowoczesne formy zlewozmywaków i umywalek zaprojektowane są przeważnie na planie koła lub prostokąta. Kubistyczne surowe kształty ceramiki łazienkowej doskonale uzupełniają jednouchwytowe baterie łazienkowe o prostej linii (...) Uwagę przyciągają baterie łazienkowe i baterie kuchenne zredukowane do prostego korpusu i takiej samej wylewki. Mogą one mieć owalne, miękkie kształty z wylewką wygiętą w łuk lub – przeciwnie – kanciastą, spłaszczoną formę przypominającą zgięty pod kątem 90° płaskownik. Takie modele baterii łazienkowych wpisują się nawet w surowe aranżacje łazienki, gdzie poza czystością form eksponuje się funkcjonalność rozwiązań - zazwyczaj mają wysoki korpus, dzięki czemu można wygodnie z nich korzystać. Baterie najczęściej są chromowane lub wykonane ze stali bądź niklu, mogą być błyszczące lub matowe. Do ultranowoczesnych form można też zaliczyć baterie kaskadowe z płaskimi wylewkami w kolorze metalicznym lub wykonanymi ze szkła. To przede wszystkim baterie podtynkowe – wypływająca ze ściany woda może być piękną dekoracją łazienki. Ciekawy efekt osiągniemy, łącząc taką aramturę z płytką, prostokątną umywalką.

Nowoczesne łazienki: baterie w stylu high-tech

Na uwagę zasługuje także bateria łazienkowa w stylu high-tech, o metalicznej barwie, z krawędziami ostrymi lub w formie stożka. Często wyposaża się je w imitację metalowych nitów, a uchwyty do regulacji wody umieszcza z boku korpusu lub pod kątem prostym do wylewki – na wzór joysticka (...). Bardziej uniwersalne wzorniczo są baterie łączące w sobie geometryczny kształt z elementami klasycznymi – ich forma kojarzy się z tradycyjnym syfonem, z symetrycznie umieszczonym nad wylewką uchwytem. Mogą być one prostokątne, z delikatnie zaokrąglonymi krawędziami lub o przekroju koła (...)  
We wzornictwie minimalistycznym i wyposażeniu łazienki oraz kuchni dominuje chrom i stal (...). Coraz częściej pojawiają się baterie ceramiczne, kompozytowe lub baterie z elementami szklanymi (zwykle są to szklane wylewki). Mogą być białe, czarne, czerwone, jaśminowe, grafitowe. Baterie zlewozmywakowe stylizowane na kompozyt najlepiej kupować w komplecie ze zlewozmywakiem tej samej firmy. Równie ciekawe są baterie z białym, lakierowanym korpusem połączonym z kontrastującym z nim błyszczącym, chromowanym uchwytem. Kolor biały jest symbolem czystości, doskonale więc pasuje do jasnych, minimalistycznych aranżacji kuchni. Smukła sylwetka baterii zdaje się wyrastać z białej ceramiki – takie wykończenie kolorystyczne wnosi do aranżacji wnętrza świeżość.

Stylizowane baterie łazienkowe i kuchenne

Również miłośnicy stylowych łazienke i kuchni lub rustykalnych z powodzeniem mogą dobrać do stylowego zlewozmywaka czy umywalki odpowiednią baterię. To najczęściej dość masywne baterie trzyotworowe, które dodają wnętrzu ciepła i przytulności. Takie baterie wykonywane są zazwyczaj ze stali, ceramiki czy miedzi lub jej stopów, a ich forma nawiązuje do stylowych wzorów.
Dużym zainteresowaniem cieszą się baterie łazienkowe i kuchenne znane z aranżacji typowych dla początków XX wieku – z ceramicznymi kurkami w formie krzyżyków o wyoblonych krawędziach, których środkiem jest stalowa kulka, lub z ceramiczną kulką łączącą stalowe ramiona. Do kuchni i łazienke eklektycznych pasuje bateria inspirowana tym wzorem, jednak o formie bardziej uproszczonej i wykonana np. tylko ze stali lub kompozytu. W pomieszczeniach w stylu art déco warto wykorzystać dość masywne modele, z rozszerzającymi się ku dołowi korpusami, lub przypominające antyczne amfory (...).

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W lutym czerpiemy energię z wyrazistości (kolorów i stylów), doceniamy także przytulność w domu. W rubryce MOODBOARD sprawdzamy śmiałe połączenie fioletu z niebieskim.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie – Luty 2022