Elektronika w domu: nowe funkcjonalności domowych sprzętów elektronicznych

2014-12-15 17:05 Milena Tuzimek

Elektronika staje się coraz bardziej wszechobecna. Urządzenia elektroniczne pojawiają się niemal w każdym domu. Telewizory z internetem, projektory, kina domowe, sterowanie telewizorem za pomocą tabletu - takie rozwiązania w domu nikogo już nie dziwią, co więcej stają się coraz powszechniejsze. Zobaczcie bez jakich gadżetów elektronicznych nie wyobrażamy sobie życia!

Większość z nas nie wyobraża sobie życia bez telewizora i internetu. Telewizor już dawno nie służy wyłącznie go oglądania kanałów dostępnych z kablówki czy telewizji naziemnej. To centrum rozrywki dzięki, któremu możemy korzystać z internetu, oglądać filmy czy koncerty w najwyższej jakości bez wychodzenia z domu. Bezprzewodowy internet sprawił, że możemy dowolnie wypełnić nasz czas i za jego pomocą sterować najróżniejszymi  urządzeniami. Z internetu możemy korzystać nie tylko w komputerze, jak miało to miejsce kilka lat temu, ale również w telewizorze, tablecie, komórce, a nawet sprzęcie AGD. Piekarnik czy lodówka wyświetlająca nasze zdjęcia, czy przechowująca ulubione przepisy - nikogo już nie dziwi!

Domowa sieć czyli wszystko w jednym miejscu!

Wszystkie istniejące w domu urządzenia, mające dostęp do internetu, możemy połączyć tworząc domową sieć internetową. Takie rozwiązanie jest bardzo praktyczne i pozwala nam nie tylko na przechowywanie wszystkich danych w jednym miejscu, ale również na dużą oszczędność czasu. Nie musimy kopiować plików czy zdjęć z jednego urządzenia na drugie, wystarczy, że skorzystamy z odpowiedniego folderu i mamy dostęp do interesujących nas plików. Domową sieć możemy wykonać w technologi bezprzewodowej (WiFi), Ethernet, Home PNA (połączenie telefoniczne) lub Powerline (linie elektryczne).  Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest umieszczanie plików w tzw. chmurze czyli miejscu w internecie, gdzie możemy przenosić dane, aplikacje czy pliki.

Inteligentne telewizory - jakie mają funkcję!

Nowoczesne telewizory nie odtwarzają jedynie dostępnych kanałów, ale są domowym centrum rozrywki. Pozwalają nam nam korzystanie z internetu, włączają się na nasz sygnał głosowy. Dzięki nowym funkcjom sprawiają, że możemy za ich pośrednictwem rozmawiać przez Skype'a i korzystać z portali społecznościowych. Nawet radycyjny pilot został zastąpiony telefonem komórkowym i tabletem, które dzięki odpowiedniej aplikacji pozwalają nam na korzystanie z telewizora w znacznie szerszym zakresie. Alternatywą dla telewizora jest zainstalowanie projektora, jednak ta opcja ma nadal mniejsze grono fanów!

Kino domowe w salonie: duży telewizor czy projektor? Wady i zalety!