Domowe centrum dowodzenia. Wielofunkcyjne meble do salonu i nie tylko. ZDJĘCIA

2020-05-18 11:20

Przez ostatnie tygodnie wielu z nas intensywnie szukało odpowiedzi na pytanie: jak w salonie oprócz jadalni wydzielić plac zabaw, biuro oraz miejsce do nauki jednocześnie? Bo obecnie w tym miejscu pracują, bawią się, uczą i wypoczywają wszyscy – od najmniejszego do największego członka rodziny. Kluczem do sukcesu są dwa plany: działania oraz przestrzenny.

Dobry plan działania pozwoli pogodzić interesy wszystkich domowników: pomysłowe zajęcia dla dzieci przy stole sprawią, że na chwilę będziemy mogli zająć się pracą. Z kolei rozplanowanie przestrzeni powinno być elastyczne (także za sprawą mebli), by w razie potrzeby móc przestawiać, przesuwać, łączyć albo schować chwilowo niepotrzebne elementy.

Sprytne meble, które w mgnieniu oka zmieniają swoje przeznaczenie, pomogą nam wykreować wielozadaniowy salon. Nieocenione będą też rozwiązania, które ze swojej natury są wielofunkcyjne, jak duży stół z szufladami 4 You czy stolik z podnoszonym blatem Spot marki VOX. Warto też zadbać o dodatki, które sprawią, że będzie to miejsce przyjazne każdemu. Produkty do zaaranżowania domowego centrum dowodzenia można znaleźć w Wirtualnym Salonie na vox.pl, gdzie przy pomocy doradcy możemy zaaranżować pomieszczenie, które będzie odpowiadało na potrzeby każdego domownika.

Każdy ma swoje miejsce

W salonie połączonym z kuchnią warto wydzielić strefy pełniące różne funkcje. Dziecięcy kącik i miejsce wypoczynku od kuchni można odseparować wyspą albo domowym minibarem. Łatwo wykonamy je z modułów kolekcji Balance, dzięki którym uda nam się zaaranżować nawet nieustawną przestrzeń. Z Balance stworzymy komody, regały i inne meble o wielkości dokładnie takiej, jakiej potrzebujemy - poszczególne elementy składa się bez użycia wkrętów czy śrub, a liczba poziomów, które możemy w ten sposób skonstruować, jest uzależniona wyłącznie od naszych potrzeb.

Wielofunkcyjna przestrzeń wymaga też mebli, które łatwo zmieniają swoje przeznaczenie. Ustawiona przy oknie toaletka z kolekcji Nature za dnia będzie wygodnym biurkiem - dzięki czemu będziemy mieć bawiące się w salonie dzieci zawsze pod okiem. Pod podnoszonym blatem biurka skrywa się lustro oraz pojemny schowek, dzięki czemu po dniu zawodowych wyzwań, w tym samym miejscu będziemy mogli się oddać wieczornej pielęgnacji.

Toaletka z kolekcji Nature.
Autor: materiały prasowe VOX Toaletka z kolekcji Nature.

Jeśli nie mamy tyle miejsca by wydzielić sobie przestrzeń do pracy, pomocny okaże się stół z szufladami. Praca zdalna rodziców, czy zajęcia plastyczne dzieci - na blacie stołu 4 You zmieszczą się wszystkie rodzinne obowiązki i rozrywki. A gdy zabawę lub pracę trzeba na chwilę przerwać, wystarczy schować blok rysunkowy i laptopa do szuflady, gdzie poczeka do końca rodzinnej kolacji.

Jednak salon to przede wszystkim miejsce na relaks i wypoczynek. Dzięki fotelowi Fint z regulowanymi pozycjami oparcia możemy wypoczywać tak jak chcemy. Fotel swoimi gabarytami nie zdominuje przestrzeni, za to poręczne schowki oraz miejsce na odłożenie książki sprawiają, że szybko stanie się ulubionym miejscem na odpoczynek.

Abyśmy mogli w spokoju oddać się lekturze w wygodnym fotelu, dzieci nie mogą się nudzić. Przygotujmy dla nich specjalny kącik, w którym będą mogły oddać się kreatywnym zabawom. Przy wyborze mebli warto postawić na rozwiązania, z których dzieci nie wyrosną prędko albo które możemy później inaczej wykorzystać. Na przykład stolik i taboret z kolekcji Match będą codziennie dostarczały dzieciom inspiracji do nauki i zabawy - na początku mogą być planszą do gry w warcaby, potem zmienimy je w kącik do nauki geografii albo miejsce do rysowania. Wszystko dzięki temu, że blat stolika szybko zmienia swój wygląd za sprawą metalowych nakładek z kolekcji Young Users, które służą do ozdoby mebli w pokoju dziecka. Gdy młodzi użytkownicy trochę podrosną, nakładki będzie można wykorzystać w ich pokojach na frontach mebli, zaś stolik stanie się podstawką w kąciku na kwiaty.

Stolik i taboret z kolekcji Match. VOX
Autor: materiały prasowe VOX Stolik i taboret z kolekcji Match. 

Małe meble nie tylko pozwalają stworzyć miejsce do wspólnej zabawy, ale też mogą wędrować po całym domu. Meble z kolekcji Tuli są dostosowane do wzrostu dziecka i zaprojektowane tak, by można było wsunąć jeden w drugi. Dzięki temu łatwiej je schować, gdy nie są akurat potrzebne. Nie zapomnijmy też o schowkach – w tej samej kolekcji znajdziemy regał na zabawki, który będzie świetnym domkiem dla pluszaków i dzięki któremu nauczymy dziecko utrzymywać porządek w swoich rzeczach.

Solidne podstawy

Domowy salon sprosta intensywności codziennego życia, jeśli postawimy na rozwiązania dobrej jakości. Aby podłoga w tej części domu radziła sobie ze wzmożonym użytkowaniem musi mieć klasę ścieralności co najmniej AC4 – wtedy mniej straszne będą jej czworonogi i klocki lego. Regularna pielęgnacja (odkurzanie i czyszczenie lekko wilgotnym materiałem) zapobiega trwałym zabrudzeniom oraz niepożądanym uwypukleniom. Gdy wybierzemy panele w jaśniejszych odcieniach, wtedy ewentualne rysy będą się mniej rzucać w oczy. Taka podłoga stanowi też neutralne tło dla salonowej aranżacji – to doskonały wybór, jeśli lubimy dokładać kolejne akcesoria, bawić się kolorami lub przestawiać meble. Świetnie sprawdzają się w takich rozwiązaniach podłogi Rigio marki VOX. Dzięki twardemu rdzeniowi z włókna mineralnego oprą się nawet najbardziej kreatywnym pomysłom, jakie wpadną nam w trakcie salonowego życia.

Wymienione w tekście produkty z oferty marki VOX obejrzysz w galerii zamieszczonej u góry artykułu.