Co mogą nam zaoferować salony meblowe? Meble: jakość i cena

2007-05-24 2:00

Salon meblowe oferują coraz więcej usług. Pojawiają się salony meblowe, w któych można zamówić projekt wnętrza. Standardem jest oferta salonu meblowego dotycząca transportu, wniesienia i montażu mebli w domu klienta. Kupując meble, często głównym kryterium wyboru jest cena. Czy tanie meble są dobrej jakości? O cenie mebli decyduje przede wszystkim materiał, z jakiego zostały wykonane. Podpowiadamy jakie wybrać meble i co sprawdzić w salonie meblowym.

Salon meble
Autor: Yong Kim/DADA Meble, ich ceny, są przede wszystkim uzależnione od zastosowanych materiałów do ich produkcji.

Salony meblowe oprócz samych mebli, oferują dodatkowe usługi, np. projekty wnętrz. Koszt zaprojektowania wnętrza często okazuje się niewielki w porównaniu z efektem, który możemy uzyskać dzięki fachowej pomocy projektanta wnętrz. W szczególności, jeżeli brakuje nam czasu, a wybraliśmy skomplikowany system meblowy, dający duże możliwości aranżacyjne, i chcemy być pewni rezultatu, rada specjalisty staje się niezbędna.

Salony meblowe: montaż mebli

Natomiast pakiet usług transportowo-montażowych wiele salonów meblowych i producentów mebli oferuje bez dodatkowych opłat. Polecamy takie rozwiązanie, bo pozwala uniknąć nerwowej atmosfery w domu. Jeżeli jednak wierzymy we własne talenty techniczne, dysponujemy czasem i żelaznymi nerwami, a dzieci nie będą się do nas zbliżać podczas pracy, możemy zdecydować się na samodzielny montaż mebli. W takiej sytuacji warto zwrócić uwagę na to, czy producent oferuje meble wstępnie zmontowane, czy, wskutek oszczędności w ostatniej fazie produkcji, przyjadą do nas paczki pełne luźnych elementów.

Salony meblowe: jakich mebli szukać?

W salonie meblowym szukajmy po prostu dobrych produktów, bo, jak dowodzą badania, przeciętny Polak nie zna producentów mebli i ich marek. Wynika to głównie z faktu, że ich rynek jest również rozdrobniony. Nawet najwięksi producenci mebli obsługują nie więcej niż kilkanaście procent rynku. Tych stosunkowo dużych jest też wielu, a klęski urodzaju dopełnia fakt, że różnice jakościowe między nimi są niewielkie. Na szczęście jest to jakość wysoka. Od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku Polska jest jednym z mających najsilniejszą pozycję eksporterów mebli w Europie. Branża meblarska stanowi istotną część polskiego eksportu w ogóle. Bliskość dużego i wymagającego rynku niemieckiego oraz wieloletnie związki znaczących polskich producentów z najsilniejszymi w skali światowej "graczami" w tej branży owocują wysokim zaawansowaniem technologicznym i dobrym know-how.

Przejdźmy do sedna sprawy, czyli samych mebli. O ich wartości decydują, poza umiejętnościami producenta, zastosowane materiały.

Meble drewniane

Jest niezwykle mało mebli wykonanych w 100% z drewna litego. Bezpośrednią przyczyną jest nieracjonalność takiego rozwiązania. Trudno bowiem uzyskać duże, pozbawione wad elementy lite, a odpady powstające przy ich produkcji sięgają 90% masy wyjściowej. Lite drewno niezastąpione jest w produkcji elementów profilowych, ozdobnych i frontów mebli.

Meble z płyty wiórowej

Płyta wiórowa powstaje w wyniku sklejenia specjalnie rozdrobnionych cząstek drewna. Dzięki temu wykorzystanie surowca jest dużo lepsze, w lesie pozostaje więcej drzew, a my otrzymujemy tworzywo jednorodne, o wystarczających parametrach mechanicznych do rpdukcji mebli.

Meble: płyta pilśniowa, MDF, HDF

Podobnie jak w przypadku płyty wiórowej, surowce te otrzymuje się z drewna najpierw rozdrobnionego, a następnie ponownie zespolonego. Różnica polega na tym, że stopień rozdrobnienia jest tu zdecydowanie większy aniżeli w przypadku płyty wiórowej. W efekcie uzyskujemy także większą jednorodność. Pozwala to wykorzystywać MDF i HDF do produkcji elementów profilowych mebli. Różnica między MDF a HDF jest taka, że HDF jest tworzywem gęstszym i wytrzymalszym.

Meble: okleina, fornir

Płyta pilśniowa, czy MDF to materiały, które nie są dekoracyjne i w związku z tym nie nadają się bezpośrednio do produkcji mebli. Jednak zalety wynikające z wysokiej wydajności i braku ograniczeń wymiarowych nie pozwalają ich pominąć przy produkcji mebli. Słabe walory wizualne różnych praktycznych tworzyw drzewnych od stuleci rozwiązuje się banalnie prosto - oklejając meble cienką warstwą szlachetnego litego drewna. Takie cienkie płaty drewna nazywamy okleiną lub fornirem. Fornir różni od okleiny większa grubość. W zasadzie do produkcji mebli używana jest wyłącznie okleina. Warto zauważyć, że mebel wykonany z tworzyw drzewnych oklejonych naturalną okleiną zachowuje wszystkie zalety drewna litego, jego niepowtarzalny rysunek, fakturę i kolor.
Uwaga! Niestety, wiele salonów meblowych terminem okleina określa także materiały nienaturalne, imitujące drewno, naturalną okleinę zaś - fornirem. Proponuję podczas zakupu wyjaśnić jednoznacznie, czy mamy do czynienia z okleiną naturalną, czy z jej imitacją, czyli folią.

Meble: folia

Tworzywo sztuczne imitujące naturalne drewno. Służy do dekoracji tworzyw użytych w produkcji mebli. Folię ze względu na niską ceną wykorzystuje się wyłącznie w produkcji mebli tanich.

Meble: laminat, melamina

To również tworzywa sztuczne tworzące ozdobną warstwę zewnętrzną tworzyw drzewnych. Są bardzo wytrzymałe. Doskonałe w produkcji mebli do wnętrz publicznych, gdzie naturalność, ciepło i uroda schodzą na plan dalszy, a liczy się przede wszystkim trwałość.

Kupujemy meble: na co zwrócić uwagę

Powyżej opisane zostały materiały podstawowe, które zasadniczo wpływają na jakość, standard i cenę mebli. Przy zakupie mebli należy zwrócić uwagę na jeszcze jeden element - okucia. Nie mam tu na myśli okuć ozdobnych, jak np. uchwyty. Ważniejsze jest to, co łatwo pominąć w sklepie, a co ma duży wpływ na funkcjonalność wyrobu, czyli wszystkie okucia ruchome: prowadnice szuflad, zawiasy, rozwórki i podnośniki klap. Należy już w sklepie zwrócić uwagę na to, jak działają, zapytać sprzedawcę o opinię, unikać wszystkiego, co wygląda niesolidnie.