Co mogą nam zaoferować salony meblowe? Meble: jakość i cena

2007-05-24 2:00 Przemysław Ptaszyński
Salon meble
Autor: Yong Kim/DADA Meble, ich ceny, są przede wszystkim uzależnione od zastosowanych materiałów do ich produkcji.

Salon meblowe oferują coraz więcej usług. Pojawiają się salony meblowe, w któych można zamówić projekt wnętrza. Standardem jest oferta salonu meblowego dotycząca transportu, wniesienia i montażu mebli w domu klienta. Kupując meble, często głównym kryterium wyboru jest cena. Czy tanie meble są dobrej jakości? O cenie mebli decyduje przede wszystkim materiał, z jakiego zostały wykonane. Podpowiadamy jakie wybrać meble i co sprawdzić w salonie meblowym.

Salony meblowe oprócz samych mebli, oferują dodatkowe usługi, np. projekty wnętrz. Koszt zaprojektowania wnętrza często okazuje się niewielki w porównaniu z efektem, który możemy uzyskać dzięki fachowej pomocy projektanta wnętrz. W szczególności, jeżeli brakuje nam czasu, a wybraliśmy skomplikowany system meblowy, dający duże możliwości aranżacyjne, i chcemy być pewni rezultatu, rada specjalisty staje się niezbędna.

Salony meblowe: montaż mebli

Natomiast pakiet usług transportowo-montażowych wiele salonów meblowych i producentów mebli oferuje bez dodatkowych opłat. Polecamy takie rozwiązanie, bo pozwala uniknąć nerwowej atmosfery w domu. Jeżeli jednak wierzymy we własne talenty techniczne, dysponujemy czasem i żelaznymi nerwami, a dzieci nie będą się do nas zbliżać podczas pracy, możemy zdecydować się na samodzielny montaż mebli. W takiej sytuacji warto zwrócić uwagę na to, czy producent oferuje meble wstępnie zmontowane, czy, wskutek oszczędności w ostatniej fazie produkcji, przyjadą do nas paczki pełne luźnych elementów.

Salony meblowe: jakich mebli szukać?

W salonie meblowym szukajmy po prostu dobrych produktów, bo, jak dowodzą badania, przeciętny Polak nie zna producentów mebli i ich marek. Wynika to głównie z faktu, że ich rynek jest również rozdrobniony. Nawet najwięksi producenci mebli obsługują nie więcej niż kilkanaście procent rynku. Tych stosunkowo dużych jest też wielu, a klęski urodzaju dopełnia fakt, że różnice jakościowe między nimi są niewielkie. Na szczęście jest to jakość wysoka. Od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku Polska jest jednym z mających najsilniejszą pozycję eksporterów mebli w Europie. Branża meblarska stanowi istotną część polskiego eksportu w ogóle. Bliskość dużego i wymagającego rynku niemieckiego oraz wieloletnie związki znaczących polskich producentów z najsilniejszymi w skali światowej "graczami" w tej branży owocują wysokim zaawansowaniem technologicznym i dobrym know-how.

Przejdźmy do sedna sprawy, czyli samych mebli. O ich wartości decydują, poza umiejętnościami producenta, zastosowane materiały.

Meble drewniane

Jest niezwykle mało mebli wykonanych w 100% z drewna litego. Bezpośrednią przyczyną jest nieracjonalność takiego rozwiązania. Trudno bowiem uzyskać duże, pozbawione wad elementy lite, a odpady powstające przy ich produkcji sięgają 90% masy wyjściowej. Lite drewno niezastąpione jest w produkcji elementów profilowych, ozdobnych i frontów mebli.

Meble z płyty wiórowej

Płyta wiórowa powstaje w wyniku sklejenia specjalnie rozdrobnionych cząstek drewna. Dzięki temu wykorzystanie surowca jest dużo lepsze, w lesie pozostaje więcej drzew, a my otrzymujemy tworzywo jednorodne, o wystarczających parametrach mechanicznych do rpdukcji mebli.

Meble: płyta pilśniowa, MDF, HDF

Podobnie jak w przypadku płyty wiórowej, surowce te otrzymuje się z drewna najpierw rozdrobnionego, a następnie ponownie zespolonego. Różnica polega na tym, że stopień rozdrobnienia jest tu zdecydowanie większy aniżeli w przypadku płyty wiórowej. W efekcie uzyskujemy także większą jednorodność. Pozwala to wykorzystywać MDF i HDF do produkcji elementów profilowych mebli. Różnica między MDF a HDF jest taka, że HDF jest tworzywem gęstszym i wytrzymalszym.

Meble: okleina, fornir

Płyta pilśniowa, czy MDF to materiały, które nie są dekoracyjne i w związku z tym nie nadają się bezpośrednio do produkcji mebli. Jednak zalety wynikające z wysokiej wydajności i braku ograniczeń wymiarowych nie pozwalają ich pominąć przy produkcji mebli. Słabe walory wizualne różnych praktycznych tworzyw drzewnych od stuleci rozwiązuje się banalnie prosto - oklejając meble cienką warstwą szlachetnego litego drewna. Takie cienkie płaty drewna nazywamy okleiną lub fornirem. Fornir różni od okleiny większa grubość. W zasadzie do produkcji mebli używana jest wyłącznie okleina. Warto zauważyć, że mebel wykonany z tworzyw drzewnych oklejonych naturalną okleiną zachowuje wszystkie zalety drewna litego, jego niepowtarzalny rysunek, fakturę i kolor.
Uwaga! Niestety, wiele salonów meblowych terminem okleina określa także materiały nienaturalne, imitujące drewno, naturalną okleinę zaś - fornirem. Proponuję podczas zakupu wyjaśnić jednoznacznie, czy mamy do czynienia z okleiną naturalną, czy z jej imitacją, czyli folią.

Meble: folia

Tworzywo sztuczne imitujące naturalne drewno. Służy do dekoracji tworzyw użytych w produkcji mebli. Folię ze względu na niską ceną wykorzystuje się wyłącznie w produkcji mebli tanich.

Meble: laminat, melamina

To również tworzywa sztuczne tworzące ozdobną warstwę zewnętrzną tworzyw drzewnych. Są bardzo wytrzymałe. Doskonałe w produkcji mebli do wnętrz publicznych, gdzie naturalność, ciepło i uroda schodzą na plan dalszy, a liczy się przede wszystkim trwałość.

Kupujemy meble: na co zwrócić uwagę

Powyżej opisane zostały materiały podstawowe, które zasadniczo wpływają na jakość, standard i cenę mebli. Przy zakupie mebli należy zwrócić uwagę na jeszcze jeden element - okucia. Nie mam tu na myśli okuć ozdobnych, jak np. uchwyty. Ważniejsze jest to, co łatwo pominąć w sklepie, a co ma duży wpływ na funkcjonalność wyrobu, czyli wszystkie okucia ruchome: prowadnice szuflad, zawiasy, rozwórki i podnośniki klap. Należy już w sklepie zwrócić uwagę na to, jak działają, zapytać sprzedawcę o opinię, unikać wszystkiego, co wygląda niesolidnie.