Aranżacje wnętrz i eko trend: jak kupować meble i dodatki eko? PORADNIK

2013-10-28 16:14
wnętrza eko salon
Autor: materiały prasowe Ekologiczne wnętrza to przede wszystkim naturalne materiały: drewno, len, rattan. Ale ekologia we wnętrzach to także bezpieczeństwo i jak najmniej toksycznych środków - na przykład w farbach do ścian. Zdjęcie: mat. prasowe Bondex

Staramy się żyć ekologicznie, a eko trend stał się modny także we wnętrzach. Aranżacje wnętrz w stylu ekologicznym to nie tylko naturalne kolory i materiały. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę kupując meble i dodatki, aby wnętrza były ekologiczne.

Aranżacje wnętrz w stylu ekologicznym to mocny trend. Bycie eko jest dziś zdecydowanie modne. Jednak ekologii nie można nazwać modą – to świadoma postawa coraz większej liczby osób. Segregacja odpadów, kupowanie ekologicznej żywności, rozsądne korzystanie z energii czy też wybieranie roweru zamiast samochodu dla wielu z nas staje się normą. Nic więc dziwnego, że w podobny sposób zaczynamy spoglądać na wnętrza aranżacje naszych domów i mieszkań. W aranżacji wnętrz w stylu eko bardzo ważne są materiały, z których wykonane są aranżacje wnętrz, ale także na przykład farby na ścianach, które powinny być dla nas jak najmniej szkodliwe.

Aranżacje wnętrz: eko dodatki i meble z odzysku

O ekologicznych materiałach dobrze jest pamiętać już podczas aranżacji wnętrza. Zamiast wybierać sztuczne tekstylia poszukajmy naturalnych tkanin, takich jak len czy bawełna, które są bezpieczne dla naszego zdrowia. Podobnie w przypadku dekoracji lepiej jest zrezygnować z tanich produktów sprowadzanych z Chin i wykonywanych np. z polirezynu. W aranżacji wnętrz postawmy na ekologiczne materiały, takie jak kamionka lub glina. Wykonane z nich wazony oraz naczynia są zarówno bardzo piękne, jak i zwyczajnie zdrowe. Nieocenionym surowcem jest także drewno – jest ono bowiem całkowicie naturalne, a zarazem szalenie plastyczne. Drewniane podłogi, półki, skrzynie czy nawet dekoracje to tylko niektóre ze sposób jego wykorzystania we wnętrzach eko.

Nie obawiajmy się też w aranżacji wnętrz w stylu ekologicznym przedmiotów z odzysku. Dla wielu osób zniszczony, stary mebel to produkt, który trzeba koniecznie zastąpić nowym. Jednak, jeśli zdobędziemy się na odrobinę wysiłku, to z powodzeniem możemy samodzielnie odnowić zużytą szafę lub komodę – potrzeba do tego jedynie odrobiny ekologicznej emalii lub lakieru. W ten sposób przyczyniamy się nie tylko do ochrony środowiska, ale też oszczędzamy pieniądze, które musielibyśmy wydać na nowy mebel.

Eko wnętrza: bezpieczne farby do ścian

O ekologiczną aranżację wnętrz możemy zadbać już podczas budowy i wykańczania domu. Zastosowanie materiałów, takich jak drewno, kamień czy cegły z naturalnej gliny to tylko niektóre z możliwości. Podczas malowania ścian warto np. poszukać farb o obniżonej lub wręcz zerowej zawartości lotnych związków organicznych (LZO). Substancje te na skutek kontaktu ze słońcem obniżają poziom ozonu i przyczyniają się do zwiększenia zanieczyszczenia środowiska. W styczniu 2010 roku Unia Europejska wprowadziła dyrektywę ograniczającą zawartość szkodliwych LZO. Wszystkie produkty wyprodukowane po tej dacie muszą być zgodne z ustalonymi normami i odpowiednio oznakowane – powinny one posiadać tzw. znak zielonego liścia.

wnętrza eko
Autor: materiały prasowe