32x TELEWIZOR DO SALONU: jak dobrać do aranżacji wnętrza i gdzie go umieścić

2013-10-08 18:41

Kupując telewizor do salonu, pamiętaj, że nie może on być zbyt duży, bo siedząc na kanapie trudno będzie ogarnąć wzrokiem cały ekran, ani zbyt mały, ponieważ na takim nie widać szczegółów. Trzeba też telewizor w salonie ładnie wyeksponować. Podpowiadamy, jak to zrobić. Telewizor do salonu. PORADY i 32 ZDJĘCIA salonu.

Spis treści

  1. Telewizor do salonu: najlepsze miejsce na telewizor, gdzie go postawić?
  2. Telewizor do salonu: jak go CIEKAWIE wyeksponować

Zakup jak największego telewizora do salonu nie zawsze się sprawdza. To, jak będziemy widzieć obraz tv zależy bowiem w dużym stopniu od wielkości pokoju, w którym umieścimy urządzenie. Na przykład: jeśli nie da rady odsunąć kanapy od ekranu na właściwą odległość, będziemy oglądać obraz jedynie fragmentarycznie, bo nasz wzrok nie obejmie jego całej powierzchni.

W ustaleniu optymalnej odległości telewizora od kanapy, z której będziemy go oglądać, pomoże nam prosta zasada: im większy ekran, tym większa odległość między nim a widzem. Znaczenie ma tu rozdzielczość obrazu, a dokładniej – liczba linii wyświetlanego obrazu (N).

Telewizor do salonu: najlepsze miejsce na telewizor, gdzie go postawić?

Zanim zdecydujesz o wielkości telewizora do salonu, sprawdź w jakiej odległości od kanapy możesz go ustawić. W uproszczeniu - minimalna odległość jest równa mniej więcej połowie przekątnej ekranu telewizora. Jeśli więc twój telewizor do salonu ma mieć 42 cale, powinien stać w odległości nie mniejszej niż 2,2 m od kanapy. Odbiornik 32-calowy wystarczy postawić około 1,6 m od widza. Dokładne odległości – minimalne i maksymalne dla dwóch popularnych wartości rozdzielczości pionowej telewizorów: HDTV – N = 720 linii, HDTV – N = 1080 linii ustalisz na podstawie wzorów poniżej (źródło: Murator).

  • dla odbiorników HDTV – N = 720 linii – minimalna odległość wynosi: długość przekątnej ekranu w centymetrach x 2,5; maksymalna: długość przekątnej ekranu w centymetrach x 3,5;
  • dla odbiorników HDTV – N = 1080 linii – minimalna odległość wynosi: przekątna ekranu w centymetrach x 1,6; maksymalna: długość przekątnej ekranu w centymetrach x 2,5.

Informację o rozdzielczości obrazu telewizora znajdziesz w instrukcji; 1 cal to 2,54 cm.

Telewizor do salonu: jak go CIEKAWIE wyeksponować

Płaski ekran telewizora do salonu przypomina obraz, dlatego często projektanci eksponują go w podobny sposób. Wieszają go na ścianie podkreślonej ciekawą okładziną, np. fornirowaną, kamienną, wyłożoną ładną tapetą albo pomalowaną na zdecydowany kolor. Niekiedy z przymrużeniem oka otaczają ekran ozdobną ramą do obrazu i dodatkowo podświetlają go dekoracyjnym oświetleniem LED-owym lub halogenowym. Do aranżacji z ekranem na ścianie świetnie pasują niskie długie komody. Można je dobrać na zasadzie kontrastu do tła ściany albo „zgubić” tym samym czy podobnym co ona kolorem. Inne często stosowane rozwiązanie to „włączenie” ekranu w zabudowę ściany, np. w meblościankę czy meble modułowe (zobacz nasze zdjęcia). To sprawdza się jednak w przypadku nowoczesnych mebli o prostych kształtach, takich jak forma telewizora do salonu.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE