Wycieraczka z otoczakami: zrób to sam. Ociekacz na buty

2017-07-24 9:28 architekt Aleksandra Kaszubska
wycieraczka z otoczaków
Autor: architekt Aleksandra Kaszubska

W zrób to sam pomysł na wycieraczkę - ociekacz na buty, która jest zrobiona z kamieni otoczaków.

W zrób to sam pokazujemy jak zrobić wycieraczkę (ociekacz) na buty, która wypełniona jest kamieniami. Wszyscy znamy sytuację, kiedy wchodząc do mieszkania w śnieżny lub deszczowy dzień, nie wiemy co zrobić z zabłoconymi, mokrymi butami. Oczywiście można je postawić na tradycyjnej wycieraczce, ale problem topniejącego śniegu czy spływającego błota pozostaje. W zrób to sam proponujemy nietypowe rozwiązanie - ociekacz na buty.

Głównym jego elementem są kamienie otoczaki - wnieśmy trochę przyrody i natury do naszego wnętrza i zróbmy z niej użytek! Przedmiot jest prosty w wykonaniu, a jego funkcjonalność przewyższa tradycyjne gumowe czy tekstylne wycieraczki. Topniejący śnieg i błoto „znika” pomiędzy kamykami, większość wyparowuje po niedługim czasie - jedyne, co musimy zrobić, to od czasu do czasu wyczyścić dno skrzynki. Koniec z kałużami w przedpokoju!

Wycieraczka ociekacz na buty: potrzebne materiały

  • 4 formatki sklejki liściastej wodoodpornej gr. 1,5 cm o wymiarach podanych na rysunku w galerii (usługa docięcia w markecie budowlanym) - cena 41,90 zł/m2
  • kamienie otoczaki (do kupienia w sklepach ogrodniczych), najlepiej czarne - cena 33 zł/20 kg
  • wodoodporny klej do drewna - 36,42 zł/600 ml

Wycieraczka ociekacz na buty: instrukcja zrób to sam

KROK 1.
W pierwszej kolejności należy kupić sklejkę i poprosić o jej docięcie według wymiarów podanych na zdjęciu. Linia cięcia musi być bardzo precyzyjna, dlatego warto jest skorzystać z profesjonalnej usługi - w marketach budowlanych z reguły cięcie sklejki jest wliczone w cenę materiału.

KROK 2.
Teraz musimy przygotować sobie płaską powierzchnię, np. kawałek podłogi, zabezpieczając ją gazetami. Za pomocą kleju mocujemy cztery ścianki naszej wycieraczki - ociekacza do największego elementu ze sklejki - w ten sposób powstanie skrzynka. Postępujmy zgodnie z instrukcją na opakowaniu kleju. Po sklejeniu całości trzeba będzie poczekać, aby poszczególne elementy trwale się związały - dobrze jest obciążyć skrzynkę czymś ciężkim, np. książkami.

KROK 3.
Kiedy upłynie wymagany czas, musimy już tylko wsypać otoczaki do skrzynki (naszej wycieraczki ociekacza na buty). Warstwa kamieni powinna być nieco niższa niż boczne ścianki skrzynki - o ok. 0,5 cm. Teraz pozostało nam już tylko ustawienie ociekacza w stosownym miejscu - im bliżej drzwi wejściowych, tym lepiej.

Uwaga - wymiary skrzynki możemy oczywiście zmienić pamiętając, że szerokość nie powinna być mniejsza niż 35 cm. Możemy też wykonać kilka ociekaczy i połączyć je w modułową całość - wszystko zależy od oczekiwanego efektu i układu naszego przedpokoju.