Tapicerowanie mebli: jak obić krzesło KROK PO KROKU

2016-01-18 14:49 Redakcja
Tapicerowanie mebli krok po kroku
Autor: Redakcja

Jak samodzielnie odnowić stare krzesło? Tapicerowanie mebli nie ma dla nas tajemnic! Zobacz, jak wymienić starą tapicerkę w odnawianym krześle i przywrócić mu świeży i nowoczesny design!

Jak samodzielnie odnowić stare tapicerowane krzesło? Wymiana starej tapicerki samodzielnie w domu nie stanowi już tajemnic. Z naszym instruktażem WIDEO samodzielnie KROK PO KROKU wymienisz starą tapicerkę w odnawianym krześle i zyskasz nowy design w swoim wnętrzu!

Tapicerowanie mebli: jak obić krzesło?

Przed samodzielną wymianą tapicerki należy się odpowiednio przygotować. Materiały, bez których nie możesz się obyć wymieniając starą tapicerkę krzesła w domu, to:

- materiał obiciowy w wybranym wzorze ( np. w pepitkę),
- zszywacz tapicerski (tzw. taper),
- śrubokręt,
- kombinerki,
- gruba igła i nici.

Tapicerowanie mebli krok po kroku
Autor: Redakcja

Czytaj też: Woskowanie mebli drewnianych KROK PO KROKU >>>

Tapicerowanie mebli krok po kroku

KROK 1: Zdemontuj oparcie i siedzisko. Powoli i precyzyjnie (tak, by nie uszkodzić struktury odnawianego krzesła, podważając śrubokrętem usuwaj mocowania starego materiału tapicerskiego. Delikatnie zdejmij materiał z przestrzeni siedziska i oparcia.

KROK 2: Odmierz odpowiednią ilość materiału, przykładając zdjęty z krzesła odcinek materiału do nowej tkaniny. Zostawiając pewien margines, wytnij wzdłuż szablonu odpowiednią ilość nowego materiału tapicerskiego.

KROK 3: Jeżeli wypełnienie siedziska nie jest bardzo zniszczone, pozostaw je. Jeśli jest zjałczałe, wymień na nowy wypełniacz tapicerski o zbliżonej grubości (do kupienia w marketach budowlanych i zakładach tapicerskich). Po przyłorzeniu siedziska do lewej strony wyciętego kawałka materiału tapicerskiego, równomiernie rozłóż i wyrównaj tkaninę pod nim. Jeśli tkanina ma wyraźny, graficzny wzór, postaraj się ułożyć go bardzo precyzyjnie. Zaginaj przeciwległe boki materiału i stopniowo, sprawdzając na bieżąco naprężenie i układ materiału na siedzisku, przymocuj poły za pomocą tapera. 

KROK 4: Gdy wszystkie cztery boki materiału tapicerskiego zostały przymocowane do siedziska taperem, pora na narożniki. Nożyczkami do materiału odetnij nadmiar tkaniny, delikatnie zaokrąglając narożnik i pozostawiając pewien margines. Następnie zagnij zaokrąglony fragment materiału w narożniku do środka i udrapuj metodą na zakładkę pożądany kształt, dokładnie naciągając i wyrównując mocowany materiał. Na każdym etapie naciągnięcia materiału pomóż sobie taperem, przytwierdzając tkaninę fragmentarycznie do siedziska.

KROK 5: Analogicznie postąp z oparciem odnawianego krzesła, mocując jednak materiał nie do czterech, a do trzech boków oparcia. Jeden z szerszych boków pozostaw do zszycia (w miejscu skierowanym do siedziska po zamontowaniu). Rogi materiału przy ostatnim boku natnij - ułatwi Ci to ostateczne naciągnięcie materiału i poprawę ewentualnych nierówności. Zawiń wystającą część materiału przy czwartym boku do wewnątrz i przymocuj na środku taperem.

KROK 6: Do ostatecznego wykończenia tapicerki oparcia odnawianego krzesła potrzebować będziesz grubej igły i nitki. Zagnij rogi materiału przy ostatnim boku pod spód i ściegiem krytym zeszyj ręcznie skrajne boki materiału. Teraz wystarczy już tylko przymocować nową odsłonę siedziska i oparcia do odświeżonej ramy krzeseł. Gotowe!

Tapicerowanie mebli: inspiracje

Jeśli lubisz styl retro i fascynuje Cię odnawianie starych mebli, ale nie masz pomysłu na to, jak to zrobić, skorzystaj z naszych podpowiedzi! W galeriach znajdziesz masę ciekawych inspiracji.