Tapicerowanie mebli: jak obić krzesło KROK PO KROKU

2016-01-18 14:49
Tapicerowanie mebli krok po kroku
Autor: Redakcja

Jak samodzielnie odnowić stare krzesło? Tapicerowanie mebli nie ma dla nas tajemnic! Zobacz, jak wymienić starą tapicerkę w odnawianym krześle i przywrócić mu świeży i nowoczesny design!

Jak samodzielnie odnowić stare tapicerowane krzesło? Wymiana starej tapicerki samodzielnie w domu nie stanowi już tajemnic. Z naszym instruktażem WIDEO samodzielnie KROK PO KROKU wymienisz starą tapicerkę w odnawianym krześle i zyskasz nowy design w swoim wnętrzu!

Tapicerowanie mebli: jak obić krzesło?

Przed samodzielną wymianą tapicerki należy się odpowiednio przygotować. Materiały, bez których nie możesz się obyć wymieniając starą tapicerkę krzesła w domu, to:

- materiał obiciowy w wybranym wzorze ( np. w pepitkę),- zszywacz tapicerski (tzw. taper),- śrubokręt,- kombinerki,- gruba igła i nici.

Tapicerowanie mebli krok po kroku
Autor: Redakcja

Czytaj też: Woskowanie mebli drewnianych KROK PO KROKU >>>

Tapicerowanie mebli krok po kroku

KROK 1: Zdemontuj oparcie i siedzisko. Powoli i precyzyjnie (tak, by nie uszkodzić struktury odnawianego krzesła, podważając śrubokrętem usuwaj mocowania starego materiału tapicerskiego. Delikatnie zdejmij materiał z przestrzeni siedziska i oparcia.

KROK 2: Odmierz odpowiednią ilość materiału, przykładając zdjęty z krzesła odcinek materiału do nowej tkaniny. Zostawiając pewien margines, wytnij wzdłuż szablonu odpowiednią ilość nowego materiału tapicerskiego.

KROK 3: Jeżeli wypełnienie siedziska nie jest bardzo zniszczone, pozostaw je. Jeśli jest zjałczałe, wymień na nowy wypełniacz tapicerski o zbliżonej grubości (do kupienia w marketach budowlanych i zakładach tapicerskich). Po przyłorzeniu siedziska do lewej strony wyciętego kawałka materiału tapicerskiego, równomiernie rozłóż i wyrównaj tkaninę pod nim. Jeśli tkanina ma wyraźny, graficzny wzór, postaraj się ułożyć go bardzo precyzyjnie. Zaginaj przeciwległe boki materiału i stopniowo, sprawdzając na bieżąco naprężenie i układ materiału na siedzisku, przymocuj poły za pomocą tapera. 

KROK 4: Gdy wszystkie cztery boki materiału tapicerskiego zostały przymocowane do siedziska taperem, pora na narożniki. Nożyczkami do materiału odetnij nadmiar tkaniny, delikatnie zaokrąglając narożnik i pozostawiając pewien margines. Następnie zagnij zaokrąglony fragment materiału w narożniku do środka i udrapuj metodą na zakładkę pożądany kształt, dokładnie naciągając i wyrównując mocowany materiał. Na każdym etapie naciągnięcia materiału pomóż sobie taperem, przytwierdzając tkaninę fragmentarycznie do siedziska.

KROK 5: Analogicznie postąp z oparciem odnawianego krzesła, mocując jednak materiał nie do czterech, a do trzech boków oparcia. Jeden z szerszych boków pozostaw do zszycia (w miejscu skierowanym do siedziska po zamontowaniu). Rogi materiału przy ostatnim boku natnij - ułatwi Ci to ostateczne naciągnięcie materiału i poprawę ewentualnych nierówności. Zawiń wystającą część materiału przy czwartym boku do wewnątrz i przymocuj na środku taperem.

KROK 6: Do ostatecznego wykończenia tapicerki oparcia odnawianego krzesła potrzebować będziesz grubej igły i nitki. Zagnij rogi materiału przy ostatnim boku pod spód i ściegiem krytym zeszyj ręcznie skrajne boki materiału. Teraz wystarczy już tylko przymocować nową odsłonę siedziska i oparcia do odświeżonej ramy krzeseł. Gotowe!

Tapicerowanie mebli: inspiracje

Jeśli lubisz styl retro i fascynuje Cię odnawianie starych mebli, ale nie masz pomysłu na to, jak to zrobić, skorzystaj z naszych podpowiedzi! W galeriach znajdziesz masę ciekawych inspiracji.

Tapicerowanie mebli. Jak wymienić meble przy małym nakładzie gotówki.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Mała kuchnia? Są sposoby, by jej mankamenty przekuć w zalety i wykorzystać każdy centymetr. Warto, na przekór zimie, uprawiać w domu kwiaty i zioła.

Kup dostęp od 1 zł
Moje Mieszkanie 2/22