Taboret z siedziskiem z betonu: zrób to sam

2017-07-10 9:58 architekt Aleksandra Kaszubska
taboret z betonowym siedziskiem
Autor: architekt Aleksandra Kaszubska

W naszym cyklu zrób to sam pokazujemy jak zrobić taboret z siedziskiem z betonu. Taki taboret może też służyć za mały stolik. Taboret z betonem: instrukcja zrób to sam.

Beton dekoracyjny na ścianie czy podłodze wnętrza staje się coraz bardziej popularny w aranżacji wnętrz i przyzwyczailiśmy się już do jego surowości. Jednak nie każdy miłośnik industrialnych klimatów zdecyduje się na ten materiał na tak dużych powierzchniach, jakimi są podłoga czy ściana. Proponujemy wprowadzenie do wnętrza małego elementu - mebla z wykorzystaniem tego wdzięcznego materiału. W naszym cyklu zrób to sam przedstawiamy instrukcję wykonania taboretu z siedziskiem z betonu. Taki taboret z betonem będzie idealnym dodatkiem do wnętrz nowoczesnych, minimalistycznych, ale sprawdzi się także we wnętrzach bardziej tradycyjnych - jako „przełamanie” stylu oraz ekstrawagancki dodatek!

Taboret z siedziskiem z betonu: potrzebne materiały

1.    Sucha mieszanka betonu architektonicznego GRC – cena 43,10 zł/ 25 kg
2.    Kij drewniany, np. do szczotki o średnicy 3cm i długości 140 cm – cena 3,80 zł/ szt.
3.    Wiadro plastikowe okrągłe, z gładkim dnem, poj. 15l – cena 9,90 zł/ szt.
4.    Papier ścierny o różnej grubości ziaren
5.    Farba emaliowa do drewna o wybranym kolorze – cena 14,90 zł/ 900ml
6.    Plastikowa butelka PET, poj. 1l

 

Taboret z betonowym siedziskiem: zrób to sam

KROK 1.
W pierwszej kolejności należy pociąć drewniany kij na trzy równe odcinki – możemy skorzystać z usługi docięcia w markecie budowlanym przy okazji zakupu. Końcówki musimy poddać niewielkiej obróbce za pomocą papieru ściernego – tak aby były gładkie.

KROK 2.
Teraz kolej na wykonanie siedziska taboretu z betonu. Upewnijmy się, że wiadro jest w środku czyste i suche. Wsypujemy do środka mieszankę betonową – warstwa musi mieć ok. 8-9 cm grubości. Dodajemy stopniowo trochę wody i mieszamy. Uważajmy, aby wody nie było zbyt dużo - zaczynamy od małej ilości, a następnie uzupełniamy w miarę potrzeby. Docelowo masa betonowa powinna mieć konsystencję gęstego ciasta. Musimy ją dokładnie wyrobić. Kiedy jest gotowa, czas na pozbycie się pęcherzyków powietrza. W tym celu należy postukać wiadrem o podłogę.

KROK 3.
Teraz czekamy aż masa betonowa stężeje. Kiedy jest już bardzo gęsta nadszedł czas na umieszczenie w niej nóg taboretu - czyli trzech odcinków drewnianego kija. Nogi powinny być zanurzone w masie na długości ok. 4 cm. Starajmy się, aby wszystkie trzy elementy umieścić na tej samej głębokości - jest to bardzo ważne. Opieramy kijki na ściankach wiadra i czekamy ok. 20 godzin w zależności od zleceń producenta mieszanki betonowej.

KROK 4.
Aby wyjąć taboret z formy (czyli wiadra) należy odgiąć ścianki wiadra na zewnątrz. Prawdopodobnie trzeba będzie tę czynność powtórzyć kilka razy, na całym obwodzie wiaderka.

KROK 5.
Za pomocą papieru ściernego o granulacji 120 wygładzamy brzegi i krawędzie betonowego siedziska taboretu. Nie powinno to sprawić nam większych trudności, gdyż na tym etapie beton jest nadal lekko plastyczny.KROK 6.
Taboret jest już w zasadzie gotowy. Jeśli chcemy, możemy dodać mu trochę koloru. W tym celu do obciętej od góry butelki plastikowej nalewamy wybraną farbę i po kolei zanurzamy w niej nogi taboretu na wybraną przez siebie głębokość. Teraz już pozostaje nam tylko poczekać aż farba wyschnie (ustawmy taboret na zabezpieczonej gazetami powierzchni – nie odwracajmy go do góry nogami, gdyż w ten sposób powstaną nam zacieki z farby), a beton stężeje do końca. I już – gotowe!