Poduszka z serwetką – jak zrobić taką dekorację? Instrukcja krok po kroku

2021-06-28 14:06

Rękodzieło to wielka pasja Agnieszki. Ma swoją pracownię - Willow Hand Made. Nam pokazuje, jak wykonać poszewkę ozdobioną serwetką wykonaną szydełkiem.

Umiejętności manualne oraz zacięcie artystyczne to dziedziczne obciążenie – żartuje Agnieszka. – Moja mama, plastyczka, nauczyła mnie dziergać, gdy byłam kilkulatką. Babcia projektowała nakrycia głowy do spektakli w Teatrze Wielkim w Warszawie, fantastycznie szydełkowała i haftowała. Mając takie nauczycielki, tworzyłam ubranka dla lal i misiów, budowałam im domy, stale coś lepiłam, rysowałam, malowałam…

Agnieszka myślała o grafice, architekturze, wzornictwie przemysłowym, ale stanęło na resocjalizacji. To nie była jej bajka. Imała się różnych zajęć, między innymi była montażystką filmową, wraz z mężem prowadziła przedsiębiorstwo, ale nadal w wolnym czasie dekorowała wnętrza, szyła, robiła na drutach i szydełkowała, haftowała, odnawiała meble…

– Gdy starsza córka wyfrunęła z domu, postanowiłam zrobić coś dla siebie – opowiada. – W decyzji pomogło mi Moje Mieszkanie. Naprawdę! Co miesiąc je kupowałam i zafascynowana czytałam historie kobiet z pasją, które odważyły się realizować marzenia. Ja zawsze coś robiłam, ale po godzinach, gdy zrobiłam już wszystko ważniejsze. Stale brakowało mi czasu, a chciałam się uczyć i wielu rzeczy spróbować. Zebrałam odwagę i zaczęłam tworzyć w pełnym wymiarze godzin, a potem otworzyłam pracownię Willow Hand Made.

Pod opieką płaczącej wierzby
Autor: Marcin Czechowicz, styl. Marynia Moś Nostalgiczne poduszki w beżach i szarościach pasują do niemal każdego wnętrza. Aby lepiej się prezentowały, serwetki przed naszyciem upierz, wykrochmal i starannie wyprasuj.

Na jednym ze spacerów z psami Agnieszka poznała Irenę Urban, mistrzynię koronek, zwłaszcza robionych na pięciu drutach według starych instrukcji. Tego nauczyła ją jej mama, wirtuozka dziergania.

– Szybko znalazłyśmy wspólny język – wspomina Agnieszka. – Irenka pomaga mi w pracowni, a przy spiętrzeniu zamówień także nasze koleżanki, Beata i Ola. Przy kawie również wymieniamy się nowymi wzorami, ściegami i doświadczeniami w naszych zmaganiach z rękodziełem. Produkty można kupić na Willowhandmade.pl i portalach rękodzielniczych, a także na Etsy.com i Dawanda.de. Cieszę się, że polskie rękodzieło idzie w świat!

Pod opieką płaczącej wierzby
Autor: Marcin Czechowicz, styl. Marynia Moś Dom powstał po powrocie moim i męża z USA – mówi Agnieszka Różycka (z lewej) – na krańcu Warszawy w otulinie parku krajobrazowego rzeczki Wilanówki. Sama nadzorowałam budowę i z rozkoszą go urządzałam, gdyż projektowanie wnętrz i ogrodów to, obok rękodzieła, moje kolejne wielkie pasje. – Gdy pierwszy raz tu trafiłam – dodaje Irena Urban (z prawej) – zachwyciły mnie dworek z symetrycznym osiowym układem, piękne przedmioty, ładnie dobrane kolory i zaczarowany ogród. Jadąc z centrum, nie spodziewałam się, że po kwadransie przeniosę się w inny wymiar, gdzie czas zwalnia, atmosfera otula cię miękką kołderką, a rzeczy mają duszę…