Zasłony, poduszki i dodatki Karolina zrobiła własnoręcznie. "Meble nie odciągają uwagi"

2023-04-21 13:22

Szycie i krawiectwo były ze mną od zawsze – mówi Karolina Majewska-Nowak. – Choć szkołę krawiecką skończyłam jako drugą, to właśnie szycie stało się moim sposobem na życie. To zawód i pasja.

Pani w salonie
Autor: Igor Dziedzicki Karolina wraz z rodziną, czyli mężem Łukaszem i 6-letnią córeczką Zosią mieszka w Garbatce- -Letnisku, miejscowości znajdującej się na terenie Puszczy Kozienickiej. Tu też znajduje się jej otworzona kilka lat temu „Pracownia Majewska”. – Cieszę się, że nasza Zosia już przejawia inklinacje do igły i nożyczek – mówi dumna mama. – Już teraz bardzo pomaga mi w pracy…

Turkot maszyny do szycia towarzyszył mi od dzieciństwa, bo moja mama, krawcowa z zamiłowania, stale coś szyła. Lubiłam ten dźwięk, lubiłam patrzeć, jak mama szyje… Wiele rzeczy nauczyłam się robić, np. przyszywać guziki, podszywać doły spódnic czy spodni, właśnie obserwując ją.

Jako dziecko szyłam ręcznie ubranka dla lalek, potem pod okiem mamy próbowałam pierwszych ściegów maszynowych. Dziś z przyjemnością wracam do tych wspomnień i ze wzruszeniem patrzę na moją córkę z igłą w ręku i przy maszynie.

Zawód bliski sercu

Mimo że z szyciem byłam związana od dziecka, pierwotnie wybrałam inną drogę zawodową. Ukończyłam Wydział Artystyczny UMCS w Lublinie. Potem wyszłam za mąż, pojawiła się na świecie Zosia. Zamieszkaliśmy w naszym niedużym domu, który dopieszczałam wnętrzarsko. Cały czas coś szyłam, głównie ubrania dla nas i domowe tekstylia, ale dopiero kilka lat temu postanowiłam ukochaną pasję przekuć w zawód.

Podeszłam do tego metodycznie: skończyłam szkołę krawiecką i otworzyłam własną pracownię. Znajduje się dosłownie kilka kroków od domu, a ja to miejsce traktuję jak drugi dom. Obydwie sfery urządziłam, łącząc prostotę, funkcjonalność i estetykę. Lubię przestrzeń, oddech, światło… To dają duże okna, wiele punktów oświetleniowych, jasne kolory.

Meble w domu i pracowni mają proste formy i nie narzucają swojej obecności. Przykuwające uwagę akcenty to najczęściej uszyte przeze mnie zasłony, poduszki, obrusy, serwetki, bieżniki i drobne tekstylne akcesoria domowe.

Wigwam dla Zosi powstał z potrzeby chwili – córka marzyła o namiocie. Potem uszyłam jeszcze parę. Poduszki i kocyki można zamówić w kompletach lub oddzielnie. Swoje wyroby, także te dla dorosłych, prezentuję na Instagramie (@pracownia.majewska) i Facebooku (PracowniaMajewska).

Tkaniny i akcesoria pasmanteryjne kupuję w kilku sprawdzonych sklepach oferujących bogaty wybór. Świetne jest to, że można ten sam wzór dostać na kilku rodzajach materiałów, np. bawełnie, welurze, tkaninie wodoodpornej i dzianinie – idealne do ciekawych zestawów.

Wigwam
Autor: Igor Dziedzicki

Każdą rzecz, jaka wychodzi spod mojej ręki, traktuję indywidualnie, staram się, by była dopracowana w szczegółach.

Nie masz pomysłu na obrus czy poduszkę? Wybierz dobrej jakości materiał, np. we wzory albo w intensywnym kolorze, i wykończ ozdobną taśmą. Wystarczy doszyć lamówkę z pomponikami czy chwostami i powstanie efektowny dodatek.

Tkaniny
Autor: Igor Dziedzicki

Szyję zestawy: sukienka i torebka, torebka i kosmetyczka, takie same ciuszki dla mamy i córki… Zdarzało mi się też przygotowywać kompletami dodatki do domu, począwszy od zasłon i poduszek, na obrusach i serwetkach skończywszy. Bardzo to lubię, bo widzę w tym świetną okazję do zaprojektowania czegoś wyjątkowego, odpowiedniego wyłącznie dla danego odbiorcy.

DIY
Autor: Igor Dziedzicki

Pracownia to idealne miejsce do myślenia, kreowania, konstruowania i pracy oraz – planowania. Tu powstają rzeczy na zamówienie, „gotowce” oraz te szyte na miarę. Lubię bardzo kontakt z klientami, poznawanie ich, wchodzenie z nimi w relacje. Wtedy tworzę projekty osobiste, zindywidualizowane i jedyne w swoim rodzaju.

Pracownia
Autor: Igor Dziedzicki

Głównie szyję ubrania, tekstylia domowe oraz torby, torebki i plecaki.

Szycie torebek zaczęło się od poszukiwania tej właściwej dla siebie, z „tym wszystkim czymś” – nie było takiej… więc stworzyłam ją sama! Potem doszły plecaki, tzw. nerki… Chyba najbardziej lubię szyć takie akcesoria. Wykorzystuję m.in. ekoskórę oraz tkaniny wodoodporne.

Dbam o szczegóły, czyli o wykończenie środków – podszewka musi być ładna, starannie uszyta i mieć liczne kieszenie. Ważną częścią tych projektów są też okucia, suwaki itp. – dobra jakość i estetyka to podstawa.

DIY
Autor: Igor Dziedzicki

Plany na przyszłość? Samodoskonalenie się, rozwój pracowni, realizacja nowych projektów.

Szycie to pasja, którą przekazała mi mama. Dziś przekazuję ją dalej, prowadząc warsztaty krawieckie dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Ich najmłodszym uczestnikiem jest Zosia. Bardzo wcześnie cięła, spinała i wybierała tkaniny.

Dziś w pracowni ma swoją maszynę i manekin, na których tworzy własne projekty. Lubi też sama projektować ubrania, które potem ja dla niej szyję, jest w swoich wyborach zdecydowana. Chętnie ubiera nas obie – czasem są to identyczne sukienki, czasem mają ten sam krój, ale różnią się kolorem.

Maszyna do szycia
Autor: Igor Dziedzicki
Szyjemy torbę na pieczywo – instrukcja

Potrzebne będą: tkanina, nici, kalka, nożyczki, szpilki, linijka, długopis, maszyna.

Maszyna do szycia
Autor: Igor Dziedzicki

Po lewej stronie tkaniny rozrysuj potrzebne elementy, ponumeruj.

DIY Torba na pieczywo
Autor: Igor Dziedzicki

Wytnij ponumerowane elementy.

DIY Torba na pieczywo
Autor: Igor Dziedzicki

Części 1 i 2 złóż lewymi stronami do siebie, zepnij szpilkami.

DIY Torba na pieczywo
Autor: Igor Dziedzicki

Zszyj tkaninę po prawej stronie blisko brzegu.

DIY Torba na pieczywo
Autor: Igor Dziedzicki

Odwróć na lewą stronę. Rozprostuj szwy, przypnij je szpilkami i przeszyj tym razem ok. 1 cm od brzegu.

DIY Torba na pieczywo
Autor: Igor Dziedzicki

Odwróć na prawą stronę. Złóż do siebie brzegi dna tak, by szwy spodu i boku zetknęły się ze sobą.

DIY Torba na pieczywo
Autor: Igor Dziedzicki

Przypnij szpilkami i przeszyj blisko brzegu tkaniny.

DIY Torba na pieczywo
Autor: Igor Dziedzicki

Odwróć na lewo, rozprostuj szwy i przeszyj 1 cm od krawędzi.

DIY Torba na pieczywo
Autor: Igor Dziedzicki

Ucha (części 3 i 4) złóż wzdłuż na pół, brzegami do środka i jeszcze raz do środka.

DIY Torba na pieczywo
Autor: Igor Dziedzicki

Przypnij szpilkami, przeszyj wzdłuż wszystkich boków blisko rantu. Zaznacz na górze torby środki jej boków. Przypnij ucha w odległości 4 cm po prawej i lewej stronie wyznaczonego środka. Przeszyj kilka razy w miejscu mocowania uch.

DIY Torba na pieczywo
Autor: Igor Dziedzicki

Pasek będący rantem torby (części 5 i 6) złóż prawą stroną do prawej i zszyj wzdłuż krótszych boków (jego obwód powinien być równy obwodowi torby).

DIY Torba na pieczywo
Autor: Igor Dziedzicki

Złóż zszyty pasek z brzegiem torby prawa do prawej tak, by szwy boczne torby i brzegu pokrywały się, zepnij szpilkami i zszyj. Odwróć pasek do wnętrza torby, rozprostuj szew, przeszyj wzdłuż górnej krawędzi blisko brzegu.

DIY Torba na pieczywo
Autor: Igor Dziedzicki

Złóż brzeg na pół, podwijając, przytrzymaj szpilkami i zszyj blisko linii złożenia, doszywając w ten sposób dolną część brzegu do komory torebki.

DIY Torba na pieczywo
Autor: Igor Dziedzicki

Gotowe!

DIY Torba na pieczywo
Autor: Igor Dziedzicki

Wybierając tkaniny na torebki, nie kieruj się jedynie kolorami i wzorami. Materiały naturalne prezentują się szlachetniej i można je prać w wyższej temperaturze. To ważne zwłaszcza wtedy, gdy będziesz w nich nosić takie produkty spożywcze, jak pieczywo, warzywa, owoce.

DIY Torba na pieczywo
Autor: Igor Dziedzicki
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE