Ozdabiamy podłogę w pokoju dziecka: zrób to sam

2019-04-24 10:02 architekt Aleksandra Kaszubska

W zrób to sam pomysły na ozdobienie podłogi w pokoju dziecka. Zobaczcie proste dekoracje podłogi do samodzielnego wykonania.

Dekoracja podłogi w pokoju dziecka
Autor: materiały prasowe

Ozdabianie i dekorowanie ścian w pokoju dziecięcym stało się ostatnio bardzo popularne. Na rynku dostępne są różnego typu naklejki ścienne, tapety oraz różnokolorowe farby tablicowe. A co z podłogą w pokoju dziecka? Oczywiście znajdziemy w sklepach mnóstwo interesujących dywanów i wykładzin oraz mat edukacyjnych. Jednak my proponujemy coś o wiele mniej standardowego, coś, co będzie niepowtarzalne. W cyklu zrób to sam prezentujemy 6 pomysłów na ozdobienie podłogi w pokoju dziecięcym.

Zrób to sam: materiały do ozdobienia podłogi

Do ozdobienia podłogi w pokoju dziecka będziemy potrzebować, w zależności od wybranej przez nas opcji dekoracji, następujących materiałów:

  • kolorowa bejca wodna do drewna - cena 12,99 zł/500 ml (ilość w zależności od tego, ile kolorów chcemy użyć)
  • lakier w sprayu do wszystkich typów powierzchni – cena 19,90 zł/400 ml
  • mały pędzel do bejcy – cena 8,50 zł/komplet
  • taśma ochronna malarska –  cena 1,90 zł/sztuka
  • papier ścierny o ziarnistości od P40 do P1200 – cena 5,99 zł/opakowanie
  • szablony malarskie (ornamenty lub litery) – cena- ok. 40 zł/sztuka
  • taśma do znakowania podłogi baletowej (biała i czarna) – cena 17,60 zł/sztuka

Podłoga w pokoju dziecka: kolorowe klepki parkietowe

Jeśli w pokoju dziecka mamy podłogę typu parkiet lub mozaika parkietowa, możemy z łatwością urozmaicić jej wygląd, malując poszczególne klepki na wybrane przez nas kolory. Taka dekoracja podłogi jest dość prosta do samodzielnego wykonania, ale wymaga staranności. Pracę należy rozpocząć od starcia powłoki lakieru na wybranych klepkach.

W tym celu użyjmy papieru ściernego - róbmy to ręcznie, gdyż wykonanie tej czynności wymaga sporej precyzji. Gdy mamy już przygotowane w ten sposób podłoże, oblepiamy sąsiadujące klepki taśmą malarską - idealnie wzdłuż krawędzi, tak aby zabezpieczyć kontury wybranych do bejcowania klepek. Taśmę należy bardzo dokładnie przylepić do podłogi, aby bejca nie przenikała pod jej brzegi. Teraz kolej na malowanie lub bejcowanie. Postępujmy zgodnie z instrukcją na opakowaniu bejcy! Wybór kolorów zależy do nas. Pamiętajmy, że bejca nie pokrywa całkowicie barwy drewna, a nadaje mu subtelny odcień podkreślając jednocześnie słoje. Dopasujmy barwę klepek na podłodze do innych elementów wyposażenia pokoju dziecięcego.

Dekoracja podłogi w pokoju dziecka: wzory malowane od szablonu

Druga propozycja dekoracji podłogi w pokoju dziecięcym to rozwiązanie idealne zarówno do podłogi drewnianej każdego typu, jak i podłogi wykonanej z płytek czy linoleum. Do wykonania tego typu dekoracji będziemy potrzebować lakieru w sprayu oraz szablonu, według którego chcemy namalować wzór. Na rynku dostępne są różne szablony malarskie - ale jeśli nie znajdziemy takiego, który nam odpowiada, zawsze możemy zamówić wykonanie takiego w zakładach zajmujących się laserowym wycinaniem kształtów z pleksi. Dobór szablonu zależy od tego, jaki efekt dekoracyjny chcemy uzyskać na podłodze w pokoju dziecka. Może to być np. ornament większych rozmiarów, trochę przypominający dywan, lub też mniejsze znaki typu napis (imię dziecka na przykład) albo ślady łap zwierząt. Wykonanie takiej dekoracji nie wymaga wcześniejszego szlifowania podłogi, pod warunkiem że wybierzemy lakier do wszystkich typów powierzchni. Przed malowaniem starannie wybieramy miejsce na podłodze, a następnie przylepiamy szablon taśmą malarską. Teraz czas na spray! Warto jest zabezpieczyć podłogę przed ubrudzeniem, np. starymi gazetami. Kolor ornamentu, tak jak w poprzedniej propozycji, dobierzmy do całości wystroju wnętrza pokoju dziecięcego.

Dekoracja podłogi w pokoju dziecka: wzory wykonane z taśmy podłogowej

To rozwiązanie dekoracji podłogi w pokoju dziecięcym jest również bardzo uniwersalne - sprawdzi się na wszystkich typach podłóg, od drewnianych po te wykończone płytkami, czy też linoleum. Proponujemy wykonanie wzoru z użyciem taśmy podłogowej przeznaczonej do podłóg baletowych. W naszych przykładach przyda się taśma biała i czarna, ale dostępne są też inne kolory.
Przed przylepieniem taśmy do podłoża, należy je dokładnie oczyścić z kurzu i pyłków, a następnie postępować zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Taśmę należy przyklejać po kawałku, dobrze dociskając każdy fragment. Jeśli chodzi o wzór, to ogranicza nas jedynie wyobraźnia! Dzieciom na pewno spodoba się siatka ulic na podłodze, lub też popularna niegdyś gra w klasy! Do wykonania tego typu dekoracji możemy zaprosić starsze dzieci - wzór nie musi być wykonywany od linijki! Miłej zabawy!