Nie wydawaj fortuny na wiszące kwietniki. Ten zrobisz samodzielnie, a do tego za grosze

2022-08-29 12:50

Pochodzące z lasów tropikalnych Tillandsie coraz częściej goszczą w naszych domach. Powieszone w oknach lub pod sufitem oplątwy wyglądają jak lewitujące w przestworzach. Proponujemy dodać im ładną oprawę – ażurowy kwietnik z miedzianego drutu i kawałka drewna. Do samodzielnego wykonania, nawet w kwadrans.

Oplątwa
Autor: Mariusz Bykowski OPRÓCZ BŁĘKITNEGO NIEBA …nic mi dzisiaj nie potrzeba. To mógłby być hymn oplątw – roślin, które mogą żyć bez ziemi. Lubią za to rozproszone światło słoneczne oraz zraszanie (2–3 razy w tygodniu). Aby nie dopuścić do ich przesuszenia, raz na tydzień warto zanurzyć je na 15 min w miseczce z wodą. Na zdj. oplątwy w kwietniku powieszonym przy oknie.

POTRZEBNE BĘDĄ

Dwie listewki, ok. 7x4x0,5 cm, 8 haczyków z wkrętami Leroy Merlin, dwa metry skręconego drutu o grub. 1,2 mm kadoro.pl, biały sznurek, 2 oplątwy Leroy Merlin, obcęgi.

Oplątwa
Autor: Mariusz Bykowski

KROK 1

W dłuższe boki listewek wkręć po dwa haczyki, zachowując symetryczne odstępy, np. 1 cm od końca deski. Jeśli drewno jest za twarde, wspomóż się wiertarką z cienkim wiertłem.

Oplątwa
Autor: Mariusz Bykowski

KROK 2

Drut przetnij na pół (będziesz potrzebować po jednym metrowym na listewkę). Podwójnie skręcony zaczep najpierw o dwa haczyki z przodu deski, a potem o dwa z tyłu.

Oplątwa
Autor: Mariusz Bykowski

KROK 3

Najwyższy czas dopracować cztery druciane kręgi. Uformuj je tak, by miały mniej więcej tę samą długość. Miejsce ich styku (u góry) opleć końcem druta.

Oplątwa
Autor: Mariusz Bykowski

KROK 4

Usztywnij górną konstrukcję, owijając ją sznurkiem. Zrób na niej mocną pętelkę (przywiążesz do niej potem sznurek do zawieszenia kwietnika). Na desce postaw oplątwę.

Oplątwa
Autor: Mariusz Bykowski
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE