Okleina meblowa: naprawa okleiny na meblach KROK PO KROKU

2021-04-19 8:57 Sonia Łukomska

Aby naprawić drobne uszkodzenia okleiny meblowej, wcale nie musisz oddawać starych mebli do stolarza. Naprawa okleiny na meblach wcale nie jest trudna – bez problemu możesz przeprowadzić ją samodzielnie! Oto poradnik, który KROK PO KROKU przeprowadzi cię przez wszystkie punkty tego procesu.

Do naprawy uszkodzonej okleiny meblowej wystarczą: papier ścierny, żelazko, nożyk i paski nowej okleiny z klejem termozgrzewalnym (kupisz je w każdym sklepie budowlanym). Pamiętaj tylko, aby dobrać kolor okleiny do mebli do koloru naprawianego mebla! Jeśli gra w tobie artystyczna dusza, postaw na paski w innym kolorze.

Okleina meblowa - naprawa KROK PO KROKU

  1. Najpierw należy zdjąć uszkodzoną okleinę meblową. Aby ułatwić sobie pracę, rozmiękcz klej do okleiny meblowej przykładając do naprawianej krawędzi gorące żelazko.
  2. Po odklejeniu uszkodzonego fragmentu okleiny do mebli oczyść krawędź, a następnie wygładź ją papierem ściernym o uziarnieniu 200.
  3. Połóż na krawędzi nowy pasek okleiny na meble i dociśnij go rozgrzanym (w temperaturze dostosowanej do bawełny) żelazkiem. Zabieg ten sprawi, że klej do oleiny rozpuści się i zwiąże z podłożem. Uwaga – pamiętaj, by robić to przez szmatkę!
  4. Aby zapobiec odklejeniu się okleiny, przyciskaj ją do mebla przez kilka minut, na przykład drewnianym klockiem.
  5. Kiedy klej wyschnie, obetnij wystający poza krawędź mebla koniec paska.
  6. Następnie wyrównaj krawędzie okleiny do lica półki. Możesz też wyszlifować je przy pomocy papieru ściernego.

Gotowe!

Zobacz też:

Jak przykleić fornir - naprawa forniru krok po kroku

Jak ODNOWIĆ MEBLE drewniane?

Mini ogródek w szkle - ciekawa dekoracja z roślin doniczkowych

NOWY NUMER

Marcowe „Moje Mieszkanie” przynosi Japandi, trend łączący skandynawski minimalizm i japońską prostotę. Dla amatorów kolorów i wzorów wspaniałe tkaniny na obiciach mebli, zasłony, poduszki. A tym, którym brakuje światła - lustra.

Kup dostęp od 1 zł
Moje Mieszkanie - Marzec 2021