Odnawiamy komodę: zrób to sam - malowane ptaki na prostej komodzie

2014-03-14 18:31

Odnowienie starej lub zwykłej komody np. sosnowej może dostarczyć prawdziwie artystycznych wrażeń. Jak odnowić komodę lub ją zmienić, by zachwyciła swoim nowym obliczem? Jak dodać nieco artyzmu przeciętnemu meblowi? W "ZRÓB TO SAM" pokazujemy pomysł na przemalowanie sosnowej komody z IKEA - zainspiruj się naszą komodą w malowane ptaki i odnów swój mebel na wiosnę!

W dobie masowej typizacji mebli w taśmowej produkcji, warto czasem nadać im dozy niepowtarzalności. Najlepiej własnoręcznie. Wykorzystaj wszystkie swoje zdolności i nasze porady, znajdź starą komodę w czeluściach piwnicy i przystąp do dzieła odnowienia komody!

Odnawiamy komodę: niezbędne materiały

Aby odnowić komodę i nadać jej niepowtarzalny look, potrzebować będziemy:

 • farby do drewna - różne kolory (np. Annie Sloan Chalk Paint Original i Country Grey),
 • wosk do drewna,
 • tkaninę (uwzględniamy wymiar szuflady plus 3 cm z każdej strony na zakładkę),
 • pędzel (szeroki, okrągły),
 • pędzelek (wąziutki malarski, do aplikacji motywu),
 • zszywacz tapicerski,
 • klej do tkanin,
 • papierowe listwy usztywniające,
 • ołówek,
 • bawełniana szmatka,
 • gąbka ścierna (grubość 180),

WARIANT alternatywny: jeśli nie czujesz się na siłach, by własnoręcznie namalować motyw dekoracyjny, zastosuj w tym celu naklejki (np. Slätthult, IKEA 39,99 zł) lub nanieś wybrany motyw z papierowych serwetek lub papieru ryżowego metodą decoupage.

Odnawiamy komodę: KROK 1

Lekko wilgotną szmatką usuń kurz z komody. Następnie pokryj drewno cienką warstwą farby w wybranym kolorze (np. białym - tu: Annie Sloan Chalk Paint Original). Gdy pierwsza warstwa dokładnie wyschnie, nałóż kolejną.

Odnawiamy komodę: KROK 2

Dokładnie odkurz wnętrze szuflad. Trzy dolne szuflady pomaluj od wewnątrz wybranym kolorem farby do drewna (tu: Country Grey).

Odnawiamy komodę: KROK 3

Po dokładnym wyschnięciu farby, zajmij się wnętrzem komody. Wnętrza pierwszej i drugiej szuflady wyłóż wybraną tkaniną. Materiał przyczep do krawędzi boków i frontu, podwijając brzegi. Przyklej papierowymi listwami, które usztywnią te miejsca. Materiał po lewej stronie spryskaj klejem i wyklej dno, zaczynając od przodu i kierując się ku tyłowi. Na koniec przyczep tkaninę do brzegu tyłu i analogicznie do poprzednich brzegów przyklej drewnianą listwę.

Odnawiamy komodę: KROK 4

Na froncie szuflad odnawianej komody naszkicuj ołówkiem motyw dekoracyjny, np. gałązki i ptaszki. Następnie pokoloruj szkic wąskim pędzelkiem farbami do drewna.

Odnawiamy komodę: KROK 5

Gąbką ścierną przetrzyj delikatnie brzegi i ranty drewnianych gałek. Przetarte miejsca przeciągnij cieniutkim pędzelkiem z ciemniejszą farbą do drewna. Gdy mebel dokładnie wyschnie, przetrzyj go szmatką zwilżoną woskiem do drewna. Po upływie ok. godziny od aplikacji wosku - delikatnie wypoleruj komodę bawełnianą szmatką.

Gotowe!

Odnawiamy komodę: malowane ptaki na prostej komodzie
Autor: Marcin Czechowicz Jak odnowić starą komodę lub przemalować nową, ale zwykłą, by zachwyciła swoim nowym obliczem? Wiemy jak to zrobić w zaledwie 5 krokach! Zobacz jak pomalowaliśmy komodę z IKEA.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Letnie leniuchowanie - w numerze podpowiedzi, jak urządzić i wyposażyć salon pod chmurką. W ABC stylu angielska łazienka - podobną możesz mieć u siebie.

Kup dostęp od 1 zł
Moje Mieszkanie - Lipiec 2022