Obrus wielkanocny ZRÓB TO SAM: malujemy obrus na stół świąteczny!

2016-04-05 17:46 Agnieszka Zawadzka

Jak niedrogo i efektownie udekorować stół wielkanocny? Pokazujemy jak zrobić trendy obrus w zające na stół wielkanocny! Wystarczy kawałek białej tkaniny, czarna farba do batiku i zręcznie wycięte szablony. Zresztą, zobaczcie sami w naszej GALERII ZDJĘĆ jak KROK PO KROKU pomalować wielkanocny obrus na stół świąteczny!

Cztery odsłony szablonu świątecznego zająca i zawsze modna czerń farby batikowej (farby do tkanin) wyczarują na zwykłej białej tkaninie, lnianej lub bawełnianej, oryginalny świąteczny wzór wielkanocny - z pewnością inny niż ten u cioci. Zobacz jak samodzielnie wykonać modny obrus wielkanocny na świąteczny stół!

Jak zrobić obrus na stół wielkanocny: malujemy zające!

Jak zrobić oryginalny obrus na stół wielkanocny? Potrzebować będziemy:

- arkuszu papieru A0,
- ołówek,
- nożyczki,
- biały materiał na obrus (lniany bądź bawełniany) w wybranym rozmiarze,
- wałek malarski z gąbką i korytko na farbę,
- czarna farba do batiku (czyli do malowania tkanin),
- nóż introligatorski i podkładka.

Jak zrobić obrus na stół wielkanocny: przygotowanie szablonu

Przygotuj sobie wcześniej cztery różne szablony w kształcie zajęcy (przy ich zróżnicowaniu obrus będzie wyglądał ciekawiej). Ułóż szablony zajęcy obok siebie na arkuszu papieru A0 i odrysuj kształty. Za pomocą noża introligatorskiego i podkładki (zabezpieczy stół przed "pocięciem"), wytnij w arkuszu papieru odrysowane kształty zajęcy. Tak przygotowany arkusz posłuży Ci jako przeskalowany szablon zajęczy do malowania obrusu świątecznego!

Jak zrobić obrus na stół wielkanocny: malujemy zające!

Jeśli materiał na obrus świąteczny tego wymaga, zakończ estetycznie jego boki overlockiem na maszynie do szycia. Następnie odmierz na tkaninie równe odległości w jakich ma się powtarzać wzór zajęcy z szablonu. Zaznacz je ołówkiem tak, aby w miejscu zaznaczenia znajdował się jeden z zajęcy do zamalowania. Szablon z zającami wielkanocnymi przytwierdź do tkaniny szpilkami krawieckimi, aby podczas malowania pozostał nieruchomy. Pod tkaninę podłóż izolację, np. folię malarską. Teraz przechodzimy do najprzyjemniejszej części - malowania zajęcy! Do małej kuwetki na farbę wlej czarną farbę do batiku i namocz w niej gąbkę na wałku malarskim. Odsącz nadmiar rozwałokowując wałek na kuwetce i pewnymi ruchami przeciągaj po szablonie na tkaninie. Czynność powtórz tyle razy, ile powtórzeń szablonu chcesz uzyskać na tkaninie. Poczekaj aż obrus wyschnie, przeprasuj i gotowe! Oryginalny wielkanocny obrus w zające gotowy!

Zobacz: Malujemy obrus wielkanocny KROK PO KROKU >>>