Mata łazienkowa z mchu: zrób to sam

2017-07-24 9:29 architekt Aleksandra Kaszubska
mata łazienkowa z mchu
Autor: architekt Aleksandra Kaszubska

Mata łazienkowa to doskonała dekoracja z mchu, która będzie świetnie pasować do każdej łazienki, nawet tej niewielkiej. W cyklu zrób to sam pomysł na matę łazienkową zrobioną z prawdziwego mchu! 

Mata łazienkowa z mchu spodoba ci się, jeśli uwielbiasz stąpać gołymi stopami po zroszonej trawie lub mchu. Mamy fajny pomysł w naszym cyklu zrób to sam na wykonanie dywaniku (maty) do łazienki. Jak często my, mieszkający w blokach, na dużych osiedlach, mamy okazję czuć pod stopami trawę? Od teraz - jeśli podejmiemy wyzwanie - może się to stać naszą codzienną, poranną przyjemnością! Robimy matę łazienkową z prawdziwego mchu!

Zobacz: Dywaniki łazienkowe elementem obowiązkowym w aranżacji łazienki >>>

Mata łazienkowa: potrzebne materiały

Do zrobienia maty łazienkowej będziemy potrzebować:

Mech (najlepiej kupić w sklepach z artykułami do terrariów)- ok. 10 zł/ sztuka
Pianka techniczna twarda Plastazote gr 20mm - 85 zł/ 1m2
Silikon – 14,75 zł/ szt.
Karton lub tektura do przygotowania szablonu, 100cm x 80cm
Nożyk do papieru
Biały marker, flamaster
Ołówek
Spryskiwacz do kwiatków- 5,50 zł/ szt.

Przeczytaj: Dywaniki łazienkowe: kolorowe pomysły na dekorację łazienki >>>

Mata łazienkowa z mchu: instrukcja zrób to sam

KROK 1.
W pierwszej kolejności należy wyciąć z pianki dwie formatki o wymiarach 80 cm x 120 cm. Jedną z tych formatek - tę na dolną warstwę maty łazienkowej pozostawiamy w tym kształcie. Na drugiej będziemy musieli powycinać otwory w kształcie elips.

KROK 2.
Poniżej znajduje się rysunek przedstawiający wzór z kilkunastu elips - możemy się nim posłużyć lub też na tekturze o tych samych wymiarach co pianka możemy stworzyć nasz własny szablon. Po wycięciu otworów w tekturze szablon należy nałożyć na piankę i odrysować na niej elipsy, najlepiej białym markerem.

KROK 3.
Teraz możemy przystąpić do wycinania elips w piance. Najlepiej jest posłużyć się nożykiem i ciąć piankę małymi odcinkami. Nie musimy się aż tak bardzo przejmować jeśli łuki nie będą idealne - mech zamaskuje krawędzie.

Więcej: Zrób to sam: pomysł na dywanik ze sznurka >>>

KROK 4.
Teraz kolej na zlepienie dwóch warstw pianki - pamiętajmy, że pianka z otworami powinna znaleźć się na górze. Jako spoiwo użyjmy silikonu - jest trwały i wodoodporny, a jednocześnie nie wejdzie w reakcję z pianką. Po nałożeniu silikonu i przyciśnięciu obu formatek do siebie powinniśmy obciążyć naszą matę łazienkową czymś ciężkim, np. książkami i pozostawić na kilka godzin do wyschnięcia.

KROK 5.
Czas nawilżyć wgłębienia elips - wykorzystajmy do tego zraszacz do kwiatków wypełniony wodą. Następnie we wgłębieniach należy umieścić fragmenty mchu tak, aby dobrze przylegały do podłoża i krawędzi. Dobrze jest użyć różne rodzaje mchu dla lepszego efektu wizualnego.

KROK 6.
Mata łazienkowa z mchem gotowa! Teraz pozostało nam już tylko cieszyć się jej użytkowaniem oraz pamiętać, aby codziennie spryskać matę wodą, jeśli w naszej łazience nie jest bardzo wilgotno.

Przeczytaj również: Szare dywaniki łazienkowe: modne dodatki do łazienki >>>

Jak urządzić łazienkę? GALERIE ZDJĘĆ

Zobacz, jak możesz zaaranżować swoją łazienkę! W naszych galeriach zdjęć znajdziesz mnóstwo pomysłów.