Lampa ze sklejki: zrób to sam

2016-02-03 20:08 architekt Aleksandra Kaszubska

W zrób to sam prezentujemy poradnik jak zrobić lampę z elementów powtarzalnych wyciętych ze sklejki. Taka lampa ze sklejki daje piękne cienie - dobrze prezentuje się zarówno postawiona na podłodze, jak i jako lampa stołowa.

W cyklu zrób to sam przedstawiamy pomysł jak zrobić lampę ze sklejki. Taka lampa pomalowana na biało lub czarno kształtem przypomina kamyk otoczak - taka zresztą była inspiracja do jej powstania. Lampa jest częścią szerszej kolekcji projektu warszawskiej pracowni architektonicznej Babaka Architekci. Teraz możesz mieć taką lampę przy niewielkim wkładzie własnej pracy - satysfakcja gwarantowana.

Jak zrobić lampę: potrzebne materiały

Do wykonania lampy będziemy potrzebować:

  • Formatki ze sklejki brzozowej gr. 5 mm wycięte laserowo wg schematu – od 50 zł z materiałem / m2 sklejki 
  • Emalia do drewna kolor biały lub czarny – 31,90 zł / 0,75 l
  • Kabel sieciowy dwużyłowy z wtyczką i włącznikiem, kolor czarny – od 9 zł / szt.
  • Świetlówka Philinea 60W s14d- 16,59 zł / szt.
  • Oprawka s14d do świetlówki – 14,58 zł / szt.
  • Taśma izolacyjna czarna- 4,30 zł / szt.
  • Wkręty do drewna – 0,04 zł / szt.
  • Śrubokręt

Lampa ze sklejki: instrukcja zrób to sam

KROK 1.

W pierwszej kolejności do zrobienia naszej lampy musi zobyć odpowiednio wyciętą sklejkę. Szukamy w Internecie zakładu zajmującego się laserowym wycinaniem elementów ze sklejki. Jest spory wybór takich miejsc - ważne, aby upewnić się, że dany zakład dysponuje własnym materiałem, w naszym przypadku sklejką brzozową grubości 5 mm. Należy przesłać szkic formatki z wymiarami (wg naszego rysunku) oraz zaznaczyć, że zależy nam na sklejce brzozowej gr. 5 mm. Następnie otrzymamy wycenę takiej usługi i jeśli zdecydujemy się na nią, to krok 1 mamy za sobą.

KROK 2.

W sklepie z artykułami elektrycznymi kupujemy świetlówkę, oprawkę oraz kabel sieciowy, a także taśmę izolacyjną w kolorze czarnym (wg listy powyżej). Zaopatrujemy się też w resztę wymienionych artykułów potrzebnych do wykonania lampy – jeśli chodzi o emalię do drewna, to wybór należy do nas. Proponujemy poprzestanie na jednym kolorze - białym lub czarnym. Możemy też zrezygnować z malowania elementów i pozostawić lampę w naturalnym kolorze sklejki brzozowej.

KROK 3.

Teraz, jeśli się na to decydujemy, czas na pomalowanie elementów ze sklejki. Rozkładamy wszystkie części na płasko na zabezpieczonej płaskiej powierzchni i malujemy najpierw jedną stronę. Czekamy aż całość wyschnie, przekładamy na drugą stronę i powtarzamy czynność. Po wyschnięciu czas na następny krok.

KROK 4.

Teraz, do najmniejszego elementu ze sklejki (jednego z tych, których mamy 18 sztuk) montujemy oprawkę do świetlówki. Robimy to za pomocą wkrętów do drewna. Oprawka musi być zamontowana centralnie, prostopadle do dłuższego boku elementu ze sklejki. Wcześniej do oprawki należy zamontować kabel sieciowy. Robimy to według instrukcji załączonej do oprawki. Jeśli mamy wątpliwości co do montażu żyłek kabla, warto jest skonsultować się wcześniej ze sprzedawcą w sklepie z artykułami elektrycznymi. Ponieważ tego typu oprawki do świetlówek są dostępne jedynie w kolorze szarym, warto okleić boki oprawki taśmą izolacyjną w kolorze czarnym. Do oprawki montujemy świetlówkę.

KROK 5.

Teraz jest czas na krok finałowy w robieniu lampy - i naszym zdaniem, najprzyjemniejszy! Łączymy elementy ze sklejki. Jako łączniki posłużą nam najmniejsze elementy (mamy ich 18 sztuk). Na nie nasuwamy elementy w kształcie połówek elipsy, w środkowej części lampy montujemy elementy największe, a następnie symetrycznie po obu stronach nakładamy coraz mniejsze części. W galerii znajdziemy rysunek, który pomoże nam zrozumieć zasadę łączenia poszczególnych elementów. Pamiętajmy, że łącznik ze świetlówką musi znaleźć się w samym środku lampy. Tam, gdzie w elementach eliptycznych znajduje się prostokątne wycięcie, musi znaleźć się świetlówka. Lampa ze sklejki gotowa!

KROK 6.

Teraz pozostaje nam ustawienie lampy w wybranym przez nas miejscu. Zauważmy, że dodatkowym walorem naszej lampy ze sklejki jest to, że można nią  delikatnie kołysać.