Ładna podpórka do książek. Zrób to sam

2023-04-19 15:29

Zobacz, jak zrobić samodzielnie podpórki do książek z tektury w kształcie domku. Taka podpórka do książek jest prosta do wykonania, ładna i praktyczna. Prezentujemy instrukcję KROK PO KROKU.

Podpórka do książek
Autor: Wykonanie, stylizacja, opracowanie: Karolina Klepacka, zdjęcia: Mariusz Bykowski W zrób to sam opisujemy jak zrobić widoczne na zdjęciu podpórki do książek. Nasze podpórki są zrobione z kilku warstw tektury.

Spis treści

 1. Podpórka do książek zrób to sam: potrzebne materiały
 2. Podpórka do książek zrób to sam: instrukcja krok po kroku
 3. Domowa biblioteczka: pomysły dla wielbicieli książek - GALERIA ZDJĘĆ

Podpórki do książek to przydatne akcesoria, szczególnie jeśli w domowej biblioteczce mamy otwarte półki na książki. Można kupić gotowe podpórki do książek lub wykonać je samodzielnie. W naszym cyklu zrób to sam pokazujemy jak zrobić prostą podpórkę do książek.

Podpórka do książek zrób to sam: potrzebne materiały

Sposób na przewracające się książki? Podpórka do książek. Zamiast kupować w sklepie możecie wykonać ją sami. Jeśli macie pod ręką tekturowe pudełko i klej, jedynym kosztem będzie kątownik za kilka złotych. Do zrobienia podpórki do książek będą potrzebne następujące materiały:

 • tekturowe pudełko
 • kątowniki
 • klej
 • pędzel
 • ostry nóż
 • linijka, ekierka
 • ołówek
Ładna podpórka do książek. Zrób to sam
Autor: Mariusz Bykowski

Podpórka do książek zrób to sam: instrukcja krok po kroku

 • Krok 1. Z tektury wycinamy pięć kwadratów o wymiarach ok. 30 x 30 cm.
 • Krok 2. Na arkuszach obficie rozprowadzamy pędzlem klej i układamy je warstwami tak jak wafle na andruty. Całość obciążamy solidnie np. książkami i pozostawiamy na kilka godzin do wyschnięcia.
 • Krok 3. Po wyschnięciu, kiedy warstwy tektury są dobrze sklejone, szkicujemy obok siebie dwa domki o podstawie 13 cm, wysokości 26 cm, w tym daszek ma wysokość 6,5 cm (kąt 90°).
 • Krok 4. Do naszkicowanych konturów podpórki przykładamy linijkę i wycinamy kształt bardzo ostrym nożem, trzymając ostrze pod kątem prostym do powierzchni. Wyciągamy wycięte formy domku — nasze podpórki na książki.
 • Krok 5. Domek nakładamy na kątownik, który z łatwością przebija się przez falistą część tektury. Metalową, wystającą na zewnątrz część kątownika umieszczamy pod książkami, opierając okładki o domek. I podpórka na książki gotowa! Spróbujcie zrobić ją samodzielnie w domu.
Ładna podpórka do książek. Zrób to sam
Autor: Mariusz Bykowski
Ważne!

Nóż do wycinania sklejonych warstw tektury musi być bardzo ostry, inaczej tektura będzie się rwać i strzępić. Można najpierw wyciąć domki na podpórki do książek z pojedyńczych arkuszy tektury, a dopiero później je ze sobą skleić, ale w ten sposób trudno równo złożyć krawędzie, a klej może wysączać się bokami, pozostawiając ślady.

Domowa biblioteczka: pomysły dla wielbicieli książek - GALERIA ZDJĘĆ

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE