Jak zrobić wianek komunijny? Z mirtu, gipsówki, bukszpanu i ze stokrotek. Instrukcja

2024-05-09 13:23

Nadszedł maj, a z nim czas komunii świętych. Chociaż na ogół ubiór dzieci przystępujących do sakramentu po raz pierwszy jest z góry narzucony przez parafię, rodzice indywidualizują swoje pociechy, a szczególnie córki, za pomocą dodatków, zamawiając lub wykonując ręcznie wianek do komunii. Dowiedz się, z czego i jak zrobić wianek komunijny. W galerii znajdziesz wiele inspiracji!

Spis treści

  1. Co symbolizuje wianek komunijny?
  2. Z jakich kwiatów zrobić wianek komunijny?
  3. Jak zrobić wianek komunijny?
  4. Jak zrobić wianek komunijny? Instrukcja
  5. Jak zrobić wianek z bukszpanu?
  6. Jak upleść wianek ze stokrotek?
  7. Modne wianki komunijne
  8. Wianek komunijny z gipsówki
  9. Wianek komunijny z mirtu
  10. Wianek komunijny z mirtu, gipsówki, stokrotek itd. Zdjęcia i inspiracje

Co symbolizuje wianek komunijny?

Kwiaty od wieków są symbolem piękna, czystości i nowego życia. Wianek komunijny na głowie dziewczynki symbolizuje zatem jej niewinność, ale także nowy etap w jej wierze. 

Wianki komunijne z żywych kwiatów to nie tylko piękna ozdoba na czas ceremonii. Po uroczystości można zachować je na pamiątkę, np. susząc kwiaty.

Z jakich kwiatów zrobić wianek komunijny?

Wianek komunijny można wykonać z różnych kwiatów, nie tylko i wyłącznie białych. Spróbuj dodać do nich kolorowe akcenty: żółte, zielone, różowe czy niebieskie lub zdecyduj się na całkowicie kolorowy wianek komunijny. 

Jeśli jednak chcesz nawiązać do głównego koloru będącego symbolem tej uroczystości, postaw na biel. 

Oto kilka propozycji kwiatów i roślin, które doskonale pasują do wianków komunijnych:

  • róże
  • eustomy
  • stokrotki
  • lilie
  • goździki
  • gipsówka
  • mirt
  • kwiaty głogu
  • kwiaty tawuły
  • frezje
  • jastrun
  • bukszpan

Jak zrobić wianek komunijny?

Przy wyborze wianka komunijnego z żywych kwiatów warto skorzystać z usług profesjonalnej florystki. Dobrze wykonany wianek będzie idealnie dopasowany do głowy dziecka. 

Doświadczenie florystyki to również gwarancja, że kwiaty będą świeże i nie pospuszczają smętnie główek już podczas uroczystości. Wianki komunijne z niektórych kwiatów mogą przetrwać nawet do końca białego tygodnia!

Jak zrobić wianek komunijny? Najpierw zdecyduj, jakich kwiatów chcesz użyć do wykonania wianka. Najlepiej dzień przed uroczystością kup lub zbierz wybrane kwiaty. Będziesz mieć gwarancję, że w dniu komunii wianek wciąż będzie świeży.

Wcześniej zaopatrz się w:

  • drut florystyczny lub specjalną opaskę-stelaż, na której umieścisz kwiaty
  • ostre nożyczki
  • dodatki: wstążki, koronki itd.
  • taśmę florystyczna

Jak zrobić wianek komunijny? Instrukcja

  1. Zmierz obwód głowy dziecka.
  2. Pomiń ten krok, jeśli masz opaskę-stelaż, na której umieścisz kwiaty. Jeśli korzystasz tylko i wyłącznie z drutu florystycznego, uformuj z niego pętlę o pożądanej wielkości.
  3. Każdy z kwiatów przytnij do długości kilku cm. Przykładaj do wianka i owijaj łodygę i drut taśmą florystyczną. Czynność powtarzaj, aż wianek będzie gotowy. Upewnij się, że wszystkie kwiaty są równomiernie rozmieszczone i dobrze utrzymują się na wianku.
  4. Na koniec możesz dodać do wianka wybrane przez siebie dekoracje.
  5. Wianek przechowuj w lodówce.

Jak zrobić wianek z bukszpanu?

Praktycznie każdy z wianków komunijnych może być wykonany według powyższej instrukcji. Bukszpan ma dosyć sztywne gałązki, więc wąski wianek można wykonać z niego jeszcze prostszą metodą. Wcale nie trzeba każdej z jego gałązek przyklejać do stelaża. Wystarczy poszczególne długie gałązki połączyć ze sobą za pomocą druciku tak jak na poniższym wideo. 

Taki wianek można wzbogacić kwiatami. Biorąc pod uwagę jednak brak stelaża, kwiatów nie może być zbyt dużo i muszą być lekkie i delikatne, by wianek się nie rozpadł. Jeśli chcesz pomieszać bukszpan z większą ilością kwiatów, wykonaj wianek na opasce lub na mocniejszej obręczy z drutu.

Jak upleść wianek ze stokrotek?

Wianek ze stokrotek, choć piękny i delikatny, nawet zrobiony dzień przed komunią może nie przetrwać w dobrym stanie do uroczystości. Stokrotki lepiej zastąpić np. jastrunem. Jeśli wianek komunijny ze stokrotek to marzenie twojej córki, musisz wykonać go kilka godzin przed komunią.

Tradycyjny wianek plecie się bez żadnych dodatkowych materiałów. Zbiera się długie stokrotki, trzy albo cztery układa w bukiecik i ogonek każdej następnej stokrotki kilka razy oplata wokół nich. Gdy wianek komunijny ze stokrotek osiągnie odpowiednią długość, należy go zawiązać nitką.

Sugerujemy, by na komunię posłużyć się jednak stelażem z drutu. Każda stokrotka będzie dobrze się trzymała i będziesz mieć gwarancję, że wianek się nie rozpadnie. 

Modne wianki komunijne

W tym roku szczególnie modny jest wianek komunijny z gipsówki i wianek komunijny z mirtu. 

Wianek komunijny z gipsówki

Gipsówka, znana także jako łyszczec, to roślina o delikatnych, puszystych kwiatach, które przypominają wyglądem nieco miniaturowe kwiaty bawełny. Wianki komunijne z gipsówki są coraz bardziej popularne ze względu na ich romantyczny wygląd i subtelną elegancję. 

Równie istotna jest ich trwałość. Wianek komunijny z gipsówki może przetrwać wiele godzin bez większych zmian w wyglądzie. Jednakże, aby zachować świeżość kwiatów, przed uroczystością warto utrzymywać wianek w chłodnym i wilgotnym miejscu.

Jak zrobić wianek komunijny?
Autor: Getty Images/tmelnikova

Wianek komunijny z mirtu

Mirt to roślina, która naturalnie rośnie w klimacie śródziemnomorskim. W czasach starożytnych był symbolem młodości i piękna. Jego kwiaty (białe lub różowawe) wydzielają charakterystyczny, delikatny zapach.

Mirt jest trwałą rośliną, co oznacza, że wianek komunijny z mirtu będzie dobrze prezentował się nawet przez kilka dni. Gdy jest nieużywany, trzeba trzymać go w wilgotnym i chłodnym miejscu. 

Wianek komunijny z mirtu, gipsówki, stokrotek itd. Zdjęcia i inspiracje

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Jak udekorować stół na komunię w domu? Inspiracje w stylu skandynawskim i rustykalnym

QUIZ. Pierwsza komunia w PRL. Jakie dawano prezenty?

Pytanie 1 z 9
Najpopularniejszą tradycyjną pamiątką Pierwszej Komunii Świętej w czasach PRL były podobnie jak dziś:
Jak wyglądała pierwsza komunia święta kilkadziesiąt lat temu?