Soutache. Jak zrobić ozdobę z sutaszu? Kreatywne dekorowanie domu i mieszkania

2020-06-25 10:32 Agnieszka Zawadzka

Sutasz (soutache) to tajemniczo brzmiąca nazwa i ciekawa technika dekoracyjna, która święci triumfy zwłaszcza w biżuterii. Pokazujemy krok po kroku, jak zrobić ozdobę ze sznurków sutasz oraz rozpocząć przygodę z tą kreatywną metodą zdobniczą.

Co to jest soutache (sutasz)?

Najprościej mówiąc, sutasz (albo w wersji z francuskiego: soutache) to rodzaj haftu ręcznego. Wykorzystuje się do niego paski wiskozy lub jedwabiu zwane sutaszami. Technika ta była znana już w starożytnych Chinach. Współcześnie wykorzystuje się ją przede wszystkim w modzie, m.in. jako naszywki na mundury czy stroje ludowe. Jednak prawdziwą karierę soutache robi w biżuterii. Wymaga sporej precyzji i cieszy się uznaniem poszukiwaczy niebanalnych rozwiązań. Ozdoby soutache nie należą zatem do najtańszych. Czemu by więc nie wykonać ich samemu?

Najczęściej do wykonywania ozdób sutasz wykorzystuje się podkładki filcowe lub skórzane, na których umieszcza się kaboszony (oszlifowane kuliście, półkuliście lub elipsoidalnie kamienie szlachetne bądź półszlachetne), kryształki albo koraliki. Wokół nich zaś wyplata się zdobienia z wykorzystaniem sznurków sutasz.

Gdy opanujemy podstawy techniki wykonywania biżuterii czy dekoracji sutasz, możemy pokusić się o większe realizacje, takie jak finezyjna zapinka do zasłon, zwieńczenie abażuru czy naroża bieżnika. To tylko nieliczne pomysły na wykorzystanie techniki sutasz w aranżacji wnętrz. Zacznijmy jednak od podstaw!

Jak zrobić ozdobę sutasz: potrzebne materiały

Aby się nie zniechęcić do dość pracochłonnej techniki sutasz, warto zacząć od drobnej ozdoby, np. wisiorka. Na początek przygotuj:

  • kilka kolorowych sznurków sutasz (do kupienia w pasmanteriach),
  • igłę,
  • miękką żyłkę do szycia,
  • różnego kształtu koraliki i paciorki,
  • kawałek filcu,
  • klej vikol lub kropelka,
  • nożyczki.

Soutache. Jak zrobić wisiorek sutasz: KROK 1

Przygotujmy 3 lub 4 równej długości (ok. 20 cm) odcinki kolorowych sznurków sutasz. Następnie ułóżmy je jeden przy drugim, pilnując, aby kierunek splotu sznurków był identyczny. Następnie zacznijmy zszywać ze sobą sznurki ściegiem fastrygowym, układając je w palcach na kształt półokręgu (lub koralika, który sznurkiem chcemy otoczyć).

Gdy uda się już zszyć sznurki w półokręgu, wszyjmy w tę formę koralik, zszywając pod nim oba końce sznurków. Analogicznie wszywamy inne koraliki lub kaboszony. Jeśli nasz koralik nie ma przelotów do przyszycia, okalamy go zszytymi sznurkami sutasz i całość podklejamy od tylnej strony (rewers) klejem.

Jak zrobić wisiorek sutasz: KROK 2

Ozdobę przyozdobić możemy malutkimi koralikami bądź kompozycjami z tychże. Przyszywamy je do sznurków sutasz w dowolnej kompozycji, wedle upodobania. Możemy również zszywać ze sobą kilka większych, niezależnych elementów. Dzięki temu ozdoba może się rozrosnąć do większych, pożądanych gabarytów.

Wisiorek sutasz: KROK 3

Ozdoba ma swój reprezentacyjny awers i mniej estetyczny rewers. Chcąc estetycznie zakończyć każde z dzieł, poplątany rewers na koniec prac przykrywamy kolorowym filcem, który docinamy do wielkości ozdoby i przyszywamy przezroczystą żyłką wzdłuż krańców ozdoby.

Czasem możemy się wspomóc klejem (vikol po zaschnięciu nie pozostawia żadnych śladów, stąd doskonale nadaje się do podklejania filcu w trudnych do przyszycia momentach).

Nasza ozdoba (wisiorek sutasz) gotowa jest wtedy, gdy uznamy kompozycję za skończoną. Powodzenia!