Jak zrobić nowoczesną półkę na książki: półka jak dekoracja świąteczna! Krok po kroku, montaż, schemat

2015-11-27 16:20 architekt Aleksandra Kaszubska

Pokażemy krok po kroku, jak zrobić nietypową i nowoczesną półkę na książki. Półka typu niewidzialna: doskonale sprawdzi się w nowoczesnych i loftowych wnętrzach. Jeśli skończysz ją przed świętami, możesz z niej stworzyć też dekorację świąteczną!

półka na książki dekoracja świąteczna
Autor: architekt Aleksandra Kaszubska

Jeśli akurat planujemy montaż na ścianie półek na książki - zróbmy je przed świętami. W naszej instrukcji zrób to sam podpowiemy krok po kroku, jak zrobić półkę na książki - nowoczesną i prostą. Półki wykorzystamy też jako nietypową dekorację świąteczną, a później, gdy nadejdzie czas po świętach, półki będą nam służyć dalej. To nie jest pomysł wyłącznie dla moli książkowych.

Półki na książki: potrzebne materiały

Do zrobienia półki będziemy potrzebować (dla ściany o wymiarach dł. ok. 300cm, wys. ok. 260 cm):

  • 20 sztuk półek typu „niewidzialna”, do kupienia w wielu sklepach internetowych - cena 29,90 zł/sztuka
  • Lampki choinkowe- całościowa długość ok. 8-9 metrów- cena 108 zł
  • Dużo książek
  • Ołówek
  • Miarka
  • Długa linijka, ekierka i poziomica
  • 7.   
  • Młotek lub wiertarka udarowa jeśli ściana jest wykonana z żelbetu

Jak zrobić półkę na książki: krok po kroku

KROK 1 W pierwszej kolejności musimy zamówić przedmiotowe półki. W komplecie otrzymamy kołki montażowe i wkręty do różnych typów ścian.

KROK 2 Na naszej ścianie rozrysowujemy miejsca montażu poszczególnych półek. Możecie to zrobić według naszego schematu - półki muszą być rozmieszczone symetrycznie, w równych odstępach w poziomie i pionie. Aby mieć pewność, że kąt prosty jest zachowany, posłużmy się do tego linijką i ekierką i zaznaczmy sobie punkty montażu półek ołówkiem na ścianie.

Zobacz: bombka eko. Jak ją zrobić? >>>

KROK 3 Krok następny to montaż półek. Postępujmy według załączonej do półek instrukcji. Jeśli nasza ściana jest z cegieł lub bloczków betonowych, wystarczy nam młotek. W przypadku ściany z żelbetu konieczna będzie wiertarka udarowa.

KROK 4 Mamy już zamontowane wszystkie półki. Teraz kolej na ułożenie książek. Aby otrzymać kształt choinki, książki kładziemy tylko na wybranych półkach - na pięciu w dwóch dolnych rzędach, na trzech w następnym rzędzie i na jednej na samej górze.

KROK 5 Teraz wystarczy już tylko udekorować książkową choinkę lampkami - podkreślimy w ten sposób jej kształt i nadamy odświętny wygląd. Pod naszą choinką możemy ułożyć prezenty - mogą być to książki - ale o to zadba już z pewnością św. Mikołaj!

KROK 6 Gdy święta już miną, zdejmiemy lampki z półek, dołożymy książki na puste dotychczas miejsca i otrzymamy bardzo funkcjonalną i dekoracyjną ścianę - regał na książki. A gdy nadejdą święta za rok, to nasza ściana z powrotem zamieni się w książkową choinkę!