Jak szybko złożyć ręcznik? Proste sprawdzone sposoby na składanie ręczników

2022-01-11 11:32
jak składać ręczniki
Autor: snjewelry / Getty Images

Odpowiednie złożenie ręczników może pomóc nam zaoszczędzić miejsce w szafie czy szufladzie, a ponadto wygląda bardzo estetycznie i schludnie. Zwłaszcza gdy wykorzystamy technikę składania ręczników stosowaną w hotelach i salonach spa. Dziś podpowiemy wam, jak szybko złożyć ręcznik w kostkę i rulon metodą hotelową. Dla osób, które chcą dowiedzieć się, jak zrobić łabędzia z ręcznika mamy instrukcję krok po kroku. Do dzieła!

Jak szybko złożyć ręcznik? Metoda hotelowa i zwijanie ręcznika w rulon

1) Składanie ręcznika w stylu SPA

Gdy zatrzymujemy się w hotelu, w pokoju czeka na nas zazwyczaj stosik pięknie złożonych ręczników. Jak pracownicy hoteli i salonów spa składają ręczniki, że prezentują się tak dobrze?

Jak złożyć ręcznik metodą hotelową?

 • Rozłóż ręcznik na płaskiej powierzchni i dobrze go wygładź.
 • Podziel (w głowie) ręcznik na 3 równe części wzdłuż długiego boku (jak parawan).
 • Złóż do środka najpierw jeden, a następnie drugi bok. Powinny się prawie idealnie pokrywać.
 • Następnie wyznacz środek ręcznika i zagnij górny i dolny koniec tak, by spotkały się w punkcie środkowym.
 • Na koniec złóż całość jeszcze raz na pół i gotowe!

2) Składanie ręczników w rulon

Zwijanie to doskonały sposób na zaoszczędzenie miejsca w szafie i ciekawą ekspozycję ręczników! Zwinięte ręczniki możesz przechowywać pionowo w szufladach i pojemnikach, a także ustawiać jeden na drugi, jak piramidę. Zwijanie ręczników jest bardzo proste i do tego zajmuje niewiele czasu! Rolowanie ręczników najlepiej sprawdzi się w przypadku mniejszych modeli – duże ręczniki kąpielowe najlepiej składać w kostkę (patrz: metoda hotelowa).

Oto jak szybko i efektownie zwinąć ręcznik:

 • Rozłóż ręcznik na płaskiej powierzchni i dobrze go wygładź.
 • Podziel (w głowie) ręcznik na 3 równe części wzdłuż długiego boku (jak parawan).
 • Złóż do środka najpierw jeden, a następnie drugi bok. Powinny się prawie idealnie pokrywać.
 • Następnie zacznij od jednego z końców i zwiń ręcznik.

Jak złożyć ręcznik w łabędzia? Instrukcja krok po kroku

Dużą popularnością w hotelach i salonach spa cieszą się ręczniki składane na kształt zwierząt. Technika składania ręczników w nietypowe kształty czerpie inspiracje z japońskiego origami. Jeśli chcesz zrobić łabędzia z ręcznika, poniżej znajdziesz prostą instrukcję, która przeprowadzi cię przez cały proces krok po kroku.

Łabędź z ręcznika – instrukcja krok po kroku:

 • Rozłóż duży ręcznik kąpielowy poziomo na płaskiej powierzchni.
 • Wyznacz środek ręcznika biegnący przez dłuższy bok i środkowy punkt na dolnym boku – to będzie późniejszy czubek dzioba.
 • Zacznij zwijać ręcznik od lewej dolnej krawędzi do środka.
 • To samo zrób z prawym rogiem ręcznika.
 • Pamiętaj o punkcie środkowym na dolnym boku ręcznika – to miejsce, gdzie mają zetknąć się dwa zrolowane rogi ręcznika. Jest to jednocześnie najwęższy punkt ręcznika.
 • Teraz ręcznik powinien przypominać zwój w kształcie odwróconego trójkąta (szerszy u góry, czubek na dole).
 • Przytrzymując zwinięty ręcznik w połowie, chwyć za najwęższą część, podnieś i mocno odchyl, jakbyś chciała zgiąć go na pół. Utworzona w ten sposób "szyja" łabędzia powinna sztywno utrzymać się w pozycji pionowej.
 • Następnie zagnij czubek "szyi" do dołu, by zaznaczyć dziób
 • Korpus i skrzydła łabędzia możesz wykonać na dwa sposoby: albo za szyję wetknąć dwa złożone w kostkę (metoda hotelowa) mniejsze ręczniki, albo złożyć w harmonijkę mały ręcznik do rąk, złapać go w połowie i wetknąć za szyję jako rozłożysty ogon.

Czy ręczniki przed złożeniem trzeba prasować?

Zanim zabierzemy się za składanie ręczników, warto jest je wyprasować. Gorące powietrze zmiękczy włókna i ułatwi późniejsze składanie.

Ręczników nie powinno się prasować żelazkiem, ponieważ zbyt wysoka temperatura może je niszczyć. Długotrwałe prasowanie żelazkiem sprawi, że ręczniki nie będą już tak puszyste i miękkie, dlatego najlepiej prasować je żelazkiem z generatorem pary lub parownicą, ponieważ nie musimy przykładać rozgrzanego urządzenia bezpośrednio do ręcznika, więc nie niszczymy włókien, tylko traktujemy je parą wodną z bezpiecznej odległości.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE