Jak odnowić panele? Oto kilka praktycznych wskazówek

2023-03-15 13:13

Panele podłogowe mogą służyć wiele lat, pod warunkiem że będą zadbane i odpowiednio konserwowane. A co jeżeli podłoga już jest uszkodzona? Zamiast zmieniać panele w mieszkaniu zobaczcie, jak możecie je naprawić samodzielnie lub z pomocą specjalisty. Koszty będą niewielkie w porównaniu do położenia nowych paneli, a satysfakcja to dodatkowa nagroda.

Jak odnowić panele?
Autor: serwis prasowy marki Quick-Step Na zdj. panele Beton jasny IM186, AC4, Qucik Step.

Spis treści

  1. Odnawianie paneli – samodzielnie czy ze specjalistą?
  2. Jak odnowić panele podłogowe? Sposoby, które są naprawdę skuteczne
  3. Jak dbać o panele podłogowe, by nie trzeba było ich naprawiać?

Odnawianie paneli – samodzielnie czy ze specjalistą?

Uszkodzenia na panelach to najczęściej zarysowania, plamy, ubytki lub po prostu starcie wierzchniej warstwy, przez co podłoga zaczyna wyglądać mało atrakcyjnie. W przypadku drobnych mankamentów, takich jak na przykład rysy, a nawet ubytki, damy sobie radę samodzielnie. Inaczej sprawa ma się z cyklinowaniem. Renowacja paneli tą metodą powinna zostać wykonana przez profesjonalistę. Teoretycznie można szlifować podłogę samodzielnie, ale nie mamy gwarancji, że zrobimy to równo.

..  Czym i jak myć panele podłogowe? >>>

Jak odnowić panele podłogowe? Sposoby, które są naprawdę skuteczne

Cyklinowanie – tego typu naprawa paneli podłogowych może się sprawdzić wyłącznie wtedy, gdy panele mają grubość minimum 8 mm, bo samo szlifowanie spowoduje ubytek warstwy o około 2 mm. Cyklinować możemy panele drewniane, a po usunięciu odpowiedniej warstwy następuje drugi, ważny etap – lakierowanie lub olejowanie specjalnymi preparatami, które odpowiednio zabezpieczą podłogę. Czy można cyklinować panele laminowane? Tak, ale pod warunkiem, że ich warstwa wierzchnia jest odpowiedniej grubości – najlepiej sprawdzić to w sklepie lub u producenta.

Kredka do mebli – w przypadku płytszych rys dobrym pomysłem będzie użycie kredki woskowej – kupicie ją w sklepach budowlanych lub internetowych. Nie będzie to zbyt trwałe rozwiązanie, dlatego trzeba powtarzać zabieg co jakiś czas.

Masa reperująca – jak odnowić porysowane panele podłogowe, jeżeli są zbyt cienkie, by je cyklinować? Masa reperująca będzie świetnym sposobem. Renowacja paneli podłogowych odbywa się poprzez nałożenie specjalnej pasty w miejsce ubytku. Masa pokryje ubytek, a kolejnym krokiem będzie zamalowanie jej lakierem o odpowiedniej barwie, zbliżonej do koloru paneli.

Malowanie paneli laminowanych – to ostatnia deska ratunku. Zresztą renowacja paneli laminowanych poprzez malowanie stała się ostatnio modna. Zmieniając ich kolor, możemy nadać wnętrzu nowy styl – na przykład skandynawski, wybierając szarości lub biel. Przed pomalowaniem podłogi, należy zetrzeć wierzchnią warstwę, aby farba lepiej się trzymała. Wystarczy zrobić to zwyczajnym papierem ściernym, pamiętając również o listwach podłogowych. Następnie dokładnie oczyszczamy podłogę i nakładamy specjalną farbę przeznaczoną do malowania paneli. Farbę trzeba nanieść kilka razy (nawet osiem cienkich warstw), a pomiędzy każdym malowaniem odczekać ok. 3 godzin (lub tyle, ile zaleci producent). Pracę wykonujemy wałkiem lub pędzlem. Malowanie paneli podłogowych zapewnia podłodze należytą ochronę i trwałość. Podłoga będzie odporna na ścieranie i zabrudzenia, a na dodatek całkowicie zmienimy wygląd wnętrza.

Malowanie paneli podłogowych MDF – zasada jest taka sama jak w przypadku paneli laminowanych. Ścieramy warstwę wierzchnią, a następnie całość pokrywamy kolejnymi warstwami farby.

Warto wiedzieć: nawet renowacja paneli laminowanych nie jest trudna, wystarczy trochę pomysłowości i czasu.

..  Wybieramy panele do salonu >>>

Jak dbać o panele podłogowe, by nie trzeba było ich naprawiać?

Wiemy już, jak odnowić panele, ale o wiele lepszą metodą jest dbanie o nie zawczasu. Przydatne będzie bardzo częste sprzątanie – panele łatwo myć i odkurzać, by nie zalegał na nich bród, a to właśnie przyniesiony z zewnątrz piasek odpowiada za powstawanie rys. Dodatkowo można stosować różne środki nabłyszczające i pasty, które również chronią wierzchnią warstwę paneli.

Jeżeli zdecydowaliśmy się na drewniane panele, warto regularnie je pastować, a podłogę woskowaną – woskować co kilka miesięcy, aby panele nie straciły blasku, a drewno pozostawało w pełni zabezpieczone.

Najważniejszą zasadą dbania o panele jest jednak odpowiedni wybór klasy ścieralności. Jakość ma znaczenie, a jeśli chcemy się cieszyć podłogą przez wiele lat, stawiajmy na klasę AC4, a nawet AC5. Po takich panelach można śmiało chodzić w butach, ponieważ są odporne na zarysowania, a w razie potrzeby nadają się do cyklinowania.

..  Klasy ścieralności paneli – to warto wiedzieć! >>>

Jaką podłogę wybrać? Parkiet kontra panele podłogowe.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE