Jak odnowić drzwi w bloku i nie tylko? Tapeta, sztukateria, a może farba?

2022-01-05 14:41

Drzwi w bloku, często w mieszkaniu, które użytkujemy już od wielu lat, pozostawiają wiele do życzenia. Wymiana nowego skrzydła może być kosztowna. Jeśli stare drzwi cię rażą, możesz odnowić je w bardzo prosty sposób. Oto 8 pomysłów, jak odnowić drzwi w bloku i nie tylko!

Spis treści

 1. Jak odnowić drzwi w bloku?
 2. Jak odnowić drzwi? Przemaluj drzwi na nietypowy kolor
 3. Jak odnowić drzwi? Farba tablicowa do drzwi
 4. Jak odnowić drzwi w bloku? Tapetowanie drzwi
 5. Jak odnowić drzwi? Naklejka samoprzylepna na drzwi
 6. Jak odnowić drzwi? Tapicerka drzwiowa i okleina na drzwi
 7. Jak odnowić drzwi z szybami w bloku? Dekoracja lub wymiana przeszkleń w drzwiach
 8. Jak odnowić drzwi? Zmień dodatki
 9. Jak odnowić drzwi? Sztukateria na drzwi
 10. Jak wybrać drzwi wewnętrzne - zobacz WIDEO poradnik
 11. Metamorfoza wnętrza - pomysły. Zobacz GALERIE ZDJĘĆ
 12. Jak odnowić drzwi w bloku? 8 sposobów. Zdjęcia

Jak odnowić drzwi w bloku?

W zrób to sam podpowiadamy, jak odnowić drzwi w bloku. Stare drzwi naprawdę mogą stać się atrakcyjne i ładne. Z każdych możemy stworzyć drzwi o indywidualnym charakterze bez konieczności ich wymiany.

Często, żeby odnowić drzwi wewnętrzne czy zewnętrzne, nie trzeba nawet dużego nakładu pracy czy kosztów, wystarczy dobry pomysł i staranne wykonanie, ale przede wszystkim musimy przeanalizować, czy planowane zmiany są spójne z wystrojem wnętrza.

Jeśli zabieracie się za odnawianie drzwi, nie zapominajcie o futrynie - ona także musi przejść metamorfozę! Zobacz, jak odnowić drzwi pokojowe, jak odnowić drzwi pomalowane farbą olejną, jak odnowić podrapane drzwi, jak odnowić drzwi z płyty, jak odnowić stare drzwi drewniane. 

O ile w swoim mieszkaniu nie jesteśmy niczym związani, to chcąc zmienić wygląd drzwi wejściowych, upewnijmy się, czy jest to możliwe — większość budynków, szczególnie nowych, ma ujednolicony wygląd klatek schodowych. Pozostaje nam wtedy jedynie możliwość ingerencji na wewnętrznej powierzchni drzwi (od strony mieszkania). 

Jak odnowić drzwi? Przemaluj drzwi na nietypowy kolor

Jednym z najprostszych i najtańszych sposobów na odnowienie drzwi jest ich przemalowanie. W zrób to sam namawiamy was do wybrania ciekawych kolorów. Drzwi malujemy odpowiednią do ich nawierzchni farbą.

Stare skrzydła drzwi należy wcześniej przygotować, uzupełniając ubytki szpachlówkami, przeszlifowując coraz drobniejszym papierem ściernym i oczyszczając z pozostałości.

Przed malowaniem należy oczywiście zdemontować okucia. Przed położeniem farby dobrze jest jeszcze zaimpregnować drewno.

Na jaki kolor pomalować drzwi?

Ciekawie wyglądają stare ozdobne drewniane drzwi w zdecydowanych barwach: mocnej czerwieni, chabrze, żółci; bądź odwrotnie — starannie dobranych pastelach, np. pudrowym różu, mięcie czy szarości.

Współczesnym modelom drzwi kolor też doda "pazura" i łatwo się głównym akcentem we wnętrzu. Nie musimy malować ich na błysk, równie interesująco mogą wyglądać satyny i maty.

Jak odnowić drzwi? Farba tablicowa do drzwi

Pomalowane przez nas farbą tablicową drzwi równie dobrze będą służyć dzieciom do rysowania i pisania, jak i nam do codziennych notatek. Pomalować możemy całe skrzydło drzwi bądź zaplanować pokrycie wybranych pól czy obszaru.

Pamiętajmy, że drzwi pomalowane farbą tablicową nie muszą być czarne! Dostępne są już farby tego rodzaju w różnych kolorach.

Jak odnowić drzwi w bloku? Tapetowanie drzwi

To kolejny ciekawy sposób na odnowienie starych drzwi. Drzwi przygotowujemy jak do malowania. Najlepiej sprawdzi się winylowa tapeta na fizelinie. Jej wzór zależy od naszej inwencji, ale musi być bardzo uzasadniony wystrojem wnętrza, inaczej będzie sprawiał wrażenie przypadkowości.

Wybrany deseń może np. powtarzać się na jednej ze ścian, przesuwnych skrzydłach szafy lub korespondować z podobnym motywem na dywanie czy lampie. Mogą to być motywy kwiatowe, geometryczne, imitujące stal, skórę, komiksowe, z efektem 3D itp.

Jeśli zastanawiasz się, jak odnowić podrapane drzwi, ten sposób na pewno się sprawdzi!

Jak odnowić drzwi? Naklejka samoprzylepna na drzwi

Zastanawiasz się, jak odnowić drzwi? Jeśli marzysz o twoim zdjęciu czy własnoręcznym rysunku na drzwiach, można zlecić wykonanie wydruku na folii samoprzylepnej i zalaminowanie go dla zwiększenia mechanicznej odporności.

Taką zabezpieczoną grafikę łatwiej jest nakleić niż sam wydruk. Decydując się na tę opcję odnowienia drzwi, pamiętajmy o odpowiednio wysokiej rozdzielczości pliku przekazywanego do druku.

Na rynku odstępne są również naklejki samoprzylepne na drzwi, wodoodporne i co ważne łatwo można je zdemontować. Ich cena, szczególnie na chińskich serwisach, jest bardzo przystępna.

Jak odnowić drzwi? Tapicerka drzwiowa i okleina na drzwi

To również ciekawy pomysł na renowację drzwi. Stare drzwi możemy obić innym materiałem. Jaki wybrać materiał i jak to zrobić?

O ile pasuje to do wystroju całego mieszkania, możemy odnowić drzwi, oklejając je czy obijając:

 • blachą ocynkowaną
 • dibondem
 • mozaiką z odpadów kolorowej pleksi
 • cienką okładziną korkową
 • lustrem
 • materiałem
 • zdjęciami
 • gazetami (należy je potem polakierować lub zafoliować dla większej trwałości)

Listę ogranicza wyłącznie nasza pomysłowość. Oprócz tradycyjnych klejów do mocowania do takie renowacji drzwi w bloku możemy użyć dwustronnie klejących folii z roli. Musimy zadbać o staranne wykończenie krawędzi i boków skrzydła drzwi.

Jak odnowić drzwi z szybami w bloku? Dekoracja lub wymiana przeszkleń w drzwiach

Jak odnowić drzwi z szybami? Gładkie przeszklenia możemy dekorować ciętą grafiką z folii samoprzylepnych według własnego projektu. Dostępne są różne kolory i faktury łącznie z kolorami metalicznymi, przejrzystymi typu witraż czy na przykład imitującymi szkło szronione.

Jest to metoda pozwalająca na łatwy i szybki powrót do stanu pierwotnego bez uszkodzeń.

Jeśli mamy stare drzwi i chcemy pozbyć się przeszkleń, ale nie wymieniać całych drzwi, to ciekawy efekt daje wstawienie obustronnie lustra, szczególnie w drzwiach z licznymi małymi szybkami — mimo pozbawienia doświetlenia, powstałe odbicia sprawiają, że pomieszczenie wyda się jasne i przestronne.

Interesująco wygląda także wstawiona postarzana blacha.

Jak odnowić drzwi? Zmień dodatki

Zastanawiając się, jak odnowić drzwi do pokoju, czasami wystarczy zmienić detal i zestawić go np. na zasadzie kontrastu. Przykładowo nowoczesne minimalistyczne białe pełne drzwi zaskoczą nas, jeśli zmienimy im klamkę na historyczną, bardzo bogato rzeźbioną.

Starym drewnianym drzwiom w kamienicy możemy odwrotnie zafundować szyld i klamkę w neonowym kolorze. Także sam wizjer, tzw. „judasza”, możemy wymienić na designerski model albo samemu przerobić go na dzieło sztuki, wkomponowując w nietypową, współczesną grafikę z folii — napis bądź rysunek.

Już sam antywłamaniowy łańcuch o oczkach okręconych kolorowymi włóczkami może dodać humoru naszemu mieszkaniu. Wyrazem indywidualności mogą stać się również tabliczki i numery na drzwiach — zadziałać powinny nietypowym materiałem, kolorem, formatem bądź liternictwem.

Jak odnowić drzwi? Sztukateria na drzwi

Zwykłe gładkie drzwi można w kilka chwil zamienić w bardziej stylowe. Wystarczy do tego tylko sztukateria, która nada im głębi. Wystarczy, że nakleisz na nich dwa prostokąty: jeden z cienkich listew wpisany w ten z grubszych listew.

Dodatkowo drzwi można ozdobić również za pomocą drewnianych aplikacji. Kupuje się je na sztuki i przykleja za pomocą kleju. 

Jak wybrać drzwi wewnętrzne - zobacz WIDEO poradnik

Metamorfoza wnętrza - pomysły. Zobacz GALERIE ZDJĘĆ

Odnawianie drzwi to tylko jeden z pomysłów na szybką i ciekawą metamorfozę wnętrza. Sprawdź więcej inspiracji w galeriach zdjęć.

Jak odnowić drzwi w bloku? 8 sposobów. Zdjęcia

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Jak dopasować drzwi do wnętrza? Praktyczny przewodnik

Drzwi w domu. Rodzaje drzwi wewnętrznych

QUIZ. Jaki to styl wystroju wnętrz? Rozpoznasz?

Pytanie 1 z 15
Jaki styl przedstawia zdjęcie?
styl rustykalny